02.09.2019 - Rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

Drodzy Uczniowie,
życzę, aby rozpoczynający się rok szkolny 2019/2020 był pełen sukcesów, ciekawych wyzwań edukacyjnych i rozwijających doświadczeń. Niech czas spędzony w przedszkolu i w szkole pozwoli odkryć nowe pasje i rozwinąć zainteresowania. Życzę, aby nie zabrakło Wam energii i zapału w poznawaniu świata, a jego odkrywanie dostarczało wiele radości.

 

Szanowni Nauczyciele, Pracownicy Obsługi,
życzę Państwu satysfakcji z podejmowanych działań i dumy z osiągnięć swoich podopiecznych. Niech rozpoczynający się rok szkolny będzie czasem spokojnej i efektywnej pracy.

 

Szanowni Rodzice,
jesteście Państwo ważną częścią szkolnej społeczności. Życzę Państwu dobrej współpracy z nauczycielami i wychowawcami szkół i przedszkoli. Niech to współdziałanie zaowocuje sukcesami Waszych dzieci i przyniesie wiele powodów do zadowolenia.

Dyrektor

 
 

04.09.2019 - Uroczystości w Szczawnie

 

 

Uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i pracownicy oraz rodzice uczestniczyli w obchodach 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, które odbyły się w Szczawnie.

Uroczystości rozpoczęto od przedstawienia rysu historycznego ówczesnych wydarzeń oraz rekonstrukcji historycznej przedstawiającej życie mieszkańców Szczawna na kilka dni przed wybuchem wojny. Uczniowie z klas VI - VIII wcielili się w postaci dzieci, dorosłych, ukazując beztroską zabawę w ostatnie dni wakacji 1939 roku oraz codzienne życie mieszkańców. Była to dla nich doskonała lekcja historii, na żywo ukazująca dramat tamtych dni.

Apel pamięci i koncert pieśni patriotycznych wraz z odprawioną Mszą Świętą upamiętnił rozstrzelanych mieszkańców wsi Szczawno.

Uroczystość zakończono poświęceniem krzyża przy odnowionym pomniku i złożeniem wiązanek przez delegacje. (LW)

 

 
 

17.09.2019 - Pstryk i Bzyk

 

 

Czy prąd może być niebezpieczny? Jak należy obchodzić się z urządzeniami, będącymi pod napięciem? I co to w ogóle jest ta cała "elektryczność"? To trudne pytania - tym, bardziej, gdy ma się 6-9 lat. A o wypadek nietrudno... Nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się o tym podczas przedstawienia "Jak Pstryk i Bzyk zostali oświeceni!". Aktorzy nawiązali wspaniały kontakt z naszą publicznością, która bardzo żywo reagowała na przygody dwóch niesfornych chłopców. Wiele się od nich nauczycliśmy - a dokładniej, nauczyliśmy się na ich błędach.     Z elektrycznością nie ma żartów! Niebezpieczne zabawy mogą mieć tragiczne skutki. My będziemy ostrożni!

                  Spektakl był sponsorowany przez Polską Grupę Energetyczną PGE (@)

 

 
 

20.09.2019 - #naszaziemia #sprzatanieswiata

 

 

"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!" to temat tegorocznej edycji "Sprzątanie Świata 2019".

Podejmujmy działania, dzięki którym nauczymy się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i stawajmy się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będziemy zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska. To będzie stosowana w praktyce filozofia Zero Waste.

W tym roku kolejny raz zainicjowaliśmy sprzątanie tam, gdzie należało posprzątać, ale także wyszukiwaliśmy zanieczyszczone miejsca i zgłaszaliśmy ich lokalizacje.

Podsumowaniem dnia była prelekcja zorganizowana przez Eko Region z Bełchatowa, podczas której dowiedzieliśmy się jak segregować odpady oraz poznaliśmy zasady segregacji.(@)

 

 

20.09.2019 - Konkurs ekologiczny

 

 

Działania w dniu "Sprzątania świata - Polska 2019" rozpoczął konkurs przyrodniczo - ekologiczny, którego celem było rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej przyrody, rozszerzenie wiedzy dzieci na temat przyrody i ekologii, budowanie poczucia własnej wartości i przydatności dla środowiska.

Uczestnicy, których było 49, podzieleni zostali na dwie grupy wiekowe. W każdej uczniowie rozwiązywali testy złożone z 25 pytań o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. W każdej grupie wiekowej wyłoniono laureatów:

Grupa młodsza

Miejsce I - Rafał Mencel (4), Maciej Matczak (3)

Miejsce II - Katarzyna Gibka (4)

Miejsce III - Stanisław Lubański (2), Paulina Banasiewicz (3).

