03.09.2018 - Rozpoczęcie roku szkolnego

 

 

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2018/2019 życzymy wszystkim uczniom, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości, wielu przyjaźni i ciągłego rozwoju.

Nauczycielom oraz wszystkim pracownikom szkoły życzymy, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.

Rodzicom zaś życzymy, by ten nowy rok szkolny przyniósł wiele nadziei związanych z przyszłością ich dzieci. (@)

 

 
 

07.09.2018 - Wycieczka do Gołuchowa

 

 

Uczniowie, którzy aktywnie brali udział w konkursach ekologiczno - przyrodniczych w ubiegłym roku szkolnym, wyjechali w nagrodę na wycieczkę do do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Razem z uczniami pojechali pracownicy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Złoczew. Dzięki nim zwiedzanie tego pięknego Parku było bogatsze i ciekawsze. Panowie Zbigniew i Daniel wraz z panią Dominiką opowiadali uczniom o wartościach jakie niesie las, jakie ofiaruje skarby dla ludzi.

Uczniowie zwiedzili powozownię, oficynę i park z arboretum oraz zagrodę zwierząt. Dzięki tej lekcji w terenie poznali wiele nowych treści i poszerzyliśmy swoje horyzonty myślowe nt lasu i jego znaczenia w naszym życiu. (SL)

 

 
 

21.09.2018 - Występ artystów cyrkowych

 

 

Dzieci przedszkolne i uczniów szkoły odwiedzili artyści cyrkowi z zespołu cyrkowego O'BIMBOLANDO. W programie oprócz żonglerki, akrobacji i iluzji wystąpił wesoły klaun, który zapewnił uczestnikom pokazu doskonałą zabawę. Dodatkową atrakcją była możliwość udziału uczniów w popisowych numerach artystów.

Występ bardzo podobał się dzieciom, gdyż dostarczył im solidną dawkę humoru i rozrywki. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Pełni uznania czekamy na kolejne spotkanie!. (MS)

 

 
 

21.09.2018 - Sprzątanie Świata 2018

 

 

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?

Można! Dzieci przedszkolne i uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.

Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone do wody lub porzucone w lesie szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!. (MS)

 

 
 
 

01.10.2018 - Dzień chłopaka

 

 

Zgodnie ze zwyczajem, corocznie, 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. W naszej szkole, w dniu 1.10, dziewczyny z każdej klasy wręczyły młodym dżentelmenom upominki i złożyły życzenia, natomiast Samorząd Uczniowski ogłosił wybory na "Mistera Szkoły".

Konkurs przeprowadzony został wśród chłopców z klas IV-VIII. Koledzy zdobywali punkty za poszczególne konkurencje. Wszyscy świetnie się spisali. Misterem Szkoły i Znawcą Kobiet okazał się Dariusz z klasy VIII.

Dopełnieniem wspaniałej zabawy była szkolna dyskoteka. Dziewczęta i chłopcy świetnie się bawili. (@)

 

 
 

01.10.2018 - Przedstawienia teatru "Kurtyna"

 

 

"Jestem królem zamku" 

bajka dla dzieci przedszkolnych i dzieci klas I-III

 

W mlekiem i miodem płynącym królestwie władzę przejmuje kolejny następca tronu, książę Lucjusz. Uradowani poddani czekają na pierwsze słowa nowego władcy, wierząc, że pod jego panowaniem zaznają czasu szczęścia, radości i obfitości. Niestety, czekają na próżno. Młody król, przerażony swoją nową rolą, jakże inną od bycia niesfornym i beztroskim pacholęciem, postanawia uciec jak najdalej od swojego zamku, w którym miejsce zabawek zajęły nagle sprawy tak ważne, jak mądrość, odpowiedzialność, sztuka rozwiązywania problemów i szacunek dla innych. Zabiera ze sobą tylko koronę, berło i tajemniczy prezent, który podrzuca mu królewska służąca, Kasia. Jednak te atrybuty władzy królewskiej nie pomagają Lucjuszowi nazwać szczęśliwą pierwszą z wielu przygód, które spotykają go w gęstych lasach, otaczających zamek. Zła wiedźma Hildegarda, nie lękając się korony i berła, za nic mając królewski majestat, zabiera Luckowi tajemniczy prezent. To opasła księga opatrzona tytułem „Jak nie być złym królem”. Bezradnego i zagubionego króla odnajduje Kasia i ofiarując mu w darze swoją mądrość, wytrwałość, stanowczość, pracowitość i fantazję wskazuje Lucjuszowi drogę do poznania tego, co czyni każdego człowieka królem swojego zamku. I tak oto król Lucjan, otoczony aurą zwycięstw i przygód, związanych głównie z pokonywaniem własnych słabości, powraca, by ofiarować poddanych pewność, że ich król zamiast wymachiwać berłem i trząść groźnie koroną, będzie doskonalił się w trudnej sztuce używania mądrej głowy i współczującego serca. W nagrodę zaś młody władca zdobędzie serce Kasi, które melodią miłości będzie mu zawsze śpiewać słowa tajemniczej księgi: „Dla mnie dobry król, to taki, który: słucha cierpliwie tego, co inni mają do powiedzenia, pomaga rozwiązywać zmartwienia i problemy innych, rozmawia ze swoimi poddanymi i na nich nie krzyczy, nie ucieka przed ludźmi, stara się swoim postępowaniem dać dobry przykład”.

                                                          (źródło: http://www.kurtyna.krakow.pl)

 

 

 

"Moja historia" 

spektakl dla uczniów klas IV-VIII

 

Życie bohatera spektaklu, kilkunastoletniego Michała, jest z pozoru ustabilizowane i ułożone podług następujących reguł: w szkole jest przeciętnym, wręcz anonimowym uczniem, wyróżniającym się jedynie niechętnym, niepozbawionym agresji stosunkiem do otaczającej go rzeczywistości, złożonej z wymagających i czujnych nauczycieli oraz kolegów i koleżanek, którzy w niezrozumiały dla niego sposób czerpią satysfakcję z uczestnictwa w procesie edukacji, znajdując dziwne dla głównego bohatera upodobanie w poszanowaniu norm współżycia społecznego. W domu, przy ekranie komputera, Michał staje się Mikaelem Robocompem, nieustraszonym i bezbłędnym strategiem internetowych bitew i gier, posiadającym niezliczone tłumy wirtualnych przyjaciół, którzy odnoszą się do niego z szacunkiem i podziwem, hojnie sypiąc laikami i polubieniami. Jednak pewnego dnia spokojna egzystencja Michała, ucznia 5 klasy Szkoły Podstawowej, zostaje zakłócona fatalnym zbiegiem dwóch okoliczności. Michał jest zmuszony napisać test z historii, i co gorsze, odczuwa przemożną chęć zwrócenia na siebie uwagi u Asi, jednej z najlepszych uczennic szkoły.

                                                               (źródło: http://www.kurtyna.krakow.pl)

 

 
 

03.10.2018 - "Biały Kieł'

 

 

Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią wybrali się do kina w Zduńskiej Woli, gdzie obejrzeli film animowany "Biały Kieł", opowiadający historię rezolutnego i bardzo nietypowego szczeniaka.

Wycieczka zorganizowana została z okazji Dnia Chłopaka. (JG)

 

 
 

04.10.2018 - Zabawy w figloraju

 

 

Dzieci z grup przedszkolnych pięciolatków i sześciolatków wyjechały na wycieczkę do "Figloraju" w Sieradzu. Dzieci bawiły się wyśmienicie. Był to dzień pełen radości, wspólnej i wesołej zabawy. Dzieci miały wspaniałą okazję wykazać się sprawnością i zwinnością.

 

 

04.10.2018 - 9 Konferencja Kosmiczna

 

 

Uczniowie klasy VII uczestniczyli w 9 Sieradzkiej Konferencji Kosmicznej. Podczas naukowego spotkania, które odbywało się w Teatrze Miejskim zgromadzeni wysłuchali prelekcji m.in. nt. transportu kosmicznego, historii budowy rakiet, plazmowych i jonowych napędów kosmicznych.

Gościem specjalnym Konferencji był generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy polski kosmonauta i Honorowy Obywatel Sieradza. Pan generał opowiadał młodzieży o swojej pasji, marzeniach oraz o tym jak wygląda Ziemia z kabiny statku kosmicznego.

Konferencji towarzyszyły tradycyjnie pokazy, warsztaty oraz konkursy przeznaczone dla młodzieży szkolnej. (UDz)

 

 
 

15.10.2018 - Belfry i Uczniary 2018

 

 

Obchody Dnia Edukacji Narodowej są doskonałą okazją do wyrażenia podziękowań za wysiłek nauczycieli i pracowników szkoły uczestniczących w dziele kształtowania światłych umysłów swoich wychowanków.

15 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W obchodach wzięli udział uczniowie szkoły ubrani na galowo, aby w ten sposób zaakcentować wyjątkowość święta, nauczyciele, pracownicy.

Uczniowie aktywnie włączyli się w zorganizowanie uroczystości dla wszystkich pracowników szkoły. Przygotowali „pod okiem” pani Sabiny program artystyczny. Na koniec części artystycznej w dowód wdzięczności uczniowie wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty.

 

 

 

Samorząd Uczniowski podczas Gali „Belfry i uczniary 2018” wręczył nagrody uczniom i nauczycielom w następujących kategoriach:

 

UCZNIARY '18

Rośnie jak na drożdżach - Jakub Piekielny
Wysoki Zawrót głowy - Kinga Szymczak
Śmieszek roku - Adrian Irla
Malarus Artisticus - Zuzanna Janiak
Fotomaniacy - Iga Niciejewska
Zawsze zdążę się spóźnić - Patryk Patykiewicz
 

BELFRY '18

Cierpliwość to moje drugie imię - Dorota Wysota
Żartobliwy Nauczyciel - Krzysztof Bałon
Chodzę w tym, bo lubię - Emil Gutkowski
Bo Ci uwagę wstawię - Krzysztof Bałon
Szpilka to moje drugie ja - Alina Ludwicka -Strzelec
Pracodawca - Krzysztof Bałon
Duety - Agnieszka Czekalik + Lucyna Wrocińska
W płaskich butach mi wygodnie - Jolanta Lechowicz

 

 
 

17.10.2018 - Warszawa, stolica Polski

 

 

Czterdzieścioro uczniów z klas V – VIII pojechało na wycieczkę do stolicy. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w Warszawie. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie sejmu, gdzie po przejściu odprawy uczniowie zwiedzili sale, między innymi obrad sejmowych. Z balkonu galerii mogli oglądać miejsce gdzie zapadają ważne decyzje dotyczące naszego kraju. Uzyskali także odpowiedzi na interesujące ich pytania, np. dlaczego są na sali dwie mównice i gdzie najczęściej siada prezydent.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, które szczególnie zainteresowało chłopców. Uczestnicy obejrzeli wystawę – „Ku niepodległości”.

Po zwiedzaniu muzeum uczniowie przejechali do Centrum Nauki Kopernik. Tam poznawali prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Zwiedzający wypróbowali symulator trzęsienia ziemi, obejrzeli model ludzkiego szkieletu kostnego jadącego na rowerze. W galerii ,,Korzenie cywilizacji” zapoznali się z historią cywilizacji i jej najważniejszymi wynalazkami np.: radiem, Internetem czy filmem.

