01.09.2016 - Akademia rozpoczęcia roku

 

Witaj szkoło!

Inaugurację roku szkolnego 2016/2017 rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego.

 

Dyrektor Zespołu, Pani Jolanta Lechowicz przywitała grono pedagogiczne, rodziców i uczniów a także pracowników administracji i obsługi, życząc wszystkim w nowym roku szkolnym wielu sukcesów.
Pedagog szkolny, Pani Sabina Lubańska odczytała list Rzecznika Praw Dziecka, Pana Marka Michalaka.

 

Sukcesów w nowym roku szkolnym życzyli Przewodnicząca Rady Gminy, Pani Małgorzata Płuciennik i Przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Joanna Szmytka.

 

 
 

11.09.2016 - Jarmark Sieradzki

 

W Sieradzu na Placu Wojewódzkim odbyła się siódma edycja Sieradzkiego Jarmarku Powiatowego, który promuje działalność Gmin i Stowarzyszeń. W tym roku Gminę Burzenin reprezentowało Sołectwo Witów, Starości tegorocznych Gminnych Dożynek Gminy Burzenin - Dorota Płaczek i Zbigniew Pęczek wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Witowa, które przygotowały piękny wieniec dożynkowy, a także uczniowie ZS Burzenin oraz ZS Waszkowskie i Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Burzenina z Mażoretkami, którą prowadzi kapelmistrz Rafał Stefaniak.                                                                             (Żródło: http://www.ugburzenin.pl)

 

 

 

16.09.2016 - Sprzątanie Świata 2016

 

Akcja "Sprzątanie Świata" ma na celu budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej uczniów oraz odpowiedzialności za środowisko naturalne. Jej ideą jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju, poszanowanie zasobów naturalnych (w szczególności wody, surowców naturalnych i lasów) oraz racjonalnej gospodarki odpadami rozumianej jako łańcuch działań, początkiem których jest tworzenie odpadów, następnie selektywna zbiórka i na końcu recykling. To także zachęta do dbania o środowisko.

 

16 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ekologicznej sprzątanie świata. Każda klasa miała wyznaczony teren. Uczniowie zaopatrzeni w worki, rękawice i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczone tereny.

Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

 

 
 

30.09.2016 - Kukiełki warzywno - owocowe

 

Przez cały tydzień przedszkolaki z grupy 5-latki realizowały temat „Dary Jesieni na talerzu”. Stworzyły piękny kącik przyrody w którym zgromadziły warzywa i owoce przyniesione z domu.

 

Na zajęciach miały możliwość poznania sposobów wykorzystania owoców i warzyw, które są niezastąpioną skarbnicą witamin. Codziennie pogłębiały swoja wiedzę na temat zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla naszego organizmu. Dzieci poznawały owoce i warzywa wszystkimi zmysłami. Oglądały, dotykały, wąchały i smakowały. Na koniec tygodnia po śniadaniu wszystkie chętnie schrupały marchewki, soczyste jabłka, gruszki, słodkie śliwki, winogrona, banany i kwaśne kiwi. Z nieco już zwiędłych warzyw wykonały samodzielnie kukiełki, które zamieszkały na przedszkolnym parapecie. (A.T)

 

 
 

06.10.2016 - Wystawa klocków LEGO

 

Uczniowie klas 4 - 6 wraz z opiekunami pojechali do Łodzi by oglądać największą w Polsce wystawę klocków LEGO.

Uczniowie w hali wystawowej mogli podziwiać wykonane z klocków pojazdy, postacie, miejsca, wydarzenia znane z bajek i filmów oraz sceny historyczne i najsłynniejsze budowle architektoniczne. Największy zachwyt wśród dzieci wzbudziła makieta Titanica, brytyjskiego statku pasażerskiego, skonstruowana z 500 000 klocków. Hitem wystawy była również imponująca kolekcja Star Wars, a wśród ponad 50 eksponatów perła wystawy – zbudowany z kilkudziesięciu tysięcy klocków LEGO, 2 metrowy statek kosmiczny Star Destroyer. Dzieci zobaczyły również makiety przedstawiające sceny z filmów „Avatar”, „Piraci z Karaibów”, Statuę Wolności, Most Tower Brige i wiele innych. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się makiety interaktywne.

Wystawa budowli z klocków LEGO łączyła w sobie zabawę i edukację. Dostarczyła też uczniom mnóstwo niezapomnianych wrażeń i dużo dobrej zabawy!
 