Grupa starsza

Miejsce I - Zuzanna Janiak (8)

Miejsce II - Julia Borczyk (5b)

Miejsce III - Maciej Krakowski (5a)

                                                                          Gratulujemy ! (@)

 

 

07.10.2019 - Lekcje w ogrodzie botanicznym

 

 

Uczniowie trzech klas, 4, 5b i 6, uczestniczyli w zajęciach terenowych w ogrodzie botanicznym w Łodzi. Podczas lekcji uczniowie obserwowali oznaki jesieni oraz omawiali z prowadzącym zmiany zachodzące o tej porze roku w przyrodzie. Poznali różnorodność owoców i nasion, zdobywając o nich wiele interesujących informacji. Obejrzeli gatunki roślin, których kwiaty lub barwa liści są szczególnie atrakcyjne jesienią, a także próbowali wyjaśnić różnorodne zjawiska zachodzące w przyrodzie. Uczestnicy wycieczki obejrzeli również wystawę "Grzyby znane i mniej znane".

Kolejnym punktem wycieczki był seans filmowy. "Wyprawa Magellana", animacja opowiadająca o wyprawie dookoła świata. Walka z żywiołem oceanu, rajskie wyspy, o których nie śniło się nikomu, nieznane plemiona, niespodziewana miłość oraz wielkie piękno i jeszcze większe niebezpieczeństwa, które czyhały na śmiałków w każdej sekundzie.

Przed powrotem do domu uczniowie zjedli pyszny obiad w Polskiej Chacie.(@)

 

 

 

11.10.2019 - Super prank

 

 

Poznajcie Gosię. A potem zastanówcie się, bo……. może Gosia to Wy? Bohaterka obejrzanego przez nas 11 października spektaklu „Super prank” w wykonaniu krakowskiego Teatru „Kurtyna” to nastolatka, która przeprowadziła się ze wsi do miasta.

Dziewczynka nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i w szkole czuje się gorsza. Widzi, że jej rówieśnicy robią niemądre rzeczy, aby zaistnieć w grupie. Presja grupy jest silna i Gosia także zaczyna się powoli zmieniać. Spokojna nastolatka nie radzi sobie z własnymi emocjami i tak bardzo boi się odrzucenia, że podejmuje ryzykowną decyzję.

Tytułowy prank to żart, wyzwanie, ale czy warto je podjąć, narażać swoje zdrowie i życie, aby przypodobać się grupie? Gosia już wie, że nie warto. Bądź jak Gosia. (@)

 

 

11.10.2019 - Miś Niegrzeczniś

 

 

Aktorzy Teatru "Kurtyna" z Krakowa odwiedzili nas z przedstawieniem profilaktycznym pt. „Miś Niegrzeczniś”.

Bajka ta mówiła o niegrzecznym Misiu, który nie słuchał mamy, pani w przedszkolu, klasie i ciągle wpadał w jakieś kłopoty.

W końcu przyszedł taki dzień, że Misiu zrozumiał swoje złe zachowanie i postanowił się zmienić. Nie wiedział jak ma to zrobić i gdzie szukać pomocy, ale na szczęście spotkał detektywa, który uświadomił mu, że odpowiedź znajdzie, czytając książki.

Ta urocza bajkowa przypowieść była pełna zwrotów akcji scenicznych, humoru ,wesołych piosenek i interakcji z publicznością.

 

 

14.10.2019 - Dzień Edukacji Narodowej

 

 

Dzień Edukacji Narodowej, to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

Dzisiaj to święto nauczycieli, wychowawców, pracowników szkół i przedszkoli.

Uczniowie klasy III, VII i VIII przygotowali wierszyki, piosenki oraz scenki dla pracowników naszej szkoły. Nauczycielom podziękowali za trud wkładany w wychowanie, nauczanie oraz opiekę, paniom sprzątaczkom za czyste sale lekcyjne i korytarze, paniom kucharkom za pyszne obiady.

Życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły złożył Pan Wójt, Przewodnicząca Rady Gminy Burzenin oraz Przewodnicząca Rady Rodziców. Rozdano kwiaty i upominki.

Tradycyjnie przyznano odznaki najsympatyczniejszych pracowników i nauczycieli szkoły. W tym roku sok z 3 cytryn wypili: Pan Stanisław Sójka, Pan Krzysztof Bałon, Pani Agnieszka Gawrońska i Pani Sabina Lubańska.

 

 

15.10.2019 - Nowa świetlica szkolna

 

 

15 października oddano do użytku nową świetlicę szkolną, w której uczniowie bawią się i uczą korzystając miedzy innymi z nowoczesnego dywanu interaktywnego. Każde zajęcia na świetlicy są dużo bardziej atrakcyjne, a dzieci w niezwykły sposób rozwijają swoją spostrzegawczość i integrację sensoryczną, ale przede wszystkim kreatywność.

Zestaw zawiera 30 gier i 30 programów edukacyjnych, które mogą być wykorzystywane również na zajęciach lekcyjnych w klasach I - III oraz zajęciach specjalistycznych. (AS)

 

 

 

24.10.2019 - Turniej o Puchar Tymbarku

 

 

Piłkarska pasja, marzenia, szansa na odkrycie talentu oraz dużo dobrej zabawy - tak w skrócie można opisać największy w Europie turniej dla dzieci, który już od prawie 20 lat gości na sportowej mapie Polski. W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowanym przez Polski Związek Piłki Nożnej do tej pory udział wzięło ponad 2 miliony piłkarek i piłkarzy.