Wycieczkę zakończył spacer urokliwymi uliczkami Starego Miasta i przywitanie z królem Zygmuntem III Wazą, który patrzył na nas ze swojej kolumny. Wszyscy wrócili do domów zmęczeni ale bardzo zadowoleni. (SL)

 

 
 

18.10.2018 - W Manufakturze

 

 

Uczniowie klas IVa i IVb oraz V odbyli integracyjną wycieczkę do Łodzi, gdzie obejrzeli film animowany pt. "Hotel Transylwania 3 - Wakacje!", zwiedzili plac i zabudowę Manufaktury, zjedli obiad w restauracji Pizza Hut. W nagrodę za bardzo dobre zachowanie spałaszowali wyśmienite lody znanej sieci oraz podziwiali ciekawe wystawy w sklepach i butikach galerii handlowej.

Podczas wycieczki kształtowano wrażliwość estetyczną poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowano nawyki kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino, restauracja, galeria), integrowano uczniów i wzmacniano więź koleżeńską. (ACz)

 

 
 

19.10.2018 - Mała Stopa

 

 

Dzieci z grup przedszkolnych pięciolatków i sześciolatków wraz z opiekunami odbyły wycieczkę do Łodzi, gdzie w kompleksie kulturalno – rozrywkowym Manufaktura obejrzały film animowany „Mała stopa”.

Przygodowa animacja "Mała Stopa" przedstawia legendę o Wielkiej Stopie z zupełnie innej perspektywy, kiedy bystry, młody Yeti znajduje coś, co według niego nie istnieje - człowieka. Wieści o tej "Małej Stopie” przynoszą mu sławę i wywołują poruszenie w społeczności prostych Yeti, rodząc pytania o to, co jeszcze można znaleźć w wielkim świecie otaczającym ich zaśnieżoną wioskę. To szalona opowieść o przyjaźni, odwadze i radości odkrywania.

Po seansie dzieciaki zjadły posiłek w Mc Donald’s. (DW)

 
 

23.10.2018 - Występ Piotra Lubertowicza

 

 

„Brać czy Być? , Broń się, nie trać wiary” – to tytuł programu o charakterze profilaktyki uzależnień, w ramach którego Piotr Lubertowicz – znany wokalista i gitarzysta związany z polską sceną bluesowo – rockową, spotkał się w Szkole Podstawowej w Burzeninie z uczniami klas 6 - 8 szkół podstawowych.

 

Piotr „LUPI" Lubertowicz - to muzyk, gitarzysta, wokalista związany z polską sceną bluesowo-rockową. Gość i laureat wielu festiwali, w tym Rawa Blues, Węgorzewo, Jarocin, jak też Inwazja Mocy RMF FM. Tworzył i koncertował z zespołami, takimi jak Nocna Zmiana Bluesa, Monkey Bussines, Chłopcy z Placu Broni.

 

Muzyk opowiedział młodzieży o własnych przeżyciach z okresu walki z narkomanią i alkoholizmem. Mówił i śpiewał o tym jak nałóg niszczy to, co dla człowieka jest najcenniejsze, mianowicie rodzinę, pracę i wartości duchowe. Zwrócił uczniom uwagę na egoizm, który otacza nas każdego dnia, odniósł się również do wpływu mediów na życie młodego człowieka. Przytaczał wiele historii z życia wziętych, które pokazywały, jak chwila nieuwagi młodego człowieka może przekreślić spokojne dorosłe życie. Zrobił to w sposób prosty i dobitny, przeplatając swoje wypowiedzi śpiewem i grą swojego trio. W sposób bardzo realistyczny przedstawił drogę prowadzącą do narkomanii i walkę o samego siebie by wyjść z nałogu. „LUPI" to człowiek, któremu udało się zwyciężyć w walce z nałogami. Starał się uświadomić młodzieży, że nawet pierwszy kontakt z narkotykami może być śmiertelny. Przestrzegał by nie stwarzać sobie więzienia, z którego nie ma wyjścia. (SL@)

 
 

25.10.2018 - Pasowanie na ucznia

 

 

Uroczystość pasowania na uczniów klasy pierwszej rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Jolanty Lechowicz, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów, którzy przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego przyrzeczenia oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała pani Dyrektor. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Waszkowskiem.

Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Nie zabrakło też upominków od zaproszonych gości i słodkości od koleżanek i kolegów. (JW)

 

 
 

26.10.2018 - Budujemy roboty

 

 

Nasza szkoła przystąpiła do programu "Kod do przyszłości". Otrzymaliśmy zestawy klocków Lego Education, a nauczyciele klas I – III zostali przeszkoleni z budowania i programowania tymi klockami.

Uczniowie klasy I, II i III uczestniczą w zajęciach z robotyki, gdzie uczą się budować roboty i programować je z wykorzystaniem aplikacji Lego WeDo i Scratch. (JG)

 

 
 

29.10.2018 - Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy

 

 

Uczniowie klasy VII i klasy VIII uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez ODTJ w Sieradzu. Celem zajęć było ukazanie uczniom zagrożeń wynikających z uleganiu modzie i spożywaniu dopalaczy, narkotyków, alkoholu czy nikotyny, a także przypomnienie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach podzielonych na trzy części. Pani Maria Ciurys – psycholog, w pierwszej części wygłosiła wykład na temat „Środki psychoaktywne – skutki i zagrożenia dla życia i zdrowia”. W drugiej części pan A. Poleszczuk przybliżył słuchaczom tematykę dotyczącą nieletnich kierujących pojazdami – „Uprawnienia i konsekwencje łamania prawa”. W trzeciej części uczniowie zostali zapoznani ze statystykami wypadków na drogach, wskutek nie przestrzegania zasad bezpiecznego korzystania z dróg publicznych i poruszania się w ruchu drogowym.

Po wykładach uczniowie mogli skorzystać z symulatora dachowania. To urządzenie powstało z myślą o rozwijaniu obszarów bezpieczeństwa często pomijanych i bagatelizowanych przez kierowców i pasażerów. Przykładem jest pozycja za kierownicą oraz pas bezpieczeństwa. Nie wszyscy zapinają pasy, a jeśli zapinają to większość robi to nieprawidłowo. Symulator pomaga dostrzec różnice oraz ryzyko jakie niosą błędy w przygotowaniu do podróży.

Symulator ten obrazuje w zwolnionym tempie przebieg prawdziwego wypadku samochodowego z dachowaniem. Osoby siedzące wewnątrz samochodu odczują na własnym ciele w jaki sposób działa pas bezpieczeństwa oraz zobaczą co dzieje się z niezabezpieczonymi przedmiotami w kabinie. Nawet niewielkie przedmioty jak smartfon, portfel, laptop czy butelka wody być śmiertelnym zagrożeniem podczas wypadku dla podróżnych. Dzieje się tak, ponieważ waga przedmiotów podczas wypadku może wzrosnąć nawet kilkadziesiąt razy. Także założenie alkogoogli pozwoliło poczuć jak nasz organizm zachowa się po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu czy narkotyku. Jak wygląda możliwość kontroli i stopień widzenia.

Na koniec zajęć uczniowie mieli możliwość przejazdu, oczywiście jako pasażerowie po przygotowanym specjalnie torze poślizgowym. Jazda po nim pokazała jak zachowuje się nasze auto podczas poślizgu na drodze przy odpowiedniej prędkości.(SL)

 

 

 

 

09.11.2018 - Rekordowe odśpiewanie hymnu

 

 

Szkoła nasza uczestniczyła we wspólnej akcji MEN i Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej, w której o godz. 11:11 blisko z 5 mln uczniów, a także prawie 480 tys. nauczycieli, odśpiewaliśmy czterozwrotkowy hymn narodowy.

To historyczny dzień, w którym uczniowie i nauczyciele pokazali jak być razem, wspólnie świętować 100-lecie niepodległości oraz cieszyć się z tego, że jesteśmy Polakami.(@)

 

 
 

09.11.2018 - 100 - lecie niepodległości Polski

 

 

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w piątek 9 listopada społeczność Szkoły wzięła udział w ciekawej lekcji historii, która rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego o godzinie 11:11.

Kolejną częścią uroczystości była inscenizacja, dzięki której widzowie mogli przenieść się do czasów kolejnych powstań, poczuć atmosferę germanizacji i rusyfikacji oraz poznać przejawy oporu ze strony Polaków. Zaprezentowane w montażu piosenki pięknie podkreślały waleczność naszych przodków.

Uroczystość zakończono wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. (@, LW, uczniowie klas V - VIII)

 

 
 

09.11.2018 - Dzień regionalny

 

 

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była kolejną okazją do wspólnego spotkania Pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Burzenin z uczniami naszej szkoły. Tym razem odbyły się warsztaty szydełkowania. Panie w klasach pokazywały uczniom tajniki tej pięknej sztuki dekoratorskiej. Niektórzy jak się okazało szybko załapali na czym polega naciąganie oczek łańcuszka, dla innych te krótkie warsztaty to zbyt mało.

Następnym etapem dnia regionalnego było wspólne haftowanie. Zgodnie z tematyką dnia była to polska flaga. Przedstawiciele każdej klasy rywalizowali ze sobą i zaproszonymi gośćmi (przedstawicielami Urzędu Gminy, Rady Rodziców naszej szkoły). Najlepiej wśród uczniów spisali się: Zuzanna Janiak, Kinga Szmytka i Mateusz Wartalski.

 Wykończone prace zostały zaprezentowane na wystawie okolicznościowej. (SL)

 

 

 

22.11.2018 - Misie z modeliny

 

 

Dzieci z grup przedszkolnych uczestniczyły w zajęciach lepienia postaci Misia z modeliny. Wszystko z okazji zbliżającego się Dnia Pluszowego Misia.

Lepienie Misia, to zabawa, która rozwija wiele zdolności. Uczy się chwytać różne przedmioty, doskonali umiejętność napinania i rozluźniania mięśni, a także ćwiczy ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia. Zajęcia sprawiły dzieciom wiele radości. Postacie Misia były urocze. (DW)

 

 

 

23.11.2018 - Dzień Pluszowego Misia

 

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Przedszkolaki z naszego przedszkola rozpoczęły dzień od ozdabiania ciasteczek w kształcie misiów, upieczonych przez mamy. Po tak wyczerpującym zajęciu mali cukiernicy odpoczywali, a panie przedszkolanki przedstawiły historię Misia Uszatka, Misia Colargola i Misia Puchatka. Dzieciaki obejrzały bajki z wymienionymi wcześniej postaciami, a po obiedzie bawiły się wspólnie z animatorkami na sali gimnastycznej. Na zakończenie wspólnego dnia odbyła się parada Misiów. (DW)

 

 
 

23.11.2018 - "Dziady" - Adama Mickiewicza

 

 

W kanonie lektur szkolnych ważne miejsce zajmują "Dziady" część 2 Adama Mickiewicza. Lektura dość trudna w odbiorze i interpretacji. Dlatego też uczniowie klasy siódmej podjęli się przygotowania dramy dla uczniów klasy ósmej i zaproszonych gości. Odbyło się to w niecodziennej atmosferze, przy zapalonych świecach, nastrojowej muzyce i ciekawej scenografii.

