We współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich Gminy Burzenin, pod hasłem „Śladami obrzędów i kuchni dawnej Polski - zwyczaje i tradycje” uczniowie skupili się wokół świątecznych pierników – wypiekanych wg starych, tradycyjnych receptur. Przepis na ciasto, którego użyto podczas warsztatów zaczerpnięto z XVIII wiecznych kronik toruńskich.

 

Uczniowie z klas IV – VI pod okiem Pań, własnoręcznie przygotowali ciasto, rozwałkowywali i wykrawali pierniki, które następnie wypiekali w przenośnych piekarnikach. Część z tych pierniczków została spałaszowana przez „wypiekaczy”, pozostałe zaś przekazane zostały na konkurs ich ozdabiania.

 

Ozdabianie pierniczków przypadło w udziale zaproszonym gościom, min. wójtowi Gminy Burzenin panu Jarosławowi Janiakowi, kierownikom instytucji działających na terenie gminy, proboszczowi parafii z terenu gminy i przyjaciołom szkoły.
 

Wszyscy mieli możliwość skosztowania ciast wykonanych według tradycyjnych przepisów. Spotkanie było okazją do zapoznania młodego pokolenia z przeszłością, do której z sentymentem wracamy oraz wspólnego spędzenia czasu z dorosłymi.

 

 

 

 

 

 

...

 
Copyright by Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Waszkowskiem