W tym roku po raz kolejny do tych rozgrywek zgłosiliśmy drużynę z naszej szkoły. W kategorii U10, w dniu 24 października w Sieradzu odbyły się rozgrywki na szczeblu powiatowym. Do rywalizacji stanęły drużyny z SP Warta, SP 4 z Sieradza, SPGS z Sieradza, FC Bonus ze Stolca i SP Waszkowskie.

Dla naszych młodych piłkarzy był to pierwszy taki sprawdzian własnych umiejętności piłkarskich. Chłopcy mieli okazję porównać swoje siły z siłami zawodników z innych drużyn. Mimo przegranych meczy, istotną rzeczą jest zdobyte doświadczenie, i możliwość zawarcia nowych znajomości. Na zakończenie każdy z chłopców otrzymał medal za uczestnictwo w Jubileuszowym – 20 Tymbarku. (SL)

 

 
 

25.10.2019 - Ślubowanie pierwszoklasistów

 

 

W 25. dniu października, w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

Na uroczystość przybyła pani dyrektor naszej szkoły, rodzice uczniów klas pierwszych, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz delegacje starszych kolegów z klasy drugiej i trzeciej.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przedstawili to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do prezentowania swoich umiejętności. Pięknie recytowali wiersze, śpiewali piosenki oraz odpowiadali na ważne pytania. Doniosłym momentem było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania na ucznia - dużym, kolorowym ołówkiem dokonała tradycyjnie pani dyrektor Jolanta Lechowicz. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej w Waszkowskiem. Dowodem tego wydarzenia były akty ślubowania oraz pamiątki i dyplomy wręczone uczniom przez wychowawców. Najmłodsi otrzymali też upominki i słodycze od rodziców, pani dyrektor, starszych kolegów i Samorządu Uczniowskiego.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. (EB)

 

 

 

30.10.2019 - Szkoła pamięta

 

 

W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” uczniowie klas VI i VIII naszej szkoły odwiedzili wraz z nauczycielami Lucyną Wrocinską i Sabiną Lubańską cmentarz w Burzeninie. Uporządkowali groby osób zabitych w Szczawnie podczas II wojny światowej oraz cenionych działaczy społeczności lokalnej min. dziedzica wsi Waszkowskie. Uporządkowano również groby zmarłych nauczycieli.

W Szczawnie uporządkowano pomnik pamięci rozstrzelanych we wrześniu 1939 roku mieszkańców tej wsi, zapalono znicze.

W dniu 1 listopada uczniowie zapalili, otrzymane z funduszu samorządu znicze, na grobach nieznanych żołnierzy na okolicznych cmentarzach.

Działania miały na celu uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności związanych z „małą ojczyzną” i poznanie historii najbliższego regionu. (SL)

 

08.11.2019 - Akademia - Święto Niepodległości

 

 

8 listopada społeczność naszej szkoły uczestniczyła w obchodach przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klasy VI przygotowali lekcję historii, podczas której przypomnieli losy Polski okupowanej przez zaborców Rosję, Prusy i Austrię oraz Polaków walczących o wolność. Najważniejsze daty, wydarzenia i postaci zobrazowały 123 lata niewoli narodu polskiego i jego dążenia do odzyskania niepodległości. W trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne utwory muzyczne oraz wiersze o tematyce patriotycznej.

O godzinie 11.11, odśpiewano 4 zwrotki hymnu polskiego, angażując się w ten sposób w akcję „Szkoła do hymnu”. (LW)

 

 

 

11.11.2019 - Święto Niepodległości

 

 

Delegacja uczniów, nauczycieli oraz rodziców uczestniczyła w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Burzeninie.

Program uroczystości obejmował uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym, przemarsz uczestników na rynek pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego i złożenie wiązanek, uroczystości w Gminnym Domu Kultury. (@)

 

 
 

12.11.2019 - Dzień profilaktyki

 

 

12 listopada odbyły się warsztaty profilaktyczne, w których uczestniczyli uczniowie z klas IV-VIII. Zajęcia  prowadzone były przez panią psycholog Ewę Bujak - pracownika Małopolskiego Ośrodka Edukacji Profilaktycznej. Tematyka obejmowała min. cyberprzemoc, profilaktykę uzależnień od różnego rodzaju środków psychoaktywnych, agresję i przemoc rówieśniczą.

Podczas spotkania określono przyczyny sięgania po środki psychoaktywne, wskazano negatywne skutki używania tego typu substancji. Działania profilaktyczne i edukacyjne dla młodzieży są niezwykle istotne, mają na celu uświadomienie młodym ludziom ryzyka związanego z używaniem takich substancji, jak również uczenie asertywności w przypadku presji ze strony otoczenia.