 

 

12.10.2016 - Wycieczka do figloraju

 

W zimny i deszczowy październikowy poranek przedszkolaki z grupy 5-latki i 6-latki wraz ze swoimi paniami pojechały na wycieczkę do Sieradza. A tam w „Bajkowej krainie” czekało na dzieci wiele atrakcji. Na początku wszyscy wyruszyli pokonać tor przeszkód, aby dostać się do zjeżdżalni i zjechać do basenu wypełnionego kolorowymi piłkami. Dzielnie pokonywały labirynt zbudowany z wałków oraz kulkowych pajęczyn. Następnie próbowali swoich sił na ściance wspinaczkowej, budowały z dużych klocków. Na sali znajdowała się także trampolina oraz domek Puchatka i kolorowe bujaki.

Po dwóch godzinach aktywności fizycznej przedszkolaki wróciły do przedszkola na pyszny obiadek. (A.T.)

 
 

14.10.2016 - Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Święto polskiej szkoły, to dzień szczególny, to święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Za to, że dają najcenniejszy i najtrwalszy podarunek, jaki można dać dziecku – wykształcenie.

Na uroczystości zgromadziła się rada pedagogiczna, pracownicy administracji, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych i słowie wstępnym dyrektor Zespołu Szkół p. Jolanta Lechowicz zaprosiła do obejrzenia części artystycznej. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności śpiewając i recytując. Były piękne życzenia i zdjęcia z ostatnich 10 lat życia szkoły.

Po części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor, która skierowała do grona pedagogicznego oraz pracowników administracji i obsługi wiele ciepłych słów, życząc dużo sił do podejmowania wyzwań jakie czekają nas w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Życzenia i podziękowania za trud w pracy z dziećmi złożył również pan Jarosław Janiak – wójt gminy Burzenin, przewodnicząca Rady Gminy – pani Małgorzata Płuciennik, jak również przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Szmytka. Podczas uroczystości Pani Dyrektor wręczyła nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej wyróżnionym nauczycielom.

Wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pracownikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy opiekuńczej, wychowawczej i dydaktycznej.

 

 
 

19.10.2016 - Dary jesieni widziane przez lupę

 

Przedszkolaki z grupy 5-latki podczas realizacji tematów związanych z jesienią przeprowadziły obserwacje przyrodnicze. Wykorzystują lupy obserwowały z wielkim zainteresowaniem kasztany, żołędzie, jarzębinę, liście, szyszki oraz mech. Wypowiadały się na temat darów jesieni, określały ich kolorystykę i wielkość . Dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami i spostrzeżeniami.

 

 
 

19.10.2016 - Puchar Tymbarku

 

W ramach rozgrywek piłkarskich XVII edycji Turnieju „Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku” w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne. Do tegorocznego turnieju zapisało się aż 320 tysięcy dzieci. Nasi chłopy rywalizowali w grupie wiekowej U-12. W tej kategorii zgłoszonych było aż 42% wszystkich drużyn.

Mecz z drużyną ze Szkoły Podstawowej z Burzenina w regulaminowym czasie, po bardzo wyrównanej i dobrej grze obu drużyn, zakończył się wynikiem bezbramkowym. Zgodnie z regulaminem turnieju o wygranej decydowała seria rzutów karnych. A to jak wiemy loteria szczęścia. Niestety naszym zawodnikom go zabrakło i do następnego etapu, po zdobyciu zwycięskiej bramki, przeszli chłopcy z Burzenina. Karne strzelali: Maciej Rosiński, Piotr Gwizdała, Sylwester Skowroński. Niestety wszyscy niecelnie. W bramce stał Piotr Lubański. Pozostali zawodnicy: Bartek Walos, Dawid Wesołowski, Mateusz Wartalski, Dominik Irla, Krystian Kowalewski, Wiktor Binek.

 

 
 

20.10.2016 - Kolorowa jesień

 

W czwartek po obiedzie starszaki z grupy 5-latki poszły na spacer. Celem wycieczki było podziwianie piękna i kolorystyki drzew na terenie szkoły, rozpoznawanie drzew liściastych, obserwacja barw i kształtów liści.

Dzieci obserwowały kolory jesiennego krajobrazu, wypowiadały się na temat ich wyglądu, zbierały liście i biegały po miękkim liściastym dywanie. Zgodnie stwierdziły, że jesienią tez można fajnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Przedszkolakom spodobał się także grzyb znaleziony przez pana Stanisława na terenie szkoły… szkoda, że tylko jeden ale i tak zainteresował on małych badaczy przyrody.