Klimat panujący podczas spektaklu był niesamowity. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze prawdy moralne przedstawione przez autora, które omawiają na lekcjach języka polskiego. Prawdy ponadczasowe i ogólnoludzkie.

Forma zaprezentowana przez uczniów pozwoliła im na lepsze zrozumienie treści i wczucie się w nastrój ukazany w lekturze. (ACz)

 
 

27-29.11.2018 - Próbny egzamin z Operonem

 

 

Uczniowie klasy ósmej rozpoczęli trzydniowy, próbny egzamin ósmoklasisty z Operonem. W dniu 27 listopada uczniowie rozwiązywali zadania z języka polskiego, w kolejnych z matematyki i języka obcego nowożytnego. (@)

 

29.11.2018 - Andrzejki

 

 

Dnia 29 listopada swoje urodziny obchodzi Andrzej. Według starej tradycji w noc z 29/30 listopada wróży się oraz organizuje imprezy Andrzejkowe. W naszej szkole, jak co roku odbyła się dyskoteka Andrzejkowa. Zabawa była udana.(@)

 

 

 

04.12.2018 - Mikołajkowa wycieczka do Łodzi

 

 

Uczniowie klas IV - V oraz "ci grzeczniejsi" z klasy VIII pojechali do Łodzi na wycieczkę zorganizowaną z okazji mikołajek. Czas w tym dużym, ciągle rozwijającym się mieście spędzili aktywnie w Parku Trampolin Saltos, oglądając świąteczne wystawy kompleksu Manufaktura. Po udanych szaleństwach w parku trampolin oraz sklepach zjedli pyszny obiad i wrócili do domu. Zadowoleni! (ACz)

 

 

 

06.12.2018 - Mikołajkowe mecze w unihokeja

 

 

Tradycją w naszej szkole stało się, iż w mikołajki nie objadamy się słodyczami ale wręcz odwrotnie dbamy o swoje zdrowie, sprawność i kondycję. ;-) W tym dniu bowiem odbywają się u nas szkolne rozgrywki w unihokeja pod hasłem "Mikołaj w spodenkach".

W tym roku odbyła się już XIV edycja tej imprezy. Uczniowie przygotowują się do tego dnia przez kilka zajęć wychowania fizycznego. Rozgrywki odbywają się systemem każdy z każdym, drużyna złożona z 5 osób walczy na boisku o lepszy wynik. W tym roku ze względu na ilość klas rozgrywki musieliśmy rozłożyć na dwa dni. Wyniki tegoroczne przedstawiają się następująco:

grupa młodsza

- zwyciężyła klasa III zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt,

grupa starsza

– zwyciężyła klasa VIII zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt.

 

Najlepszą drużyną szkoły zostali chłopcy z VIII - Jakub, Darek, Daniel, Mateusz i Bartek. Oni to odebrali od Mikołaja dyplom dla najlepszej drużyny szkoły.

Wszyscy na zakończenie imprezy spotkaliśmy się na sali i otrzymaliśmy od czerwonego gościa słodkie upominki. (SL)

 

 
 

06.12.2018 - Mikołaj odwiedził najmłodszych

 

 

Wizyta Mikołaja w Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dzień w roku. Wszystkie grupy pracowicie przygotowały się na to spotkanie.

Sale pięknie przystrojone, a przedszkolaki przygotowane z wierszami i piosenkami dla wyjątkowego gościa. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na „Staruszka z siwą brodą”, spoglądały w okna i na drzwi, nadsłuchiwały dźwięku dzwoneczków, które słychać było już z daleka i świadczyły o tym, że do przedszkola zbliża się nikt inny, jak Mikołaj we własnej osobie. Ponieważ nie było śniegu, Mikołaj z workiem pełnym prezentów do wszystkich dzieci przybył piechotą wędrując polami i lasami.

Każda grupa zaprezentowała się przed wyjątkowym gościem piosenkami i wierszykami, które wywarły na nim wspaniałe wrażenie. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie. Szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko Mikołaja – troszkę zawstydzone. Oprócz worka pełnego prezentów św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu i ciepłych słów. Rozmawiał z dziećmi, zadawał pytania, zachęcał ich, aby były grzeczne, słuchały rodziców i pań w przedszkolu. Na zakończenie Mikołaj wszystkim przedszkolakom osobiście wręczał upominki – dla każdego coś dobrego!

Oczekiwana cały rok wizyta Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła naszym podopiecznym wiele radości i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci a niektórzy z nich już od jutra nie będą mogli doczekać się kolejnej wizyty. Zdjęcia zrobione z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci do nas za rok. (Śnieżynki)

 

 
 

07.12.2018 - Wrocławska lekcja historii

 

 

Uczniowie klas VI - VIII odwiedzili Wrocław, gdzie uczestniczyli w lekcji historii "Od malarstwa historycznego końca XIX wieku aż po sztukę zaangażowaną lat 80-tych XX wieku – artystyczna podróż szlakiem dzieł afirmujących wolność i niepodległość państwa polskiego".

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie wraz z opiekunami zapoznali się z wyjątkowymi dziełami upamiętniającymi wydarzenia ważne dla naszego kraju oraz stanowiące część jego kultury i bezcennej spuścizny artystycznej.

Panorama Racławicka, mierząca 114 metrów długości i 15 metrów wysokości, przedstawiająca w niezwykle realistyczny sposób zwycięską bitwę generała Tadeusza Kościuszki pod Racławicami to jedyny taki obraz w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Malowidło, które wyszło spod pędzla między innymi Jana Styki i Wojciecha Kossaka, opowiada o jednym z najważniejszych epizodów w historii Polski w sposób.

 

 

Obraz Polonia autorstwa Jana Styki, to imponujące swoimi wymiarami, od wielu lat niepokazywane we Wrocławiu płótno porusza wiele wątków historycznych i jest doskonałym przyczynkiem do dyskusji na temat historii Polski. Dzięki prelekcji, jaką przygotowało Muzeum Narodowe we Wrocławiu uczniowie poznali fascynujące dzieje naszego kraju. (@)

 

 
 

07.12.2018 - Jarmark Bożonarodzeniowy

 

 

Obecna pora roku jest naprawdę magiczna. W oczekiwaniu na najpiękniejsze święta w roku, kolorowo przystrojoną choinkę, prezenty i przysmaki, które najlepiej smakują właśnie teraz udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu, gdzie odbyliśmy spacer po świątecznie udekorowanym rynku.

Jarmarki Bożonarodzeniowe we Wrocławiu to już tradycja. Jednak w tym roku jarmark był wyjątkowy. Swoim charakterem nawiązywał do najpiękniejszych jarmarków Europy. Mogliśmy skosztować jadalnych kasztanów, piernikowych serc oblanych czekoladą, jabłek w lukrze na patyku i innych smakołyków. Mogliśmy również zaopatrzyć się we wspaniałe prezenty dla najbliższych – oferta była naprawdę ciekawa. Było bajkowo, kolorowo i landrynkowo. (@)

 

 
 

21.12.2018 - Jasełka

 

 

Okres świąt Bożego Narodzenia to czas pełen radości. Czas spełniania marzeń i okazywania sobie wzajemnie miłości. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku odbyły się jasełka bożonarodzeniowe. Wśród śpiewu aniołów do żłóbka przybyli rozradowani i pełni werwy pastuszkowie. Nowo narodzonemu Dzieciątku, pokłony złożyli także Królowie.

Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu chórku szkolnego. Przedszkolaki świetnie wcieliły się w swoje role. Całemu występowi towarzyszyły wielkie pozytywne emocje. Młodzi aktorzy spisali się na medal, otrzymując ogromne brawa. Kolejny raz okazało się, że takie wspólne spotkania, emocje i przeżycia zbliżają ludzi, a dzieciom pokazują jak ważna jest tradycja świąt Bożego Narodzenia i jak bardzo rodzinne jest to święto.

Jasełka przedstawiły dzieci z grup przedszkolnych pod opieką pani Doroty i pani Agnieszki. (@, AP, DW)

 

 
 

10.01.2019 - Dla Babci i Dziadka

 

 

Przedszkolaki z grup 5-6-latków wystawiły Jasełka dla swoich babć, dziadków oraz społeczności lokalnej. Przedstawienie przygotowane wspólnie z chórkiem szkolnym, pod opieką pań Agnieszki i Dorotki oraz pana Tomka, bardzo podobało się oglądającym. Nagrodzi oni małych aktorów gromkimi brawami.

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka dzieci przygotowały krótki montaż słowno - muzyczny oraz drobne upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, w którym uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście oraz dzieci.  (DW)

 

 

Z okazji zbliżającego się święta Babci i Dziadka dzieci przygotowały krótki montaż słowno - muzyczny oraz drobne upominki. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, w którym uczestniczyli wszyscy zaproszeni goście oraz dzieci.  (DW)

 

 

 

 

14.01.2019 - "Kod do Przyszłości" - podsumowanie

 

 

Od października w naszej szkole odbywały się zajęcia z programowania realizowane w ramach projektu "Kod do przyszłości". Na zajęciach dzieci z klas I - III odkrywały tajniki budowania i działania robotów, poznały komponenty do ich budowy oraz układały programy, dzięki którym roboty wykonywały zadane w kodzie instrukcje.

Podsumowaniem projektu był wyjazd uczniów do Łodzi, gdzie uczestniczyli w ciekawych zajęciach i poznały nowe roboty: Photony, Doce i Osmo.

Na zajęciach z Photonami dzieciaki uczyły swoje roboty poruszania się w określonych kierunkach oraz pokonywania torów przeszkód.

Zajęcia z Docami, robotami mówiącymi, pozwoliły uczniom w prosty sposób zagłębić się w podstawy programowania.

Natomiast gra edukacyjna Osmo Tangram, oferowała dzieciom interaktywną zabawę, która ćwiczyła szare komórki oraz rozwijała myślenie przestrzenne.

Wszystkie zajęcia, i te w szkole i w Łodzi, cieszyły się wielkim zainteresowaniem i wykazaniem dużej aktywności i zadowolenia. (EB)

 

 
 

17.01.2019 - Płazy, gady i inne zwierzaki

 

 

Uczniowie klas VI i VII wzięli udział w spotkaniu z panią Katarzyną Łężak - pracownikiem Oddziału Terenowego Sieradzkich Parków Krajobrazowych. "Płazi i gadzi świat – wybrane gatunki i ich charakterystyka", to temat tej ciekawej lekcji przyrody.

Celem spotkania była popularyzacja wiedzy o krajowych gatunkach płazów i gadów, zapoznanie ze środowiskiem ich występowania, czynnościami życiowymi tych niezwykłych zwierząt oraz zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy. (DW)

 

 
 

24.01.2019 - Bal karnawałowy przedszkolaków

 

 

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

 

Tego dnia już od rana pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

Na udekorowanej w balony, serpentyny kolorowe światełka sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze.

Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie słodkiego poczęstunku. (DW,AP,MS)

 
 

24.01.2019 - Bal noworoczny

 

 

Bal noworoczny w tym dniu mieli również uczniowie klas I - VIII. Każdy uczestnik zabawy miał na sobie kolorowy strój, maskę czy makijaż. Zabawa obfitowała w mnóstwo wrażeń, pozytywnej energii i niezapomnianych emocji. O odpowiedni klimat i dobrą zabawę dbał dj serwujący najpopularniejsze hity. Nie mogło zabraknąć wspólnego tańca „belgijki". (JG)

 

Maja Mazurkiewicz i Rafał Mencel - królowa i król balu (I-III)

 

 

Kinga Szymczak i Bartosz Miłek - królowa i król balu (IV-VIII)

 

 
 

08.02.2019 - Kartka walentynkowa

 

 

Walentynki to święto które staje się coraz bardziej popularne. Mimo, że w tym roku wypada podczas ferii, Samorząd Uczniowski postanowił odrobinę je przyśpieszyć, aby umożliwić wszystkim uczniom naszej szkoły złożenie życzeń koleżankom i kolegom.

Do specjalnej przygotowanej skrzynki przez tydzień uczniowie wrzucali własnoręcznie przygotowywane kartki z gorącymi wyznaniami. Każda kartka podpisana imieniem, nazwiskiem i klasą adresata trafiła do odbiorców. Emocji związanych z doręczaniem i otrzymaniem kartek nie sposób wyrazić słowami. Magii walentynkowej zabawy dało się ponieść wielu uczniów o czym świadczyć mogła ilość rozdanych pozdrowień walentynkowych. Walentynkowe życzenia wraz z symbolicznym serduchem dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły złożyliśmy na ręce Pani dyrektor. (SL)

 

 
 

12.02.2019 - Zabawa w Manufakturze

 

 

Po półrocznym zmaganiu się dzieci i młodzieży z nauką i szkołą przyszedł czas na upragniony i długo oczekiwany odpoczynek.

W dniu 12 lutego odbyła się wycieczka do Łodzi. Na początek mogliśmy poczuć smak zdrowej sportowej rywalizacji podczas gry w kręgle w Kręgielni Drakula. Walka była bardzo zacięta i wyniki były zaskakujące. W każdej grupie jednak szybko wyłonili się przodujący w celności rzutów wielką kulą.

Następnie po mini shoppingu i uzupełnieniu w pobliskich punktach gastronomicznych straconych na kręgielni kalorii udaliśmy się na seans filmowy.

Obejrzeliśmy śliczny film familijny o przyjaźni pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem, i więzi jaka połączyła przyjaciół. Tytuł filmu to: „O psie, który wrócił do domu”. Uroczy młody mężczyzna przygarnia Bellę i od tej pory pies i jego człowiek pozostają nierozłączni. Suczka uczestniczy nawet w terapiach dla weteranów, odkrywając w sobie niezwykłą zdolność do kojenia negatywnych emocji. Jednak w stanie w którym mieszkają prawo zabrania hodowli tej rasy psów. Wobec tego Lucas podejmuje zatem dramatyczną decyzję: wywozi przyjaciółkę do znajomych mieszkających w innym stanie, ryzykując tym samym długotrwałą i bolesną rozłąkę. Nie bierze jednak pod uwagę, że instynkt "do domu" rozwinął się u Belli w stopniu ponadprzeciętnym. Jest to czas wielkiej przygody, trudnych decyzji, zimowego survivalu i niekonwencjonalnych międzygatunkowych sojuszy, Film bardzo się podobał wszystkim. Wycieczka była zaliczona do udanych. (SL)

 

15.02.2019 - Konkurs PPOŻ - etap szkolny

 

 

Kolejny raz odbył się konkurs, w którym istotna jest wiedza dotycząca funkcjonowania straży pożarnej, zasad ochrony przeciw pożarowej i zasad postępowania w przypadku wystąpienia żywiołu jakim jest pożar. Niezwykle pomocna wtedy okazuje się wiedza jak gasić pożar, jakich użyć gaśnic i jak postępować w przypadku poparzeń.
Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego, piszący test z zadaniami zamkniętymi uzyskali wystarczającą ilość punktów gwarantującą przystąpienie do etapu gminnego. (SL)

 

 
 

27.02.2019 - Konkurs PPOŻ - etap gminny

 

 

W Domu Kultury w Burzeninie odbył się etap gminny konkursu wiedzy przeciw pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowali Piotr Lubański, Dominik Irla i Jakub Płaczek z klasy VI, Filip Stolarczyk z klasy VII, Zuzanna Olbińska, Julia Bednarek i Aleksandra Jasiak z klasy VIII. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na 20 (w grupie młodszej) i 30 (grupa starsza) bardzo szczegółowych pytań dotyczących właściwych zachowań podczas zagrożeń pożarowych, sprzętu pożarniczego oraz warunków i zasad przeprowadzania ochrony przeciw – pożarniczej.

W ostatecznej klasyfikacji w grupie młodszej: Dominik zajął miejsce 3, Piotrek miejsce 4, Jakub – 7. W grupie starszej dziewczęta poza pierwszą piątka, a Filip zwyciężył i zajmując miejsce pierwsze zakwalifikował się do dalszego etapu. Będzie reprezentował gminę i szkołę na etapie powiatowym w dniu 15 marca w Sieradzu. (SL)

 

 
 

07.03.2019 - Ciamajda

 

 

Teatr "Kurtyna" z Krakowa zaprezentował uczniom z klas IV - VIII przedstawienie profilaktyczne pt. "Ciamajda".

 

"Kamil, uczeń klasy 5 szkoły podstawowej, nazywany jest przez klasę – Ciamajdą. Powodem nadania mu tego przezwiska, które bardzo boli i poniża chłopca jest fakt, że w odróżnieniu od swoich rówieśników nie fascynuje się światem Internetu, telefonów komórkowych i gier sieciowych. Ma natomiast wyjątkowy talent, który powoduje zazdrość i wynikającą z niej agresję ze strony szkolnych kolegów – potrafi świetnie rysować. Bohaterami jego niezwykłych grafik są zazwyczaj postacie ludzi i zwierząt: biednych, chorych, doświadczonych przez los i potrzebujących pomocy. To staje się głównym powodem niewybrednych żartów. Skoro Kamil rysuje tylko „życiowych nieudaczników”, to sam też musi być przysłowiową Ciamajdą.
Pewnego dnia, chłopiec nie radząc sobie z coraz gwałtowniejszą i wrogą presją otoczenia przychodzi na lekcję pachnąc spożytym alkoholem. Bojaźliwie skrywa fakt, że został zmuszony do jego wypicia. Miał to być warunek, jaki musiał spełnić, aby być zaakceptowanym przez klasę.
Nauczyciel niezwłocznie wzywa do szkoły jednego z rodziców chłopca.
Rodzic wiedząc, że klasa przygotowuje przedstawienie teatralne, sugeruje nauczycielowi, aby ten powierzył Kamilowi rolę głównego bohatera. Ma to być sposób na zażegnanie problemów chłopca. Kamil staje do zmagań konkursowych o główną rolę. Jednak złośliwe i podstępne żarty kolegów i koleżanek powodują, że chłopiec się poddaje. Szczęśliwym trafem, z pomocą Kamilowi przychodzi jego nauczyciel." (Kurtyna, http://www.kurtyna.krakow.pl)

 

 
 

07.03.2019 - Gadająca niespodzianka

 

 

Teatr "Kurtyna" z Krakowa zaprezentował uczniom z klas I - III przedstawienie profilaktyczne pt. "Gadająca niespodzianka".

 

"Jacuś to piekielnie niesforny i krnąbrny chłopiec, wypełniający każdy dzień młodego życia niegrzecznymi wybrykami i brakiem poszanowania dla rad swoich opiekunów. Nie znosi zdrowego jedzenia, sprzątania po sobie, mycia zębów i bardzo denerwuje go to, że starsi ludzie nie potrafią tak szybko biegać jak on i że trzeba ich słuchać, pomagać im i być grzecznym. Ale najbardziej złoszczą Jacusia ludzie, którzy nie zwracają na niego uwagi i mają odwagę nie podziwiać jego zdolności do złego zachowywania się. Dlatego Jacuś ma coraz mniej kolegów i koleżanek, coraz więcej złych postępków na sumieniu, i coraz częściej czuje się samotny. To wszystko zmienia się, gdy odwiedzają go kolejno tajemniczy goście, Czarna i Biała Królowa. Od pierwszej otrzymuje niebezpieczne zadanie do wykonania i kłopotliwy, Gadający Prezent, druga pomaga mu zrealizować trudną dla niegrzecznego i samolubnego chłopca misję. Jacuś musi zrobić wszystko, by wypełniony jego własnymi złymi postępkami Prezent nie przepełnił się po brzegi, wybuchając złością i strapieniem, pozostawiając chłopca samotnym i zrozpaczonym. Zmagając się ze swoimi słabościami i odzyskując wiarę w potęgę dobra i siłę mądrości, Jacuś, wspomagany radami publiczności, zwycięsko wychodzi z tej trudnej próby." (Kurtyna, http://www.kurtyna.krakow.pl)

 

 
 

07.03.2019 - Wycieczka do EC1 w Łodzi

 

 

Uczniowie klas VI i VII wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

Centrum Nauki i Techniki znajduje się w byłym budynku Elektrowni Łódzkiej i zajmuje powierzchnię ponad 8000 m2 na kilku kondygnacjach. Oryginalne wnętrza zabytkowej elektrowni to połączenie historycznych instalacji i urządzeń z nowoczesnymi formami prezentacji, co daje ciekawą i twórczą możliwość zdobywania wiedzy nie tylko poprzez wystawy i pokazy, ale również przez gry interaktywne oraz pokazy i symulacje multimedialne. Całość kompleksu podzielona jest na trzy obszary: "Przetwarzanie energii", "Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz "Mikroświat - makroświat".

Uczestnicy wycieczki wzięli udział w licznych symulacjach, doświadczeniach i eksperymentach, poprzez które poznawali technologie produkcji prądu, prawa przyrody i fizyki oraz związane z nimi wynalazki oraz tajemnice wszechświata - od skrzydeł motyla pod mikroskopem po ujęcia najdalszych głębi Kosmosu.

Dopełnieniem zajęć w Centrum Nauki i Techniki był seans w kinie sferycznym 3D "W kosmos i z powrotem", poświęcony technologii kosmicznej i jej wykorzystaniu m. in. w nawigacji, telefonii komórkowej czy medycynie. Uczniowie aktywnie spędzili czas, zbierając naklejki Pstryka, za które otrzymali pamiątkowe plakaty oraz znaczki.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na wspólny posiłek w restauracji McDonald's. Bogatsi o nową wiedzę, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. (DW)

 

 
 

08.03.2019 - Dzień Kobiet

 

 

Dzień ósmego marca to święto kobiet. Dlaczego to święto obchodzimy właśnie w dniu 8 marca? Otóż dlatego, że Kobieta to ósmy cud świata!!

Jak co roku, atrakcje dla pań i dziewczyn w tym dniu przygotowała chłopięca część Samorządu Uczniowskiego. Od kilku dni chłopcy intensywnie przygotowywali się aby jak najlepiej uczcić święto pięknych pań. Bardzo starali się - chyba im to się udało - aby ten dzień był szczególny - wesoły, kolorowy i miły.