Uczniowie bardzo pozytywnie oceniali zajęcia w których uczestniczyli. (@)

 

19.11.2019 - Trawestacja "Dziadów cz II"

 

 

Uczniowie klasy Vb w ramach koła artystycznego pod opieką pani Agnieszki Czekalik zajęli się przygotowaniem parafrazy utworu Adama Mickiewicza pt. "Dziady cz II". Trawestacja, którą przygotowali uczniowie, zmieniająca tekst i styl spodobała się publiczności, którą byli rodzice młodych aktorów. Wypracowane efekty na kółku artystycznym zadziwiły rodziców, którzy nagrodzili występujących gromkimi brawami. Nie ukrywali, że czekają na kolejne występy. (ACz)

 

26.11.2019 - Dzień Przedszkolaka

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka jak co roku obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

W naszym Przedszkolu święto to zostało połączone z Dniem Pluszowego Misia. Od rana dzieciaki wspólnie a animatorami uczestniczyły w zabawach ruchowych, grach, konkursach. Przedszkolaki bawiły się wspólnie ze swoimi Misiami, które zaprezentowały całej społeczności szkolnej podczas uroczystego marszu. Na koniec, dzieci rozdawały pyszne ciasteczka w kształcie misia. (@)

 

 
 

26.11.2019 - Czekolada, czekolada ...

 

 

Uczniowie klas Va, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce autokarowej do Łodzi. W programie był seans filmowy w kinie CinemaCity, pyszne lody, oglądanie świątecznych dekoracji w Manufakturze oraz zakupy.

Kulminacyjnym punktem programu były warsztaty, słodkie warsztaty w Manufakturze Czekolady (Piotrkowska 217). Uczniowie i opiekunowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których każdy uczestnik zrobił swoją tabliczkę czekolady oraz dowiedział się jak powstaje od samego ziarenka. Po warsztatach można było napić się gorącej czekolady, oraz zakupić prawdziwe, ciemne czekolady z ziaren pochodzących z najdalszych zakątków świata. (@)

 

 
 

27.11.2019 - Miś w przedszkolu

 

 

Pracownicy Gminnej Biblioteki w Burzeninie z okazji Święta Pluszowego Misia odwiedzili przedszkolaków. Dzieci wysłuchały bajki o Kubusiu Puchatku, bawiły się z Misiem. Na koniec otrzymały od Misia prezent w postaci odblaskowego breloczka w kształcie Misia.(@)

 

 

 
 

28.11.2019 - Dyskoteka andrzejkowa

 

 

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się szkolna dyskoteka andrzejkowa, na której jak zwykle panowała świetna zabawa i miła atmosfera. W międzyczasie uczestnicy zabawy wróżyli sobie przyszłość. Było dużo śmiechu, a także zakłopotania. Ale pamiętajmy, że zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna, a wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.(@)

 
 

29.11.2019 - Spotkania andrzejkowe

 

 

Spotkania andrzejkowe mieli także uczniowie klas młodszych. Podczas zajęć poznali tradycję organizowania andrzejek, wróżb i zabaw. Panie przygotowały ciekawe przyjazne wróżby, które podobały się uczniom. W trakcie zabawy uczniowie wspólnie bawili sie przy muzyce, częstowali się pysznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców i panią Gosię. Zabawa podobała się wszystkim. (@)

 
 

29.11.2019 - Figloraj

 

 

Nauka nauką, zadania i wypełnianie ćwiczeń są ważne, ale każdemu uczniowi należy się także relaks w postaci swobodnego bujania i hasania. Dzieciaki z przedszkola i uczniowie ze szkoły mieli możliwość korzystania z obwoźnej sali zabaw zwanych w szkole figlorajem lub dmuchańcami. Wszyscy korzystający z dmuchańców ustawionych na sali gimnastycznej mieli możliwość zakupienia waty cukrowej oraz pysznego gorącego prażonego ziarna kukurydzy.   (@)

 

 
 

03.12.2019 - Próbna ewakuacja

 

 

3 grudnia odbyła się próbna ewakuacja w z udziałem przedstawicieli Straży Pożarnej. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów oraz pracowników naszej szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. O godzinie 9.00, po usłyszeniu sygnału alarmowego, dyrekcja, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz nauczyciele udali się drogą ewakuacyjną na boisko szkolne. Po sprawdzeniu budynku, okazało się, że wszyscy bezpiecznie opuścili placówkę. Wszyscy spokojnie wrócili do szkoły. Ewakuacja przebiegła sprawnie i bez paniki. (@)

 

 
 

04.12.2019 - Kontynenty i ich mieszkańcy

 

 

Uczniowie klasy IV przedstawili przedszkolakom prezentację o kontynentach na Ziemi.

Pod opieką pani Agnieszki Czekalik, w ramach warsztatów "Eksperymentarium z geografii" przygotowali ciekawostki na temat klimatu, mieszkańców, zwierząt. Wszystko podparli plakatami, eksponatami i strojami.