 

 
 

25.10.2016 - Dokarmiamy ptaki

 

W ramach zajęć najmłodsze Przedszkolaki dowiedziały się jak można pomagać ptaszkom podczas zimy. Poznały gatunki ptaków, które nie odlatują do ciepłych krajów. Dzieci ukierunkowane pytaniami nauczyciela doszły do wniosku, że ptaki odlatują, bo zimą nie mają pokarmu, piórka ich nie grzeją. Pozostają ptaki odporne na niskie temperatury; jesienią wyrastają im gęste pióra - puch, który chroni przed zimnem. Niektóre mają mocne i twarde dzioby - łatwiej znajdą pożywienie. Ale gdy jest śnieg, powinniśmy pamiętać o ich dokarmianiu.

Dlatego też pod kierunkiem p. Ani nasze 4-latki wykonały karmniki dla ptaków z plastikowych butelek. Dodatkowo pomalowały farbami wcześniej przygotowany duży drewniany karmnik. Miały przy tym dużo zabawy i radości. Wszystkie karmniki zostały rozwieszone na terenie przedszkolnym, a zimą Maluchy będą dbały o to, aby przynosić
i dosypywać do każdego ziarenka dla ptaszków, aby nigdy nie były głodne. (AS)

 

 
 

27.10.2016 - Pasowanie na ucznia szkoły

 

W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość "Pasowania na ucznia", ślubowanie złożyło 10 pierwszoklasistów.

Na uroczystości nie zabrakło wzruszonych rodziców, starszych kolegów i koleżanek. Aby wejść do szkolnej braci uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą i zdolnościami. Zaśpiewali piosenkę, recytowali wiersze oraz odpowiadali na zadawane pytania. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego postanowili przyjąć swoich młodszych kolegów w szeregi społeczności i zezwolili na złożenie przysięgi.

Katarzyna, Cyprian, Olga, Julia, Nicola, Rafał, Patryk, Filip, Maciej, Jan, Artur powtórzyli za swoją wychowawczynią, panią Elą, tekst ślubowania. Pani dyrektor Jolanta Lechowicz pasowała każdego na ucznia szkoły.

Każdy pierwszoklasista otrzymał pamiątkowy dyplom, przybory szkolne, słodycze i upominki od przedstawicieli klas.
Na zakończenie tego niezwykłego wydarzenia uczniowie udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

 

 

 

04.11.2016 - Dzień Regionalny

 

Kultywowanie tradycji regionalnych jest bardzo istotna i cenną formą zachowania swojej przeszłości, zwyczajów i obyczajów. Kolejny raz zorganizowano i przeprowadzono Dzień Regionalny. We współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet Wiejskich Gminy Burzenin udało się zrealizować w szkole warsztaty rękodzielnicze.

Uczniowie mieli możliwość poznania i spróbowania takich form prac ręcznych jak szydełkowanie czy robienie na drutach. Panie ze stowarzyszenia dzielnie i cierpliwie pokazywały uczniom jak powstaje łańcuszek i jak nabierać oczka na drut. Następnie podczas spotkania z zaproszonymi gośćmi odbył się konkurs wyszywania. Przeprowadzono go wśród dorosłych i uczniów. Wszyscy uczestnicy konkursu wybrali poprzez przyznanie punktów te prace, które podobały im się najbardziej. Wśród uczniów nagrodzono 4 osoby wśród dorosłych 3.

Wszyscy na zakończenie spotkania skosztowali pysznej zupy dyniowej przygotowanej przez Panie ze Stowarzyszenia. (SL)

 

 
 

8-10.11.2016 - Śniadanie daje moc

 

W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, przedszkolaki z grupy 6-latki oraz uczniowie klasy III wzięli już drugi raz udział w programie „Śniadanie daje moc!” W tym roku włączyły się do programu najmłodsze przedszkolaki z grupy 4-latki oraz 5-latki świętując Dzień Zdrowego Śniadania.

Program ten to ogólnopolska akcja propagująca zdrowe odżywianie i zwiększająca świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nauczyciele przekazali uczniom cenne informacje o zasadach zdrowego odżywiania oraz roli prawidłowego żywienia. Następnie wspólnie z dziećmi przygotowali bardzo zdrowe śniadanie. Każdy miały możliwość skomponowania kanapek w takiej wersji jaką lubi najbardziej.

