12.11.2019 - Dzień profilaktyki

 

 

12 listopada odbyły się warsztaty profilaktyczne, w których uczestniczyli uczniowie z klas IV-VIII. Zajęcia  prowadzone były przez panią psycholog Ewę Bujak - pracownika Małopolskiego Ośrodka Edukacji Profilaktycznej. Tematyka obejmowała min. cyberprzemoc, profilaktykę uzależnień od różnego rodzaju środków psychoaktywnych, agresję i przemoc rówieśniczą.

Podczas spotkania określono przyczyny sięgania po środki psychoaktywne, wskazano negatywne skutki używania tego typu substancji. Działania profilaktyczne i edukacyjne dla młodzieży są niezwykle istotne, mają na celu uświadomienie młodym ludziom ryzyka związanego z używaniem takich substancji, jak również uczenie asertywności w przypadku presji ze strony otoczenia.

Uczniowie bardzo pozytywnie oceniali zajęcia w których uczestniczyli. (@)

 

 

11.11.2019 - Święto Niepodległości

 

 

Delegacja uczniów, nauczycieli oraz rodziców uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Burzeninie.

Program uroczystości obejmował uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym, przemarsz uczestników na rynek pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i złożenie wiązanek, uroczystości w Gminnym Domu Kultury. (@)

 

 

 

08.11.2019 - Akademia - Święto Niepodległości

 

 

8 listopada społeczność naszej szkoły uczestniczyła w obchodach przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VI przygotowali lekcję historii, podczas której przypomnieli losy Polski okupowanej przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię oraz Polaków walczących o wolność. Najważniejsze daty, wydarzenia i postaci zobrazowały 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

O godzinie 11.11, odśpiewano 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”. (LW)

 

 

 

30.10.2019 - Szkoła pamięta

 

 

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klas VI i VIII naszej szkoły odwiedzili wraz z nauczycielami Lucyną Wrocinską i Sabiną Lubańską cmentarz w Burzeninie. Uporządkowali groby osób zabitych w Szczawnie podczas II wojny światowej oraz cenionych działaczy społeczności lokalnej min. dziedzica wsi Waszkowskie. Uporządkowano również groby zmarłych nauczycieli.

W Szczawnie uporządkowano pomnik pamięci rozstrzelanych we wrześniu 1939 roku mieszkańców tej wsi, zapalono znicze.

W dniu 1 listopada uczniowie zapalili, otrzymane z funduszu samorządu znicze, na grobach nieznanych żołnierzy na okolicznych cmentarzach.

Działania miały na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności związanych z „małą ojczyzną” i poznanie historii najbliższego regionu. (SL)

 
 
 

25.10.2019 - Ślubowanie pierwszoklasistów

 

 

W 25. dniu października, w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

Na uroczystość przybyła pani dyrektor naszej szkoły, rodzice uczniów klas pierwszych, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz delegacje starszych kolegów z klasy drugiej i trzeciej.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do prezentowania swoich umiejętności. Pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz odpowiadali na ważne pytania. Doniosłym momentem było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania na ucznia - dużym, kolorowym ołówkiem dokonała tradycyjnie pani dyrektor Jolanta Lechowicz. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Waszkowskiem. Dowodem tego wydarzenia były akty ślubowania oraz pamiątki i dyplomy wręczone uczniom przez wychowawców. Najmłodsi otrzymali też upominki i słodycze od rodziców, pani dyrektor, starszych kolegów i Samorządu Uczniowskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. (EB)

 

 

 

 

24.10.2019 - Turniej o Puchar Tymbarku

 

 

Piłkarska pasja, marzenia, szansa na odkrycie talentu oraz dużo dobrej zabawy - tak w skrócie można opisać największy w Europie turniej dla dzieci, który już od prawie 20 lat gości na sportowej mapie Polski. W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej do tej pory udział wzięło ponad 2 miliony piłkarek i piłkarzy.

W tym roku po raz kolejny do tych rozgrywek zgłosiliśmy drużynę z naszej szkoły. W kategorii U10, w dniu 24 października w Sieradzu odbyły się rozgrywki na szczeblu powiatowym. Do rywalizacji stanęły drużyny z SP Warta, SP 4 z Sieradza, SPGS z Sieradza, FC Bonus ze Stolca i SP Waszkowskie.

Dla naszych młodych piłkarzy był to pierwszy taki sprawdzian własnych umiejętności piłkarskich. Chłopcy mieli okazję porównać swoje siły z siłami zawodników z innych drużyn. Mimo przegranych meczy, istotną rzeczą jest zdobyte doświadczenie, i możliwość zawarcia nowych znajomości. Na zakończenie każdy z chłopców otrzymał medal za uczestnictwo w Jubileuszowym – 20 Tymbarku. (SL)

 

 

 

15.10.2019 - Nowa świetlica szkolna

 

 

15 października oddano do użytku nową świetlicę szkolną, w której uczniowie bawią się i uczą korzystając miedzy innymi z nowoczesnego dywanu interaktywnego. Każde zajęcia na świetlicy są dużo bardziej atrakcyjne, a dzieci w niezwykły sposób rozwijają swoją spostrzegawczość i integrację sensoryczną, ale przede wszystkim kreatywność.