Od pierwszej lekcji chłopcy w poszczególnych klasach wręczali swoim koleżankom i paniom upominki oraz złożyli życzenia. Centralnym punktem uroczystości była akademia – połączona z konkursem dla dziewcząt i pań. Przedstawicielki płci pięknej z każdej klasy rywalizowały ze sobą o miano tej naj… naj… najsympatyczniejszej. Oczywiście tematyka zadań skupiona była wokół chłopców. Dziewczęta musiały wykazać się znajomością i przeznaczeniem „męskich” narzędzi, jakimi były np. suwmiarka, lutownica, pędzel do golenia czy spinki do mankietów. Kobietki wykazały się celnością do serca i szczęściem w rzucie kostką. Dzięki testowi wiedzy przeprowadzonemu w grupie starszej dowiedzieliśmy się, że najwyższy chłopiec w naszej szkole ma 181 cm wzrostu, a najczęściej występujące imię chłopięce to Jakub i Bartek. Wiemy też, że ulubionymi kolorami chłopców są niebieski, czerwony i czarny, oraz że większość z nich marzy o lamborghini lub bmw. Zadania okazały się nie takie trudne, przecież Kobiety są doskonałe…

W grupie młodszej rywalizowały w kolejności klas: Liwia, Kinga, Lena, Agatka, Nikola i Kasia oraz pani Jola, pani Ela i pani Asia. Bezkonkurencyjne okazały się dziewczęta z klasy I.

W grupie starszej rywalizowały w kolejności klas Dominika i Zuzia, Marcelina i Zuzia, Marysia i Karolina, Julia i Kasia, Hania i Kinga, Dominika i Kinga oraz panie Alina i Sabina, Agnieszka i Lucyna.

W tej grupie zwycięstwo przypadło dziewczętom z klasy VI. Na zakończenie akademii chłopcy złożyli wszystkim dziewczętom i Paniom życzenia wręczyli kwiaty i słodkie upominki w imieniu Samorządu Uczniowskiego. (SL)

 

 
 

12.03.2019 - Konkurs "Świetlik"

 

 

Uczniowie klas czwartych wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Celem Konkursu jest zainteresowanie dzieci otaczającymi je zjawiskami przyrodniczymi i rozwinięcie umiejętności właściwego ich interpretowania. Do konkursu zaprosiliśmy 7 uczniów, którzy najlepiej wypadli w Szkolnym Konkursie Przyrodniczym i zajęli miejsca w pierwszej trójce. Byli to: z klasy IV a - Daria, Roksana, Hania i Maciej, natomiast z klasy IV b - Zuzia, Julka i Marcelina.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach: Etap Przygotowawczy oraz Test Konkursowy. Pierwszy etap konkursu polegał na wykonaniu zestawu doświadczeń konkursowych przez uczestników w domu. Drugi etap, czyli test konkursowy XII edycji Konkursu odbył się 12 marca 2019 r. w naszej szkole.

Pytania konkursowe w Konkursie „Świetlik” dotyczą wszystkich nauk przyrodniczych, m. in. biologii, fizyki, astronomii, chemii oraz techniki. Niektóre pytania konkursowe dotyczyły doświadczeń, które uczniowie mieli do wykonania w domu, inne wiedzy szkolnej oraz wiedzy, jaką można zdobyć obserwując otaczający świat, a także korzystając z literatury, filmów czy programów popularnonaukowych. Pytania miały za zadanie również ocenę umiejętności uczniów dotyczących rozumowania, umiejętności odczytywania informacji z grafów, tabel, wykresów oraz umiejętności kojarzenia faktów i związków przyczynowo - skutkowych.
Konkurs Świetlik objęty jest honorowym patronatem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka.

Uczestnicy konkursu mieli godzinę na wykonanie testu konkursowego. Zakodowane karty odpowiedzi zostały wysłane do organizatorów. Na wyniki musimy czekać do 15 maja. Gratulujemy udziału w konkursie. Trzymamy kciuki za naszych uczniów!! (DW)

 
 

14.03.2019 - Wystawa koła astronomicznego

 

 

Wystawa "Śladami Mikołaja Kopernika" przygotowana przez uczniów klasy siódmej w ramach działalności koła astronomicznego. (UD)

 

 

 

21.03.2019 - Witaj wiosno!

 

 

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego pierwszy dzień wiosny jest bardzo radosny i wyczekiwany przez wszystkich.

Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. W naszej szkole pożegnanie z zimą i powitanie wiosny odbyło się w piątek 21.03.2019 r. Przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele zebrali się przed budynkiem szkoły skąd z marzannami - słomianymi kukłami wykonanymi przez uczniów klasy VII i VIII, ze śpiewem przeszli przez wieś Waszkowskie.

Po pochodzie powrócili na boisko szkolne, gdzie rozpoczęło się uroczyste powitanie wiosny. Było bardzo wesoło. Wszyscy śpiewali piosenki, okrzykami wypędzali zimę, witali wiosnę. Marzanna - zimowa panna spłonęła w ognisku, przy głośnych okrzykach:


Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno!
W ogień Cię wrzucamy
I WIOSNĘ witamy!


Był to bardzo radosny dzień. Wszyscy powrócili do swoich klas z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawitała tak upragniona wiosna. (MS)

 

 
 

21.03.2019 - Sportowy dzień wiosny

 

 

Pierwszy dzień wiosny łączy nam się wszystkim z radością i zabawą. Dla uczniów naszej szkoły zabawa to też sportowe rozgrywki. Uczniowie klas IV i V rozegrali między sobą walkę w dwa ognie tzw. zbijaka. Systemem „każdy z każdym” rozegrano 3 mecze. Najlepsi okazali się uczniowie klasy V, przed klasą IVa i IVb.

Klasy starsze natomiast – czyli VI–VIII rozegrały turniej w siatkówkę. Walka wszystkich 3 drużyn była bardzo wyrównana. Piłka wędrowała z jednej strony siatki na drugą, drużyny zbierały kolejne punkty.

O wynikach decydowały małe dwa punkty. Walka o miejsca rozstrzygnęła się w ostatnim meczu pomiędzy klasami VI i VII. Lepsi okazali się chłopcy z klasy VI – a trzeba zauważyć, że walka była do ostatnich sekund bardzo zacięta. Ostateczny wynik turnieju: I miejsce klasa VI, przed klasą VIII i klasą VII. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

 

 
 

22.03.2019 - Relaks na dmuchańcach

 

 

Wszyscy, począwszy od najmłodszego przedszkolaka, przez uczniów klas 1- 3, skończywszy na najstarszym uczniu klasy ósmej, mieli okazję przez 45 minut poszaleć na dmuchanych. Zabawa wszystkim się podobała. Po skokach, zjazdach i piłeczkach można było zakupić popcorn i watę cukrową. (@)

 

 
 

25.03.2019 - Targi szkolne

 

 

Uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w zorganizowanych przez Zespół Szkół w Burzeninie Targach szkolnych, podczas których zapoznali się z ofertą edukacyjną 9 szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

Swoje pokazy zaprezentowali między innymi: ZS nr 1 w Sieradzu, ZS Ogrodniczych w Ostrowie, Liceum Ogólnokształcące w Sieradza oraz Złoczewa, Zespół Szkół Rolniczych w Lututowie i Zespół Szkół Katolickich w Sieradzu.(@)

 

 
 

28.03.2019 - Bez uzależnień żyje się piękniej

 

 

W sieradzkim Teatrze odbyła się konferencja profilaktyczna "Bez uzależnień żyje się piękniej" w której uczestniczyli uczniowie klasy VII z wychowawczynią. Odbyła się ona z okazji Ogólnopolskiego Dnia Trzeźwości.

W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali kilku wykładów w których poruszono temat uzależnień oraz mechanizm ich powstawania. Ważnymi punktami spotkania była część artystyczna - spektakl, w który przedstawili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, a także koncert Kapeli Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu. Podczas koncertu słowo śpiewane przez kapelę poparte było zdjęciami z akcji ratowniczych, tworząc całość, która dała młodzieży wiele do myślenia.

 

 

 

29.03.2019 - Prezentacja ZSRCKU

 

 

Uczniowie wraz z opiekunami Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach gościli w naszej szkole przedstawiając ofertę edukacyjną placówki do której uczęszczają.

Młodzież z poszczególnych klas zaprezentowała kierunki kształcenia, a dodatkową atrakcją był pokaz samoobrony w wykonaniu przedstawicieli liceum ogólnokształcącego. Obecna na spotkaniu młodzież klas gimnazjalnych i ósmoklasistów mogła również skosztować pyszności przygotowanych przez uczniów z technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz zdobyć dodatkowe informacje na temat szkoły.

 

 
 

29.03.2019 - Dzień Regionalny

 

 

Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich Gminy Burzenin wspólnie z Samorządem Uczniowskim przygotowało warsztaty rękodzielnicze podczas których uczniowie pod okiem Pań ozdabiali wydmuszki oraz mniej delikatni - jajka ze styropianu. Poznali techniki przyozdabiania wydmuszek, historię pisanki, która wywodzi się z Persji, tworzyli ozdobne kompozycje wielkanocne. Wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Na koniec najciekawsze prace zostały nagrodzone. (JW)

 

 
 

29.03.2019 - Pomagamy

 

 

Pomagamy – jesteśmy pozytywnie zakręceni.

Uczniowie naszej szkoły chętnie włączają się w akcje prowadzone przez szkolny wolontariat. W bieżącym roku szkolnym po raz kolejny trwa akcja charytatywna - zbiórka plastikowych nakrętek. Zebraliśmy sporo nakrętek, już teraz widać, że uda się zebrać jeszcze więcej niż w roku ubiegłym.

Do końca marca przekazaliśmy już dwie partie nakrętek. Pierwszą przekazaliśmy Jakubowi - uczniowi naszej szkoły, a drugą Natalii, która uległa wypadkowi i potrzebuje pilnie rehabilitacji, aby powrócić jak najszybciej do pełni zdrowia. Pomagajmy, miejmy otwarte serca, patrzmy nie tylko na siebie, ale i na drugiego człowieka. Bądź i Ty „pozytywnie zakręcony”. (SL)

 

 
 

01.04.2019 - Liga zadaniowa - Sigma i Pi

 

 

Rozpoczęły się trzymiesięczne zmagania z matematyką w szkolnej lidze zadaniowej "Sigma i Pi". Każdy chętny będzie mógł rozwiązywać zestawy zadań, które ukazywać się będą co dwa tygodnie. Zbierane punkty za poprawnie rozwiązane zadania będą zamieniane na oceny z przedmiotu matematyka. (@)

 

 
 

02.04.2019 - Ogólnopolski konkurs matematyczny

 

 

Konkurs Panda przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych klasy IV-VIII. Jego celem jest urozmaicenie programu zajęć i zachęcenie uczniów do rozwijania swoich umiejętności. Jest to konkurs przeprowadzany w formie testów jednokrotnego wyboru.