Wszyscy uczestnicy spożyli śniadanie na własnoręcznie udekorowanych stołach. W tych dniach śniadanie było wyjątkowo smaczne, zdrowe i kolorowe.

Aż miło było popatrzeć, gdy podczas spożywania smacznego posiłku, bogatego w wartości odżywcze, nawet „niejadki” nabrały apetytu. Teraz wszystkie przedszkolaki wiedzą, że śniadanie jest najważniejsze i daje moc oraz energię do zabawy. (AT, AS)

 
 

10.11.2016 - Święto Niepodległości

 

11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości - polskie święto państwowe obchodzone co roku, "dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego". W roku 1918 po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrie, Rosję i Prusy. Ustanowione w ostatnich latach II RP, przywrócone w roku 1989.

Montaż słowno - muzyczny z okazji zbliżającej się 98 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowali, pod opieką pani Aliny, uczniowie klasy VI wspomagani przez chór szkolny. Zgromadzeni mogli  mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności "Białe róże", "My, pierwsza brygada", "Dziewczyna z granatem". Bo ideą apelu było przypomnienie bezimiennych bohaterów walki o niepodległość, a potem wolność.

Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność.

 

 
 

11.11.2016 - Święto Niepodległości

 

W Burzeninie odbyły się gminne obchody  Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Masza Św., następnie przemarsz na Rynek w Burzeninie - złożenie wiązanek, oraz uroczystości w Gminnym Domu Kultury w Burzeninie. O godz. 16:00 na placu zabaw w Burzeninie odbyło się Ognisko Niepodległości.                     (http://www.ugburzenin.pl)

 

 
 

23.11.2016 - "O jeden krok za daleko ..."

 

"Uroczyście obchodzony dzień patrona szkoły ma być dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, ale dla uczniów zwykłym czasem obecności w szkole. Monika, uczennica IV klasy, ma jednak inny plan. Chce, aby ten dzień jej klasa wykorzystała na tzw. wagary. Monikę wyróżnia spośród rówieśników przekonanie, że siła fizyczna, przemoc emocjonalna i zastraszanie za pomocą wpisów w Internecie i szkalujących esemesów - to ścieżki do zdobycia szacunku i popularności. Skupiła wokół siebie grupę kolegów klasowych, którym imponuje lekceważącym stosunkiem do nauki, nauczycieli, a także odwagą w podejmowaniu zachowań ryzykownych. Monika, dla potwierdzenia swojej dominacji wśród rówieśników, ma również ofiarę, wobec której testuje swoją bezwzględność i wyższość.

Chora dziewczynka, Ola, jest głównym bohaterem niewybrednych wpisów w Internecie, w cierpieniu i wstydzie znosi swoje przezwisko Odkurzacz. Śmiały i kompletnie pozbawiony sensu plan Moniki, związany z wagarami, tylko po części się udaje. Zdecydowana większość uczniów w klasie rozumie, że nie może złamać ustalonych norm społecznych i nie przyjść do szkoły. To skłania Monikę i jego kolegów do histerycznego i tchórzliwego ataku na Olę, aby chociaż na niej wymusić ucieczkę ze szkoły. Posuwając się do groźby ostatecznego napiętnowania chorej dziewczynki w Internecie, naśladowcy Moniki i on sam osiągają cel. Jednak finał tej sprawy jest tragiczny."

 

Spektakl profilaktyczny przedstawiony przez aktorów Teatru "Kurtyna" w Krakowie

 

 
 

24.11.2016 - Zabawa andrzejkowa

 

W czwartek w naszej szkole odbyła się długo oczekiwana przez uczniów zabawa andrzejkowa, zorganizowana przez Samorząd Szkolny, dla uczniów klas IV - VI.

W klasach uczniowie przygotowali dla siebie poczęstunek. Nie mogło zabraknąć również wróżb. Dzięki nim uczniowie mogli dowiedzieć się co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.

Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, którą przygotowali sami uczniowie, którzy bawili się znakomicie. Wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą i spokojną zabawę. (SL)

 
 

24.11.2016 - Misiowe zabawy

 

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka i najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

Z tej okazji Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej w Burzeninie w dniach 23 i 28 listopada br. zawitały do przedszkoli i przygotowały dla przedszkolaków z Gminy Burzenin wiele atrakcji, m.in.: zabawy ruchowe, misiowe tańce i czytanki o misiach, a także degustację miodku. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości.