Przedszkolakom prezentacje bardzo się podobały. Dzieci dowiedziały się że każdy kontynent jest wyjątkowy, wskazywały Afrykę, Azję, Amerykę Północną i Południową, Australię i Europę. Teraz wiedzą, że na  świecie żyją ludzie o różnym kolorze skóry i sposobie życia, zwyczajach, kulturze. Każde z dzieci zadało po kilka pytań. (ACz)

 

 
 

06.12.2019 - Mikołajki na sportowo

 

 

Po raz XV w naszej szkole odbyły się w dniu 06 grudnia szkolne rozgrywki w unihokeju pod hasłem „Mikołaj w spodenkach”. Do tej imprezy uczniowie przygotowują się przez kilka poprzedzających zajęć lekcyjnych wychowania fizycznego. Rozgrywki odbywają się systemem każdy z każdym, drużyna złożona z 5 osób walczy na boisku o lepszy wynik.

W tym roku w kategorii klas młodszych rozegraliśmy 12 meczy (dziewczęta i chłopcy), w grupie starszej tych meczy odbyło się aż 30.
Tegoroczne wyniki przedstawiają się następująco: W grupie młodszej, wśród chłopców, po bardzo wyrównanej i zaciętej walce zwyciężyła drużyna z klasy II, przed klasami III oraz Ia i Ib. Wśród dziewcząt zwyciężyła drużyna z klasy III przed klasami II oraz Ia i Ib.

W grupie starszej – zwycięstwo w kategorii dziewcząt przypadło w udziale drużynie z klasy VII przed klasami VI oraz Va, a w kategorii chłopców wygrali niepokonani w żadnym meczu chłopcy z drużyny klasy VII. I to właśnie oni w meczu finałowym pokonali drużynę dziewcząt, której nie pomógł nawet Mikołaj dzielnie broniący bramki.

Najlepszą drużyną szkoły w XV Turnieju Unihokeja „Mikołaj w spodenkach” 2019 zostali chłopcy z klasy VII – Piotr, Maciej, Dominik, Krystian, Wiktor i Dawid.

Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, uplasowani na podium – nagrody. Wszyscy na zakończenie imprezy spotkaliśmy się na sali i otrzymaliśmy od Pani Moniki, przewodniczącej Rady Rodziców i czerwonego gościa słodkie upominki. (SL)

 

 
 

06.12.2019 - Spotkanie z Mikołajem

 

 

Piątek… szóstego grudnia… długo wyczekiwany dzień, w którym dzieci jak zaczarowane same szybko wstały i bez żadnego ociągania pojawiły się w przedszkolu. Każde dziecko cały rok ciężko pracowało na to aby właśnie w tym dniu spotkać Mikołaja i móc odebrać od Niego podarunek.

Nasi podopieczni bardzo starają się “być grzecznym” i doskonale wiedzą że Mikołaj “cały czas na nich patrzy”. Od samego rana dzieci podekscytowane wyczekiwały gościa nasłuchując radosnego okrzyku “ho, ho, ho!” i odgłosów dzwonków.

Za każdym razem gdy tylko otwierały się drzwi od sali wszystkie dzieci aż zatrzymywały oddech z wrażenia. Aż w końcu jeden maluch wypatrzył czerwone ubranie przez okno, niedaleko ogrodzenia szkolnego. Tak! To on! Wielkimi krokami zbliżał się do okien oddziałów przedszkolnych. Zapukał w okno, zadzwonił dzwonkiem i zniknął. Po kilku minutach rozległo się mocne pukanie do drzwi, te uchyliły się a w progu stanął Mikołaj!

Gdy zasiadł wygodnie na specjalnie przygotowanym fotelu w towarzystwie przedszkolnych aniołów i elfów nastała cisza. Dzieci przywitały gościa i nastąpił długo wyczekiwany moment wręczania prezentów. Mikołaj obdarowywał każde dziecko z obu grup przedszkolnych. Wysłuchał wierszyków, piosenek specjalnie ćwiczonych na ten dzień. Po rozdaniu prezentów Mikołaj niczym gwiazdor dzielnie pozował do zdjęć biorąc na kolana kolejno po sobie dzieci.

Atmosfera spotkania była magiczna. Każdy w tym dniu został obdarowany prezentem. Gdy tylko nasz gość się z nami pożegnał szeleszczące paczki w rączkach dzieci zostały otworzone. Bardzo się cieszyły z podarunków które otrzymały. Do zobaczenia za rok!. (DW)

 

 
 

12.12.2019 - Dziewczynka z zapałkami

 

 

Uczniowie z klas Ia, Ib i II wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Teatru Miejskiego w Sieradzu na spektakl pt. „Dziewczynka z zapałkami” przygotowany przez aktorów z grupy teatralnej „Artystyczni” z Gniezna.

Celem wycieczki było m.in. pogłębienie wiedzy o teatrze i rozbudzanie zainteresowania kulturą.