Do konkursu w naszej szkole przystąpiło 10 uczniów w pięciu kategoriach wiekowych - klasa IV, V, VI, VII i VIII. Po otworzeniu przesyłki z materiałami konkursowymi, uczniowie przystąpili do kodowania kart odpowiedzi: kodu szkoły, nazwiska i imienia oraz właściwej klasy.

Następnie, w obecności uczniów została otwarta koperta z arkuszami konkursowymi. Po rozdaniu testów uczniowie przystąpili do rozwiązywania zadań. Rozpoczęcie pracy nastąpiło o godzinie 14:00. Na rozwiązanie zadań przewidziano 45 minut.

Test składał się z 30 pytań. Do każdego pytania podane były cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Każda z odpowiedzi jest punktowana. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi uczestnik otrzyma 1 punkt. Natomiast za błędną odpowiedź -1 punkt. Jeżeli zawodnik nie udzieli odpowiedzi na dane pytanie otrzyma 0 punktów.

Po upływie wyznaczonego czasu nadzorujący konkurs nauczyciel matematyki odebrał karty odpowiedzi od konkursowiczów. Zebrane karty przesłano do Organizatora Konkursu.Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. (@)

 
 

04.04.2019 - Szkolny konkurs BRD

 

 

Udział w konkursie wzięło 9 uczniów z klas VI - VIII i 5 uczniów z klasy V. Uczniowie odpowiadali na 35 pytań zamkniętych dotyczących przepisów zawartych w Kodeksie Ruchu Drogowego – w tym 10 dotyczyło kolejności przejazdu przez skrzyżowania. Po wykonaniu wszystkich zadań teoretycznych i praktycznych do kolejnego etapu zakwalifikowali się Piotr, Filip, Zuzia.  (SL)

 
 

04.04.2019 - Dzień warzyw i owoców

 

 

W bieżącym roku szkolnym dzieci z grup przedszkolnych kolejny raz uczestniczą w programie "Kubusiowi Przyjaciele Natury". Jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś.

Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne. Zgłaszając się do programu przedszkole otrzymało wyjątkowe materiały i upominki edukacyjne.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, dzieci mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, poznają rośliny i zwierzęta, uczą się jak należy zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu oraz jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub pijąc soki.

W ramach realizacji programu, 4 kwietnia odbył się Dzień warzyw i owoców pod hasłem „Dbam o siebie i jem warzywa i owoce”.

Dzieci podczas zajęć dowiedziały się co oznacza pojęcie "odżywianie", jak skomponować pełnowartościowy posiłek, dlaczego ważne są owoce i warzywa, co może być porcją warzyw i owoców i ile należy ich spożywać dziennie. Na zakończenie przygotowały zdrowe przekąski z warzyw i owoców, którymi częstowali swoich starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli. (@)

 

 
 

04.04.2019 - Ozoboty

 

 

Uczniowie klasy II rozpoczęli cykl zajęć z programowania. Na pierwszej godzinie zajęć poznali Ozoboty, dowiedzieli się jaka jest zasada działania robota, a następnie przy pomocy karty kodów tworzyli własne trasy dla Ozobota oraz zmagali się z prostymi zadaniami programistycznymi. Cykl zajęć poprowadzi pan Krzysztof B. (@)

 

 
 

05.04.2019 - Gminny konkurs BRD

 

 

W dniu 05 kwietnia 2019 roku odbył się gminny Konkurs wiedzy z zakresu Kodeksu Ruchu Drogowego. Do konkursu przystąpili przedstawiciele Zespołu Szkół w Waszkowskiem Piotr L., Filip S. i Zuzanna O. oraz przedstawiciele Zespołu Szkół w Burzeninie Sebastian G., Jakub K. i Jakub C.

Konkurs przeprowadzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu st. sierż. Krzysztof Grzelak i sierż. szt. Michał Balcerzak. W wyniku przeprowadzonego konkursu drużyna z Zespołu Szkół w Waszkowskiem uzyskała 60 punktów zajmując I miejsce i awansując do etapu powiatowego. (SL)

 

 
 

10.04.2019 - Teatr Show

 

 

Dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniowie z klas I – III wzięły udział w interaktywnym widowisku multimedialnym przygotowanym przez Teatr Show. Widowisko oparte było na powieści "Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, która jest lekturą dla uczniów szkół podstawowych w klasach I – III. Podczas widowiska, grupa dzieci wzięła udział w zadaniach aktorskich, których celem było zbudowanie fabuły na kanwie literackiego pierwowzoru i zrealizowanie badawczej misji S.O.S.

Przedstawiona na scenie Miejskiego Teatru w Sieradzu baśń opowiadała o próbie porozumienia się z innymi. Wśród fantastycznej scenerii pojawiły się rzeczywiste problemy życiowe. Takie połączenie elementów realnych i fantastycznych to cechy baśni nowoczesnej. Była to inspirująca lekcja edukacji teatralnej dla najmłodszych.

Uczestnicy dowiedzieli się jak pracować z kamerą i mikrofonem. Zobaczyli fragmenty animowanego filmu o doktorze Dolittle i wystąpili w filmowym studio telewizyjnym. (@)

 

 
 

12.04.2019 - W poszukiwaniu koszyczków

 

 

Przedświąteczny okres jest dla wszystkich milusińskich czasem pełnym radości. Samorząd Szkolny przygotował dla dzieci z grupy 3-4 latków oraz grup 0A i 0B niespodziankę. W ogrodzie przedszkolnym porozkładane zostały koszyczki ze słodkościami, pozostawione przez zajączka. Dzieciaki z zaangażowaniem i przejęciem wyruszyły wraz ze swoimi wychowawczyniami na poszukiwanie pozostawionych niespodzianek.

Na zakończenie wszyscy z roześmianymi buziami pozowali do zdjęć. Uczniowie z samorządu poczuli ogromną radość z obdarowania swoich najmłodszych koleżanek i kolegów drobnym upominkiem, który sprawił im tyle przyjemności. (SL)

 
 

15.04.2019 - Egzamin ósmoklasisty

 

 

Uczniowie klasy ósmej przystąpili do pierwszej, z trzech części egzaminu ósmoklasisty. W dniu dzisiejszym uczniowie pisali test z języka polskiego, na który składały się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).(@)

 

 
 

16 - 17.04.2019 - Egzamin ósmoklasisty

 

 

Wtorek, 16 kwietnia br. był drugim dniem egzaminu ósmoklasisty, podczas którego uczniowie rozwiązywali zadania z matematyki. Egzamin z matematyki rozpoczął się o godz. 9:00 i trwał 100 minut.

Jutro (środa, 17 kwietnia br.) ostatni dzień egzaminu ósmoklasisty. 377 tys. uczniów przystąpi do egzaminu z języka obcego nowożytnego.

 
 

25.04.2019 - Śniadanie daje moc

 

 

Uczniowie klas I – III oraz dzieci z grup przedszkolnych uczestniczą w programie „Śniadanie daje moc”. Przedszkolaki dzięki programowi poznały zasady zdrowego odżywiania oraz bezpieczeństwa i higieny podczas przygotowania posiłków. Podsumowaniem było przygotowanie śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Od samego rana trwały przygotowania do samodzielnego przyrządzenia posiłków. Dzięki pomocy pań dzieci miały duży wybór warzyw i innych wartościowych produktów jak sery, jaja, wędliny czy twarożki. Dzieci obejrzały na zdjęciach kolorowe i wesołe kanapki wykonane przez innych uczniów w poszukiwaniu inspiracji. Ochoczo zabrały się do przygotowywania kanapek, a każda kanapka to osobna historia, barwna i zdrowa. Dzieciaki ze smakiem pałaszowały przygotowane przez siebie śniadanie. (DW)

 

 
 

26.04.2019 - Powiatowy turniej BRD

 

 

W Szkole Podstawowej nr 9 w Sieradzu odbył się Powiatowy Turniej Wiedzy Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, któremu patronował WORD w Sieradzu.

Do konkursu w tym roku uczniowie stawali w dwóch grupach. W grupie młodszej naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Szablewska, Kacper Lebiedziński i Filip Woźniakowski, w grupie starszej Zuzanna Olbińska, Piotr Lubański i Filip Stolarczyk. Zawodnicy w każdej grupie odpowiadali na pytania testowe oraz musieli wykazać się dużą zręcznością, sprawnością i umiejętnością jazdy na rowerze po skomplikowanym torze przeszkód. Wśród uczniów klas V nasi reprezentanci zajęli miejsce 2, a w grupie starszej zakończyli rywalizacje na miejscu 5. (DW)

 
 

30.04.2019 - Rocznica Konstytucji

 

 

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: patriotyzm i ojczyzna.

Uczniowie klas 4 – 7 pod kierunkiem Pani Agnieszki w swoim wystąpieniu przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski i Polaków.

Uczniowie przygotowali i przedstawili w sposób ciekawy - słowem, gestem i pieśnią – cenną lekcję historii, wkładając w to dużo serca i zaangażowania. Na zakończenie słowa pani dyrektor Jolanty Lechowicz zachęciły do chwili refleksji nad tym, czym jest wolność, ojczyzna, patriotyzm dla każdego z nas. (ACz)

 

 

 

03.05.2019 - Święto Konstytucji 3 Maja

 

 

W piątek, 3 maja w Burzeninie odbyły się uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjne rozpoczęła je msza w intencji Ojczyzny. Po niej poczty sztandarowe, władze gminy i inni uczestnicy obchodów przemaszerowali na rynek, gdzie pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje złożyły kwiaty. Naszą szkołę reprezentowała Rada Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele. (@)

 

 

 

09.05.2019 - Trzecioteścik

 

 

Uczniowie klasy III przystąpili do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty "Po co się ścigać?" z OPERONEM. Sprawdzian składał się z trzech części: języka polskiego, matematyki i przyrody.

Napiętą atmosferę przed egzaminem rozładował Bratek, przyjaciel wszystkich dzieci i nauczycieli . Po relaksacyjnej wizualizacji z Bratkiem uczniowie rozpoczęli edukacyjną podróż zagłębiając się w treść zadań. Po zakończonym sprawdzianie opadły emocje i pojawił się uśmiech na uczniowskich twarzach. (EB)

 

 

 

14.05.2019 - Mikrokosmos

 

 

Przedszkolaki z grup 0A i 0B wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w wycieczce edukacyjno-poznawczej do parku „Mikrokosmos” w Ujeździe koło Tomaszowa Mazowieckiego. Spacerując ścieżką przyrodniczą dzieci mogły podziwiać realistyczne rzeźby owadów o gigantycznych rozmiarach. Miały okazję zaobserwować to, co do tej pory było niedostrzegalne, zachwycać się tym, co w rzeczywistym rozmiarze jest niewidoczne. W ten sposób w towarzystwie przewodnika poznały ciekawe fakty z życia komara, biedronki, muchy czy ważki. Każda figura owada obsadzona była roślinami, które tworzą mini środowisko, gdzie można spotkać prawdziwe okazy.