Mamy nadzieję, że to przyjęcie zostanie im w pamięci na długi czas.                                                    (źródło: http://www.gdkburzenin.pl/)

 
 
 

25.11.2016 - Święto Pluszowego Misia

 

Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

 

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie był dla nas kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć. W tym roku Miś obchodził swoje 114 urodziny w naszej szkole święto obchodzone jest już szósty raz.

Na kilka dni przed tym wydarzeniem dzieci przygotowały grupowe prace plastyczne prezentujące Misie, które były dekoracją korytarza szkolnego. Od samego rana czekało mnóstwo atrakcji przygotowanych przez Animatorki z „Krainy Eldorado”. Panie przebrane w kolorowe stroje zamykały dzieci w bańce mydlanej, uczyły tańca do wesołej muzyki. Przedszkolaki miały możliwość przejechać się na kucyku, bawiły się z chustą animacyjną, czołgały się w kolorowym tunelu oraz malowały twarz magicznymi kredkami.

Na zakończenie dnia jak co roku wystąpiły przed społecznością szkolną w „Paradzie Miśków” prezentując swoich pluszowych ulubieńców. Przedszkolaki z grupy 6-latki razem z rodzicami i panią Dorotą upiekły przepyszne misiowe ciasteczka, którymi rozczęstowano wszystkich. Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor. Dzieci długo będą wspominać ten miły dzień.

 

 

 

06.12.2016 - Mikołaj odwiedza najmłodszych

 

Mikołaju Mikołaju, prosimy cię grzecznie,

w dniu twojego święta

przyjdź do nas koniecznie.

My już od tak dawna na Ciebie czekamy,

Co dzień być grzecznymi wszyscy się staramy...

 

Takimi słowami wiersza dzieci przedszkolne powitały Mikołaja, który jak co roku 6 grudnia odwiedza nasze przedszkole, przynosząc wszystkim przedszkolakom wymarzone, prezenty.

Spotkanie z Mikołajem przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Dzieci prezentowały przed Mikołajem swoje umiejętności wokalne, uczestniczyły w przygotowanych zabawach i tańcach przy muzyce. Tradycyjnie Mikołaj obdarował wszystkie dzieci wspaniałymi prezentami, podziękował za mile spędzone chwile i obiecał, że odwiedzi nasze przedszkole za rok. (AT)

 

 

06.12.2016 - Mikołajkowy turniej

 

Tradycją naszej szkoły są mikołajkowe mecze w unihokeja. W tym roku nie mogło być inaczej. Drużyny z każdej klasy rozegrały turniej, w którym wyłonione zostały najlepsze drużyny wśród chłopców i dziewcząt.

Finałowy mecz o tytuł najlepszej drużyny szkoły rozegrały dziewczęta z klasy 5 z chłopcami z klasy 6. Wynik 5:0 dla chłopców. To oni, jako najlepsza drużyna szkoły, rozegrali ostatni mecz z drużyną Mikołaja, która w tym roku okazała się troszeczkę sprawniejsza.

 Mikołajkowy mecz unihokeja zakończył się wynikiem 3:2 dla drużyny Mikołaja.

 

 
 

22.12.2016 - Spotkania wigilijne

 

W czwartek 22 grudnia odbyły się w klasach spotkania opłatkowe z wychowawcami. Wszyscy składali sobie nawzajem serdeczne życzenia świąteczne i obdarowywali się drobnymi upominkami.

 

 
 

22.12.2016 - Jasełka

 

Długoletnią tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez przedszkolaków pod opieką pani Doroty Wysoty. W tym roku przedstawienie jasełkowe odbyło się 22 grudnia.

W świątecznie udekorowanej sali zebrali się rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy obsługi. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w bożonarodzeniowy nastrój, a dobrą zabawę zapewnili aktorzy występujący w przedstawieniu.

Zgromadzeni po raz kolejny, w oryginalnej oprawie fabularnej, mogli przeżyć historię Maryi i Józefa. Oprócz przesłania religijnego tegoroczne jasełka niosły ze sobą inne ważne przesłanie: „Pamiętaj! Nikt w święta nie powinien być samotny!”. Całość przedstawienia, pokazująca scenki z życia przeciętnej polskiej rodziny i oczywiście z życia nowonarodzonego Jezusa, pasterzy, mędrców, dzieci, przeplatana była kolędami i pastorałkami.

Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali przemówienia i świątecznych życzeń Pani Dyrektor.