Dzieci poznały przeżycia głównej bohaterki znanej baśni Jana Christiana Andersena. Z zainteresowaniem śledziły przebieg przedstawienia. Miały okazję obejrzeć świąteczną scenografię, która wywarła na nich ogromne wrażenie, ciekawą charakteryzację baśniowych postaci oraz doświadczyć gry świateł i dźwięków. Dopełnieniem całości spektaklu były piosenki wykonywane przez aktorów, które podkreślały jego akcję. Nauczyły się również, że nie można przechodzić obojętnie obok osób, które są w trudnej sytuacji i oczekują naszej pomocy.

Wycieczka była udana, wszystkim towarzyszył dobry humor oraz pozytywne emocje po obejrzanym spektaklu. (EB)

 

 
 

13.12.2019 - Dzień Kapci

 

 

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole odbył się Dzień Kapci. W tym dniu nasi uczniowie, a także nauczyciele, przyszli do szkoły w kapciach, skarpetach, bamboszach i wszelkim domowym obuwiu. Wszyscy biorący udział w zabawie cały dzień mogli czuć się swobodnie i komfortowo, a wręcz domowo. Tak mała zmiana w naszej codziennej garderobie, jak zamiana butów na kapcie, okazała się zaskakująco ważna i zabawna. Uczniowie mogli liczyć na pobłażliwość nauczycieli, a szkoła w tym dniu zyskała pięknie wypolerowane podłogi.

 

 

 

18.12.2019 - Dziś narodziła się miłość

 

 

Uczniowie klasy VIII, w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, przygotowali pod okiem swojej wychowawczyni - pani Sabiny Lubańskiej przedstawienie bożonarodzeniowe pt: „Opowieść wigilijna”. Bohaterką tego spektaklu jest nastolatka, która przez swoją nieciekawą przeszłość stała się samolubna i egoistyczna. Pod wpływem spotkań z duchami przeszłości, teraźniejszości i przyszłości zrozumiała swoje postępowanie, i zamiast ukazywać się światu w szarych barwach postanawia pokazać się mu w kolorach tęczy. Efektowna gra aktorska, scenografia, gra świateł i efekty specjalne zachwyciły przybyłych na to spotkanie. Przeżycia jakie dostarczyli widzom nasi młodzi aktorzy zapewne skłonią do refleksji i pozostaną na długo w pamięci.

Spektakl obejrzeli rodzice uczniów klasy VIII oraz zaproszeni goście: Jarosław Janiak, Arkadiusz Słupiński, Jerzy Białczak, Joanna Szmytka, Małgorzata Płuciennik, ks. Paweł Doruch, Monika Szymczak, Terasa Janiak, Katarzyna Kozieł.

 

 

 

20.12.2019 - Dzień świąteczny

 

 

Jak co roku w przeddzień przerwy świątecznej, w atmosferze bożonarodzeniowej, odbywały się klasowe spotkania świąteczne. Uczniowie i ich rodzice przygotowali świąteczne przysmaki, którymi częstowano wszystkich pracowników szkoły, uczniów, gości.

Po spotkaniach klasowych, wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej gdzie uczniowie klasy VIII przedstawili przygotowane przez siebie przedstawienie pt. "Opowieść wigilijna". Tuż przed zakończeniem dnia wszyscy odśpiewali kolędy. Pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia świąteczne oraz życzyła udanego wypoczynku.

 

 

 

8.01.2020 - Zjawy w cmentarnej kaplicy

 

 

Uczniowie klasy VII pod opieką pani Agnieszki Czekalik przygotowali inscenizację II części Dziadów Adama Mickiewicza.

Przygotowując się do przedstawienia, młodzi artyści pracowali nad grą aktorską, a także włożyli wiele pracy i pomysłowości w wykonywanie strojów, rekwizytów i scenografii.

Drama to nauka przez doświadczenie i zaangażowanie uczniów, metoda poznawania literatury, niecodzienna lekcja języka polskiego. Przedstawienie obejrzeli starsi koledzy z klasy VIII, którzy wystawiali swoją adaptację dzieła rok wcześniej. (ACz)

 
 

12.01.2020 - Kwestowanie dla WOŚP

 

 

W niedzielę, 12 stycznia, grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół w Waszkowskiem aktywnie uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji WOŚP-u kwestując na ulicach naszych najbliższych miejscowości. Zebrane w tym roku pieniądze przeznaczone będą na rzecz medycyny zabiegowej najmłodszych. Wolontariusze kwestowali w Grabówce, w Burzeninie i w Stolcu oraz Niechmirowie. (SL)

 

 
 

13.01.2020 - Podsumowanie kwesty dla WOŚP

 

 

„Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”, dlatego w tym roku, po raz pierwszy, ale już wiemy, że na pewno nie ostatni włączyliśmy się do udziału w 28 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy (a było ich 10 – Zuzanna, Kinga, Jakub, Piotrek, Iga, Hania, Kinga, Filip, Dominika i Dawid) zebraliśmy i przekazaliśmy Fundacji WOŚP kwotę 3486,69 zł.