Zestaw zawiera 30 gier i 30 programów edukacyjnych, które mogą być wykorzystywane również na zajęciach lekcyjnych w klasach I - III oraz zajęciach specjalistycznych. (AS)

 

 

 

14.10.2019 - Dzień Edukacji Narodowej

 

 

Dzień Edukacji Narodowej, to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Dzisiaj to święto nauczycieli, wychowawców, pracowników szkół i przedszkoli.

Uczniowie klasy III, VII i VIII przygotowali wierszyki, piosenki oraz scenki dla pracowników naszej szkoły. Nauczycielom podziękowali za trud wkładany w wychowanie, nauczanie oraz opiekę, paniom sprzątaczkom za czyste sale lekcyjne i korytarze, paniom kucharkom za pyszne obiady.

Życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożył Pan Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy Burzenin oraz Przewodnicząca Rady Rodziców. Rozdano kwiaty i upominki.

Tradycyjnie przyznano odznaki najsympatyczniejszych pracowników i nauczycieli szkoły. W tym roku sok z 3 cytryn wypili: Pan Stanisław Sójka, Pan Krzysztof Bałon, Pani Agnieszka Gawrońska i Pani Sabina Lubańska.

 

 
 

11.10.2019 - Miś Niegrzeczniś

 

 

Aktorzy Teatru "Kurtyna" z Krakowa odwiedzili nas z przedstawieniem profilaktycznym pt. „Miś Niegrzeczniś”.

Bajka ta mówiła o niegrzecznym Misiu, który nie słuchał mamy, pani w przedszkolu, klasie i ciągle wpadał w jakieś kłopoty.

W końcu przyszedł taki dzień, że Misiu zrozumiał swoje złe zachowanie i postanowił się zmienić. Nie wiedział jak ma to zrobić i gdzie szukać pomocy, ale na szczęście spotkał detektywa, który uświadomił mu, że odpowiedź znajdzie, czytając książki.

Ta urocza bajkowa przypowieść była pełna zwrotów akcji scenicznych, humoru ,wesołych piosenek i interakcji z publicznością.

 

 

 

11.10.2019 - Super prank

 

 

Poznajcie Gosię. A potem zastanówcie się, bo……. może Gosia to Wy? Bohaterka obejrzanego przez nas 11 października spektaklu „Super prank” w wykonaniu krakowskiego Teatru „Kurtyna” to nastolatka, która przeprowadziła się ze wsi do miasta.

Dziewczynka nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i w szkole czuje się gorsza. Widzi, że jej rówieśnicy robią niemądre rzeczy, aby zaistnieć w grupie. Presja grupy jest silna i Gosia także zaczyna się powoli zmieniać. Spokojna nastolatka nie radzi sobie z własnymi emocjami i tak bardzo boi się odrzucenia, że podejmuje ryzykowną decyzję.

Tytułowy prank to żart, wyzwanie, ale czy warto je podjąć, narażać swoje zdrowie i życie, aby przypodobać się grupie? Gosia już wie, że nie warto. Bądź jak Gosia. (@)

 

 

 

07.10.2019 - Lekcje w ogrodzie botanicznym

 

 

Uczniowie trzech klas, 4, 5b i 6, uczestniczyli w zajęciach terenowych w ogrodzie botanicznym w Łodzi. Podczas lekcji uczniowie obserwowali oznaki jesieni oraz omawiali z prowadzącym zmiany zachodzące o tej porze roku w przyrodzie. Poznali różnorodność owoców i nasion, zdobywając o nich wiele interesujących informacji. Obejrzeli gatunki roślin, których kwiaty lub barwa liści są szczególnie atrakcyjne jesienią, a także próbowali wyjaśnić różnorodne zjawiska zachodzące w przyrodzie. Uczestnicy wycieczki obejrzeli również wystawę "Grzyby znane i mniej znane".

Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy. "Wyprawa Magellana", animacja opowiadająca o wyprawie dookoła świata. Walka z żywiołem oceanu, rajskie wyspy, o których nie śniło się nikomu, nieznane plemiona, niespodziewana miłość oraz wielkie piękno i jeszcze większe niebezpieczeństwa, które czyhały na śmiałków w każdej sekundzie.

Przed powrotem do domu uczniowie zjedli pyszny obiad w Polskiej Chacie.(@)

 

 

 

...

 
Copyright by Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Waszkowskiem