Dzięki tej wycieczce dzieci dowiedziały się jak niezwykle bogaty jest świat owadów, poznały wiele ciekawostek o życiu i znaczeniu w przyrodzie tych małych organizmów. Po spotkaniu z owadami nadszedł czas na obiad i odpoczynek oraz zabawy na placu zabaw. (DW)

 

 

 

22.05.2019 - IV Międzyszkolny Konkurs

 

 

Zespół Szkół w Waszkowskiem zorganizował Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Przyrodniczej. Miejscem przebiegu konkursu była Leśniczówka Pyszków. Patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Powiatu Sieradzki Mariusz Bądzior, Wójt Gminy Brzeźnio Dorota Kubiak i Wójt Gminy Burzenin Jarosław Janiak.

Udział w konkursie organizowanym przy współpracy z Wojskowym Kołem Łowieckim nr 422 „Wiarus” w Łodzi oraz Nadleśnictwem Złoczew zgłosiło 7 szkół podstawowych z terenu powiatu sieradzkiego - Szkoła Podstawowa w Waszkowskiem, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Barczewie, Szkoła Podstawowa w Stolcu, Szkoła Podstawowa w Brzeźniu, Szkoła Podstawowa w Klonowej, Szkoła Podstawowa w Godynicach, Szkoła Podstawowa w Złoczewie oraz Szkoła Podstawowa w Rychłocicach. Na uczniów czekały zadania teoretyczne dotyczące wiedzy z zakresu ekologii, przyrody, ochrony środowiska, znajomości nazewnictwa łowieckiego i zwyczajów zwierzyny łownej, zawarte w teście 30 pytań zamkniętych. Uczestnicy konkursu musieli również sprawdzić swoje siły w testach sprawnościowych. Nad przygotowaniem i przebiegiem konkursu czuwały panie Sabina i Dorota.

Konkurs przebiegał w bardzo sympatycznej i przyjaznej atmosferze. Zwyciężyli po bardzo wyrównanej walce uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Klonowej, przed uczniami ze Szkoły Podstawowej w Rychłocicach i Szkoły Podstawowej ze Stolcu.

Dodatkową atrakcją była konkurencja indywidualna dla chętnych uczestników konkursu. Uczniowie recytowali fragment Pana Tadeusza - Księgi IV – Dyplomatyka i Łowy. Zwyciężyła Maria - uczennica ze Szkoły Podstawowej Godynicach, drugie miejsce zajęła Klaudia ze Szkoły Podstawowej w Złoczewie, miejsce trzecie zajęła Zuzanna ze Szkoły Podstawowej w Waszkowskiem.

Nagrody wręczali: Starosta Powiatu Sieradzkiego Mariusz Bądzior, z-ca Wójta Gminy Burzenin Arkadiusz Słupiński, Burmistrz Miasta i Gminy Złoczew Dominik Drzazga, przewodnicząca Rady Gminy Burzenin Małgorzata Płóciennik, członkowie Zarządu Koła Łowieckiego „Wiarus” z przew. Przemysławem Kobackim, łowczy Koła Leszek Maciaszek nadleśniczy Nadlesnictwa Złoczew Edward Janusz i z-ca Nadleśniczego Zbigniew Pychyński, lesniczy Nadleśnictwa Złoczew Zbigniew Wzgarda i dyrektor Zespołu Szkół w Waszkowskiem Jolanta Lechowicz, przew. Rady Rodziców Zespołu Szkół w Waszkowskiem Joanna Szmytka.

Spotkanie uświetniło zwiedzanie Punktu Edukacji Przyrodniczo – Leśnej znajdujący się na terenie leśniczówki Pyszków. Delegacje szkół i zaproszeni goście zapalili znicze na pobliskiej Mogile Powstańców z 1863 roku. Wszyscy uczestnicy otrzymali poczęstunek. (SL, DW)

 

 

 

23.05.2019 - Ozoboty w krainie Płaszczaków

 

 

Uczniowie klasy II uczestniczą w zajęciach nauki programowania z robotami Ozobot. Tym razem roboty zawitały do krainy Płaszczaków, czyli figur geometrycznych. Przygotowane plansze, kolorowe figury geometryczne przygotowane przez uczniów, posłużyły do programowania robotów, które dzięki kolorowym kodom znajdowały figury na planszach.

Ozoboty, czyli bardzo inteligentne roboty do nauki programowania uczą uczniów precyzji, planowania i dokładności, zachęcają do kreatywności oraz rozwijają ich kompetencje informatyczne. (@)

 

 

 

24.05.2019 - Mikrokosmos w Ujeździe

 

 

Uczniowie klasy II i III odwiedzili Park Edukacyjno – Rozrywkowy Mikrokosmos w Ujeździe koło Tomaszowa Mazowieckiego. Zobaczyli niezwykle realistyczne rzeźby owadów, wykonane z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. Wiele z nich jest znacznie większych od dorosłego człowieka.

Podczas spaceru ścieżkami dydaktycznymi, uczniowie wysłuchali ciekawych informacji. Nie lada atrakcją, było też samo otoczenie, czyli piękny ogród z tysiącami roślin w wielu gatunkach i odmianach. Oprócz Zielonej Lekcji, która odbyła się w czasie oprowadzania przez przewodnika, dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych polegających na własnoręcznym tworzeniu pamiątek. Oczywiście nie zabrakło atrakcji rozrywkowych typu: pajęczyna, trampolina, zjazd linowy, wieżyczka, zjeżdżalnie, gigantyczne szachy ogrodowe. (JG)

 

 

 

28.05.2019 - Dla Matki Ziemi

 

 

 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, nazywany też Świętem Ziemi, Światowym Dniem Ziemi lub Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. 5 czerwca to Światowy Dzień Ochrony Środowiska.

W dniu 28 maja uczniowie klas IV zaprezentowali inscenizację, łączącą te dwa ważne dla naszej planety święta. Niezależnie od nazewnictwa, chodzi o tę samą ideę. Założeniem obchodów jest zwrócenie uwagi wszystkich ludzi na obecny stan środowiska i na zagrożenie, jakie niesie ze sobą szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym żyje.

Dzieci w inscenizacji przypomniały, jak bardzo cierpi Ziemia z powodu naszego beztroskiego zachowania. Celem przedstawienia była popularyzacja ekologii, rozwijanie pozytywnego stosunku do świata przyrody i troski o ochronę środowiska oraz uświadomienie uczniom, jakie zagrożenia wynikają z zachowań ludzi. Barwną oprawę do przedstawienia stanowiły plakaty wykonane przez uczniów klasy trzeciej. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie dzięki takim inicjatywom dbać będą o nasze środowisko. (DW)

 

 

 

30.05.2019 - Dla Mam przedszkolaków

 

 

Przedszkolaki z grupy 0b przygotowały uroczystość dla swoich mam z okazji Dnia Matki. Dzieciaki wystąpiły z programem artystycznym, w którym zaprezentowały wiersze, piosenki, wspólne tańce i inscenizacje. Występ przed mamami dostarczył dzieciom wielu emocji a mamy z podziwem i wzruszeniem oklaskiwały swoje pociechy.

Dużo radości dostarczyły także serdeczne życzenia oraz piękne upominki przygotowane specjalnie na tą okazję: naszyjniki i laurki.

Na zakończenie wszyscy wspólnie biesiadowali przy kawie, herbacie, pysznych ciastach i innych słodkościach.

Dla dzieci i mam był to bardzo uroczysty i wyjątkowy dzień. Takie chwile w gronie rodzinnym pozwalają umacniać rodzinne więzi, uczą miłości, szacunku, przywiązania, a dzieciom pozwalają zaprezentować zdobyte wcześniej umiejętności. (AP)

 

 

 

31.05.2019 - Szkolny Dzień Dziecka

 

 

1 czerwiec to wyjątkowy dzień dla wszystkich dzieci, tych dużych i tych małych. Nie mogło być inaczej w naszym Zespole. W ogrodzie zorganizowałyśmy piknik dla naszych wszystkich przedszkolaków i uczniów. Każda grupa przygotowała swoje barwne stanowisko piknikowe, gdzie prowadzono wspólne zabawy, malowanie twarzy, rysowanie kredą, pląsy przy muzyce, rozgrywano gry planszowe.

Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech, a przecież o to właśnie chodzi w Dzień dziecka. Całość dopełnił posiłek przygotowany przez stołówkę szkolną – kiełbaska i kaszanka z grilla i na deser pyszne lody. Piknik zakończył się pałaszowaniem pysznego tortu, który przygotowali rodzice. (@)

 

 

 

31.05.2019 - Turniej Kwadranta

 

 

Dzień Dziecka w naszej szkole tradycyjnie połączone są ze świętem sportu. Wcześniej zgłoszone drużyny, z każdej, ze starszych klas rywalizowały w turnieju kwadranta o Puchar Dyrektora Szkoły. Rozgrywki rozpoczęły się już w czwartek, gdyż do rozegrania mieliśmy aż 10 meczy. Pogoda była piękna i ta impreza sportowa musiała się udać. Walka pomiędzy drużynami była bardzo zacięta i wywoływała mnóstwo emocji.

Turniej kwadranta wygrała drużyna klasy VII zdobywając 15 pkt, przed drużyną klasy VI która zajęła miejsce II z sumą 12 pkt, drużyną klasy V która zdobyła 9 pkt i zajęła miejsce III. Kolejne miejsca zdobyły drużyny klasy IVa i klasy IVb - najmłodsza drużyna w konkurencji. Przykro nam, że drużyna z klasy VIII, nie podjęła wspólnej zabawy i oddała wszystkie mecze walkowerem. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody, dyplomy, a drużyna zwycięska także Puchar Pani Dyrektor Szkoły. Gratulujemy! (SL)

 

 

 

01.06.2019 - Turniej Piłkarski

 

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w I Turnieju Szkół Podstawowych o Puchar Piłkarskiej Szkółki Bonus. Wystawiliśmy na ten turniej dwie drużyny.

Pierwsza w składzie: Bartek Walos (kapitan), Jakub Walos, Dawid Lebioda, Adrian Irla, Wiktor Matysiak, Patryk Patykiewicz, Kacper Lebiedziński, Szymon Wojtyżak i Filip Woźniakowski – uczniowie klas III - V. Druga w składzie: Maciej Rosiński (kapitan), Piotr Lubański, Dominik Irla, Sylwester Skowroński, Jakub Kolasa, Patryk Gibki, Wiktor Binek i Dawid Wesołowski.

Obie drużyny zaprezentowały się bardzo dobrze i rozegrały bardzo dobrze swoje mecze. Drużyna młodsza była niepokonana na boisku, zostawiając rywali daleko w tyle. Starsza zmierzyła się z drużynami na wysokim poziomie, dlatego walka była bardzo zacięta i o braku zwycięstwa decydowały drobne błędy. Ostatecznie, drużyna młodsza zakończyła turniej na I miejscu, drużyna starsza na miejscu III.

Do Turnieju zostały zaproszone szkoły z Unikowa, Złoczewa, Szynkielowa, Rychłocic, Broszek, Stolca i Waszkowskiego. Dzięki chłopcom nasz skład pucharów powiększył się o dwa kolejne.  Gratulujemy! (SL)

 

 

 

04.06.2019 - Matematyczna Panda - wyniki

 

 

Uczniowie klasy V - Kacper Lebiedziński i Kinga Obiegła zajęli 5 miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym PANDA. Każdy z nich zdobył 56 punktów na 60 możliwych. W konkursie wzięło udział 4825 uczniów z całej Polski, w tym 10 z naszej szkoły.