Celem tegorocznej zbiórki było pozyskanie środków finansowych na medycynę zabiegową najmłodszych. Mieszkańcom Grabówki, Niechmirowa i Burzenina dziękujemy za okazaną serdeczność, wielkie serce i każdą wrzuconą do puszki złotówkę. Dziękujemy bardzo uczniom i rodzicom za pomoc i zaangażowanie. (SL)

 

 
 

30.01.2020 - Bal noworoczny Przedszkolaków

 

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły. Jest to atrakcja dostarczająca im wielu przeżyć i radości.

Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, biedronki, rycerzy, smoka, piratów, policjantów, Spidermana, Batmana... Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w tańcach.

Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej i bajkowej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. (AP)

 

 
 

30.01.2020 - Bal noworoczny uczniów Zespołu

 

 

Karnawał to czas balów i tanecznych szaleństw, którym towarzyszy muzyka i zabawa. Uczniowie klas I - VIII bawili się przy muzyce od godziny 16 do 19.

Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Humor dopisywał zarówno dzieciom i wychowawcom.

Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali salę balową. Wszyscy spędzili czas w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.

KRÓL BALU - KRÓLOWA BALU

Amelia Bednarek Ia - Jan Świętczak Ib
Maria Wysota VI - Jakub Kolasa VIII

 

 
 

10.02.2020 - Zdrowe odżywianie

 

 

Uczniowie klasy Vb mieli okazję tego dnia przypomnieć sobie podstawowe zasady zdrowego odżywiania. Uczestniczyli w spotkaniu z trenerem żywienia, panią Krystyną Nawrocką.

Podczas wykładu prowadząca szczególną uwagę zwróciła na znaczenie śniadania, które powinniśmy zjeść przed wyjściem do szkoły. Uczniowie nie zawsze o tym pamiętają lub twierdzą, że nie mają na to czasu. Przekonywała, że przygotowanie porannego posiłku zabiera  tylko kilka minut a daje energię na dobry początek dnia.

Istotne dla zdrowia jest spożywanie zbilansowanych pięciu składników - "Dzień na piątkę". Uczniowie dowiedzieli się jak ważną rolę odgrywają w naszej diecie warzywa i owoce, które powinny znaleźć się w każdym posiłku. Ponadto trener podkreśliła, że dla prawidłowej pracy naszego organizmu jest niezbędne wypijanie wody, a nie jak to często widzimy na korytarzach szkolnych, słodkich napojów.

Na zakończenie podkreślono, że prawidłowo zbilansowana dieta jest warunkiem utrzymania nie tylko prawidłowej wagi, ale przede wszystkim odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia i profilaktyce wielu chorób. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali broszury, które zawierały materiały edukacyjne o zdrowym żywieniu.

Spotkanie zorganizowała mama Kacpra - pani Małgorzata. (ACz)

 

 
 

14.02.2020 - Poczta Walentynkowa

 

 

Poczta Walentynkowa to doskonała okazja, aby wyznać sympatię swojej koleżance lub swojemu koledze. Co ważne, można zrobić to anonimowo, tylko najodważniejsi podpisują się imieniem, nazwiskiem, informują z której są klasy). Informacja o tym, że coś takiego będzie miało miejsce pojawiła się odpowiednio wcześnie, aby wszyscy chętni mogli przygotować walentynkę. W tym czasie miłosne wyznania były zbierane do specjalnego pojemnika, a następnie – w dniu zakochanych rozdane podczas spotkania.

W tym roku uzbierało się ponad 200 walentynkowych laurek. Niektórzy otrzymali po kilka kartek. 

 

 
 

25.02.2020 - Konkurs PPOŻ - etap szkolny

 

 

Jak co roku, w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy pożarniczej. W tegorocznej edycji wzięli udział przedstawiciele klas IV-VIII. Uczniowie podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe. Uczniowie z grupy młodszej (klasy IV-VI) mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań a grupa starsza (klasy VII-VIII) miała pytań 30 z zakresu wiedzy na temat organizacji i zadań ochrony przeciwpożarowej, przyczyn oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się pożaru, zabezpieczania ppoż. budynków, lasów, zasad ewakuacji ludzi i mienia, zasad udzielania pierwszej pomocy.

Najlepsi w etapie szkolnym okazali się:

Grupa młodsza :
Patryk Świerkowski klasa IV
Adrian Irla – klasa VI
Artur Wojtyżak – klasa IV
Wiktoria Kolasa – klasa VI

Grupa starsza :
Filip Stolarczyk klasa VIII
Dominika Buczkowska – klasa VIII
Jakub Kolasa – klasa VIII
Dominik Irla – klasa VII

 

Uczniowi ci będą reprezentować Szkołę w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. (SL) 

 

 
 

27.02.2020 - Konkurs PPOŻ - etap gminny

 

 

W dniu 27 lutego odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Celem turnieju jest popularyzacja przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzacji wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Konkurs organizowany jest przez Zarząd Gminny Związku OSP RP w Burzeninie. Nad przebiegiem turnieju czuwała komisja w składzie druh Mirosław Jasiak – prezes zarządu Oddziału Gminnego, Druh Błażej Płaczek - Członek zarządu gminnego i Naczelnik OSP Szczawno, druh Michał Bartos i druh Piotr Szczepanik.