                                                    Wyniki ---> Gratulujemy! (SL)

 
 

04.06.2019 - Liga zadaniowa - wyniki

 

 

Zakończono zmagania w Szkolnej Lidze Zadaniowej "Sigma i Pi".    W każdej klasie wyłoniono trzy osoby, które uzyskały najwyższe noty. W zmaganiach uczestniczyło 24 uczniów z klas IV - VIII. Kontynuacja zmagań w następnym roku szkolnym.

                                                    Wyniki ---> Gratulujemy! (SL)

 

11.06.2019 - Szkolny Dzień Przyrodnika

 

 

W dniu 11 czerwca odbył się Szkolny Dzień Przyrodnika dla klas I - III. Akcja ta została zorganizowana w ramach projektu przyrodniczego realizowanego na lekcjach przyrody w klasie szóstej.

Szkolny Dzień Przyrodnika miał formę mini - rajdu na terenie placu szkolnego. Uczniowie podzieleni na drużyny 7-osobowe wykonywali zadania na siedmiu punktach kontrolnych. Przewodniczącymi grup były uczennice klasy IV a. Każda drużyna wymyśliła sobie nazwę kojarzącą się z przyrodą. Dzieci zdobywały następujące sprawności: Leśny artysta, Znawca drzew, Sportowiec, Przyrodnicza wykreślanka, Poszukiwacz śmieci, Znawca zwierząt, Mistrz zagadek.

Zadania wykonywane przez dzieci wymyślili samodzielnie uczniowie klasy szóstej. Oni też podzielili się zadaniami i przygotowali stanowiska oraz oznaczyli trasę i czuwali nad sprawnym przebiegiem zabawy. Koordynatorem Dnia Przyrodnika był Piotr Lubański.

Po wykonaniu zadań przez grupy uczniowie policzyli punkty i podsumowali konkurs. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki.

Szkolny Dzień Przyrodnika spodobał się zarówno uczestnikom, jak i organizatorom. Szóstoklasiści wykazali się odpowiedzialnością, popisali się zdobytą wiedzą i zdolnościami organizatorskimi. Jestem z nich dumna. (DW)

 

 

11-12.06.2019 - Wycieczka do Wisły

 

 

W końcu nadszedł długo wyczekiwany dzień wyjazdu do Wisły. Mimo wczesnej pory zbiórki 6:45, podekscytowana grupa 44 uczniów pod opieką pani Agnieszki, Lucyny, Ani M. i Ani S. ruszyła na 2 - dniową wycieczkę. Droga była długa i męczącą, żar lejący się z nieba niejednemu doskwierał, jednak każdy z niecierpliwością czekał momentu dojazdu na miejsce.

Po kilku godzinach drogi dotarliśmy do pierwszego punktu naszej wycieczki jakim była Galeria Sportowa Trofeów Adama Małysza. Każdy mógł z bliska zobaczyć nagrody, jakie przez lata swojej kariery zdobył Mistrz. W otwartej przez niego galerii znalazły się więc puchary, medale, kryształowe kule oraz wiele pamiątek związanych z całą jego karierą sportową. Poza tym na ekspozycji znalazł się również sprzęt narciarski Adama Małysza – od dawnego, po współczesny. W galerii uczniowie nabyli pierwsze pamiątki - gadżety z autografem Mistrza.
Po wspólnym zdjęciu przed galerią udaliśmy się na do Ośrodka Wypoczynkowego SPORTKONTAKT, gdzie zakwaterowaliśmy się, odświeżyliśmy po podróży i zjedliśmy pyszny obiad.

Najedzeni i pełni sił wyruszyliśmy zwiedzać Wisłę. Pod ośrodkiem czekała na nas wspaniała Ciuchcia Wiślanka wraz z przewodnikiem, który zabrał nas w podróż po urokliwym mieście uzdrowiskowym. Pierwszym punktem naszej wycieczki była skocznia narciarska Malinka im. Adama Małysza. Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak kibice podczas skoków narciarskich siadając na trybunach. Pierwszym rekordzistą skoczni podczas Letnich Mistrzostw Polski w 2008 r. był Paweł Słowiok, który podczas skoków do kombinacji norweskiej lądował na 123 metrze. Adam Małysz skokiem na odległość 132,5 m zapewnił sobie indywidualny tytuł mistrza Polski i ustanowił nowy rekord obiektu.

Ze skoczni udaliśmy się ciuchcią w dalszą podróż. W drodze do Zameczku Prezydenckiego mijaliśmy Dużą i Małą Zaporę oraz piękny wiślański Wodospad oraz mogliśmy wysłuchać ciekawych opowiadań przewodnika na temat historii Wisły oraz mijanych miejsc. Wspomniany wyżej zamek jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Wisły. Jest to nie tylko rezydencja, ale także ciekawy obiekt udostępniony do zwiedzania z zapleczem hotelowym i gastronomicznym. W tym miejscu mieliśmy chwilę odpoczynku. Na tarasie widokowym podziwialiśmy piękno Wisły, które zapierało dech w piersiach i oddychaliśmy czystym, świeżym powietrzem.

Około godziny 17 nasza wspaniała wycieczka ciuchcią dobiegła końca, pożegnaliśmy i podziękowaliśmy przewodnikowi i udaliśmy się na deptak, gdzie każdy mógł zakupić pamiątkę oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie. Do ośrodka wracaliśmy spacerem bulwarem wzdłuż Wisełki. Na miejscu czekało na nas przygotowane ognisko, przy którym świetnie się bawiliśmy.

 

 

Drugi dzień naszej wycieczki był równie atrakcyjny. Po pożywnym śniadaniu pojechaliśmy autokarem do Ustronia. Tam spacerowaliśmy i podziwialiśmy zwierzęta w Leśnym Parku Niespodzianek. Ten niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. Wszystko to stanowi nowatorską ideę parku. Jedną z ciekawszych atrakcji parku są muflony i daniele, które swobodnie przemieszczają się wśród zwiedzających, i które to można karmić z ręki. W zagrodach zobaczliśmy: żubry, jelenie szlachetne, sarny, dziki, żbiki czy jenoty. Jednak największymi atrakcjami parku są sokolarnia i sowiarnia, gdzie o wyznaczonych porach wykwalifikowani sokolnicy prezentują ptaki drapieżne i sowy podczas ich lotów.

Po emocjonujących przeżyciach w parku wróciliśmy do Wisły, gdzie zobaczyliśmy czekoladową figurę Adama Małysza, którą wykonali w 2001 roku cukiernicy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Cukierników RP. W ten sposób chcieli podziękować Mistrzowi, a także amfiteatr imienia Stanisława Hadyny. W tym miejscu odbywa się wiele występów, pokazów i plenerowych imprez. Najpopularniejszą z nich jest coroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna najstarszych i największych imprez folklorystycznych w Europie. Amfiteatr mieści około 2500 widzów. Na widowni amfiteatru znajduje się pomnik patrona obiektu - Stanisława Hadyny. To postać bardzo silnie związana z Wisłą.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle zlokalizowane na Rynku w budynku dawnej karczmy. W ramach ekspozycji stałej prezentowane są tu zabytki kultury ludowej górali Beskidu Śląskiego. Do tutejszych eksponatów należą naczynia sałaszniczo-pasterskie pochodzące z XIX wieku na przykład: ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo czy obróbka wełny. Zobaczyliśmy tu również sprzęty rolnicze do których należą: cepy, kosy, widły, grabie czy niecki. W kolejnym pomieszczeniu były góralskie stroje dla kobiet i mężczyzn. Ostatnie pomieszczenie kryje w sobie rekonstrukcje tzw. Kurnej izby, na którą składa się pojedyńcze łóżko, stół z kamiennym blatem, naczynia kuchenne oraz wielki piec. Mieliśmy okazję poznać pracę kowala oraz przenieść się do dawnej sali lekcyjnej - to była prawdziwa lekcja historii, którą będziemy długo mieć w pamięci. Stamtąd udaliśmy się do ośrodka Sportkontakt, gdzie zjedliśmy pyszny obiad.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na kolację w KFC Częstochowa. Do domu wróciliśmy około godz. 22.00 – trochę zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi. Wycieczka dostarczyła wiele emocji, nowych ciekawych wiadomości o Wiśle nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. (AS)

 

 

 

12-13.06.2019 - Wycieczka do Torunia

 

 

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Torunia i Kruszwicy. Wycieczka rozpoczęła się o godzinie 7 rano wyjazdem spod szkoły. Po około 4 godzinach spokojnej jazdy dotarliśmy do Torunia, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem na deptaku przy Bulwarze Filadelfijskim.

Przewodnik, pan Błażej, oprowadził nas po najważniejszych zabytkach Starego Miasta w Toruniu. Zobaczyliśmy między innymi: średniowieczne mury miejskie, bramy, baszty, słynną Krzywą Wieżę, Rynek Staromiejski z Ratuszem i pięknymi kamienicami, toruńską perełką baroku - Kamienicą pod Gwiazdą, Gospodę Flisaczą, pomnik Kopernika, Flisaka, toruński pręgierz.

Kolejnymi punktami na trasie zwiedzania były ruiny Zamku Krzyżackiego, dom wielkiego astronoma – Mikołaja Kopernika. Ostatnim punktem popołudniowego zwiedzania był schron przeciwlotniczy, w którym w ciemnościach zainscenizowano nalot. Było dużo dymu, huku i ... krzyku. Po tych atrakcjach przejechaliśmy do Fortu IV, który jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Po zwiedzaniu fortyfikacji uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku pierników ozdobnych.

Dzień zakończyliśmy obiadokolacją w pensjonacie Miłosz, przy którym prowadzona jest stadnina koni.

Kolejny dzień wycieczki, niektórzy uczestnicy rozpoczęli już o godzinie 4:26. W czasie oczekiwania na śniadanie (7:30) umilali czas śpiącym współtowarzyszom.

Po przepysznym śniadanku wyruszyliśmy do Torunia, do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które jest interaktywnym centrum promującym nowoczesną komunikację naukową. Samodzielnie przeprowadzaliśmy doświadczenia, badaliśmy zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznawaliśmy prawa przyrody, a przede wszystkim dobrze się bawiliśmy. Po tej dawce nauki wróciliśmy na Stare Miasto w Toruniu, gdzie podczas czasu wolnego kupowaliśmy pamiątki i pierniki dla znajomych i rodziny.

 

Ostatnim punktem wycieczki była Kruszwica - legendarna stolica Polski, słynąca z ceglanej, gotyckiej wieży stojącej samotnie na Wzgórzu Zamkowym – Mysiej Wieży. Po wejściu na wieżę, podziwianiu widoków, m.in. jeziora Gopło, przy akompaniamencie grzmotów udaliśmy się na obiad, po którym wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Wycieczka była udana, miejsca ciekawe. Kolejna wyprawa za rok.

 

 

 

19.06.2019 - Zakończenie roku szkolnego

 

 

W dniu dzisiejszym uczniowie usłyszeli ostatni dzwonek. Wakacje!

 

 

Uczniowie ze średnią powyżej 5,0

 

 

Absolwenci 2019

 

 
Copyright by Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Waszkowskiem