Uczniowie naszej szkoły bardzo dobrze się na tym turnieju zaprezentowali zajmując wysokie miejsca: w grupie młodszej II miejsce zajął po dogrywce – Adrian Irla, III miejsce – Patryk Świerkowski.        W grupie starszej I miejsce - Filip Stolarczyk, III miejsce - Jakub Kolasa.

Dwie osoby z każdej grupy wiekowej reprezentować będą gminę Burzenin w kolejnym etapie powiatowym. Naszą szkołę reprezentować więc będą Filip Stolarczyk i Adrian Irla. (SL) 

 

 

 

01.05.2020 - Święto Pracy

 

 

 
 

02.05.2020 - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

 

 

 
 

03.05.2020 - Święto Narodowe Trzeciego Maja

 

 

 

 

05.05.2020 - #ósemka i #siódemka dla Wojtusia

 

 

Uczniowie klasy VIII i klasy VII włączyli się całym sercem w pomoc dla Wojtusia - przesyłamy swoją pozytywną energię, wpłaty i moc uścisków.
Dołączcie do nas! Mały może więcej kiedy jest z nim morze Dużych! Bądź jak my - nie patrz obojętnie. Pomóż - Pamiętaj Dobro wraca!

A stokroć więcej ten otrzymuje, kto drugiemu z serca coś ofiarowuje. W taki sposób dokonując wpłat małych sum, możemy pomagać innym, bezbronnym, potrzebującym naszej pomocy.

Dziś wielką radość daje nam możliwość pomocy i satysfakcja, że daliśmy coś bezinteresownie. Uczniowie klasy VIII zachęcają wszystkich do pomocy 16 miesięcznemu Wojtusiowi z Galewic choremu na SMA, oczekującemu na lek - bardzo drogi. Życzymy szybkiego uzbierania potrzebnej kwoty 9 mln złotych i uzyskania przez małego Wojtusia pomocy :)

 

 

 
 

10.06.2020 - #siepomaga

 

 

Akcja charytatywna prowadzona na portalu siepomaga.pl dotarła także do naszej szkoły i to już po raz kolejny. Wcześniej zbiórkę pieniążków przeprowadzili uczniowie naszej szkoły. Tym razem Zespół Szkół w Waszkowskiem przyjął wyzwanie do udziału w szeroko nagłośnionej akcji #GaszynChallenge. Otrzymaliśmy je od Rady Gminy Burzenin.

Wszyscy wiemy, że warto pomagać bo dobro powraca. Taką tez ideę przekazujemy naszym wychowankom. Bez wahania przystąpiliśmy do zabawy wspólnie z przedstawicielami Rady Rodziców naszej szkoły - wykonaliśmy zgodnie pompowanie dla Kubusia, przeprowadziliśmy zbiórkę pieniążków, które wpłacone zostały na konto potrzebujących dzieci - w naszym przypadku jest to Kubuś Suchodoła, chłopiec ma 20 miesięcy i choruje na SMA 1 - rdzeniowy zanik mięśni.

 

 

 

 

16-18.06.2020 - Egzamin ósmoklasisty

 

 

Uczniowie klasy ósmej pisali egzamin ósmoklasisty, podsumowujący naukę w szkole podstawowej. Egzamin obejmował trzy testy - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego, w przypadku naszych ósmoklasistów to język angielski.

Egzamin przebiegał sprawnie i zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz GIS i MZ.

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 31 lipca br. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki oraz otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

 
 

26.06.2020 - Zakończenie roku szkolnego

 

 

Koniec roku szkolnego – wydarzenie radosne, wyczekiwane, odliczane….w tym roku szkolnym jednak inne niż zwykle, nietypowe, w cieniu pandemii, bo zamiast cieszyć się z pożegnania, wolelibyśmy chyba się spotkać razem, wrócić do szkolnej ławy, do tablicy, pograć z kumplami w piłkę, poplotkować w czasie przerw, po prostu pobyć z drugim człowiekiem. Właśnie teraz przekonaliśmy się, jak nieoceniony w edukacji jest bezpośredni kontakt ucznia z nauczycielem i nawiązywanie wzajemnych relacji.

W związku z pandemią w tym roku szkolnym nie było uroczystego zakończenia roku szkolnego dla klas I - VII. Uczniowie mogli odebrać świadectwa osobiście podczas dyżuru wychowawcy w danej klasie lub w sekretariacie szkoły i mogą to uczynić nawet pierwszego września.

 

Uroczyste zakończenie roku odbyło się dla klasy VIII, podczas którego uczniowie otrzymali świadectwa i nagrody.

 
 
 
Copyright by Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Waszkowskiem