 

 

 

05.01.2017 - Dzień Babci i Dziadka

 

Przedszkolaki z grupy sześciolatków przygotowały dla swoich babć i dziadków wierszyki i piosenki z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka. Spotkanie to było pełne uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

Kiedy dzieciaki zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne wszyscy udali się na przygotowany przez mamy poczęstunek.

 
 

12.01.2017 - Bal, ach ten bal

 

W czwartkowe popołudnie odbył się oczekiwany przez uczniów bal karnawałowy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w krainę pełną barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami.

Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Pyszne przekąski i słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Już od dziś z niecierpliwością czekamy na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.

 

 

 

13.01.2017 - W tajemniczej krainie ...

 

Przedszkolaki i uczniowie kl. I - IV obejrzeli baśń muzyczną pt. „W tajemniczej krainie krasnali”, czyli rzecz o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trolu Szczerbolu, złej czarownicy Złośnicy i niedźwiadku Miodojadku, w wykonaniu aktorów teatru muzycznego w Łodzi.

Wartkiej akcji towarzyszyły błyskotliwe i zabawne dialogi, a bardzo dobrze znani bohaterowie baśni wzbudzali żywiołowe emocje u dzieci. Przedstawienie podobało się dzieciom, ponieważ mogły w nim brać czynny udział. Aktorzy zapraszali młodych widzów na scenę, prosząc o pomoc, rady, wskazówki i podpowiedzi. Dzieci czuły, że bez ich pomocy główny bohater nie pokonałby wszystkich przeciwności losu. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych.

 

 

07.02.2017 - Dzień Babci i Dziadka

 

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią postanowili uczcić ten dzień nieco później bo 07 lutego.

Tego dnia o godzinie 13.00 w naszej szkole w specjalnie przystrojonej sali odbyła się uroczystość z okazji tego ważnego święta. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Dla kochanych gości przygotowano poczęstunek oraz wspaniały program artystyczny.

Przedstawienie rozpoczęło się parodią telewizyjnej familiady pomiędzy drużynami Babć a drużyna Dziadków. Konkurencje przeplatane były tańcami, żartami i skeczami w wykonaniu uczniów. Po rozdaniu zwycięskich słodyczy wszystkim przybyłym gościom nastąpiła druga część akademii - montaż słowno muzyczny. Piosenka Moja Babcia i mój Dziadek wprowadził wszystkich w radosny i uroczysty nastrój. Wiersze o serdeczności, czułości i wdzięczności do Dziadków wywołały u licznie zgromadzonych gości uśmiechy i łzy wzruszenia.

Na koniec uroczystości Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani prezencikami – własnoręcznie wykonanymi ramkami ze zdjęciami wnuków oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów.                                                                                     (SL)

 

 
 

14.02.2017 - Walentynkowo u maluchów

 

Walentynki to okazja do okazywania sobie uczuć. To dzień, w którym obdarowujemy się prezencikami, liścikami lub kartkami. Ten dzień skłania nas do wyrażania sympatii ukochanej osobie.

4latki choć jeszcze małe bawiły się w tym roku walentynkowo - karnawałowo. Były niespodzianki, serduszka, całusy i uściski. Serca towarzyszyły nam cały dzień - malowaliśmy je farbami, dmuchaliśmy serduszkowe baloniki, wycinaliśmy. Nie zabrakło zabawy przy muzyce oraz zagadek. Najważniejsze, że ciągle z twarzy nie znikał nam uśmiech, bo przecież o to przede wszystkim chodziło.

Dzień był bardzo radosny, sympatyczny i wszystkim się podobał. Każdy przedszkolak na swój dziecinny sposób okazywał sympatię swojej Walentynce. (AS)

 

 
 

14.02.2017 - Święto zakochanych

 

Coroczne święto zakochanych, walentynki, przypadające 14 lutego w tym roku wypadło we wtorek. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Dzień ten stał się okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami oraz liścikami z wyznaniami miłosnymi.

W naszej szkole, jeszcze przed tym dniem, Samorząd Uczniowski przygotował skrzynkę do której uczniowie wrzucali listy, kartki przeznaczone dla sympatii wrzucających.

W dniu 14 lutego przedstawiciele SU z przewodnicząca Zuzią i z-cą Danielem roznieśli po klasach pocztę walentynkową i zadbali, by wszystkie kartki trafiły do adresatów. W tym roku mieli wyjątkowo dużo pracy - trzeba było dostarczyć ponad 150 kartek! Rekord w tym względzie padł w klasie IIb - 60 kartek.

A radość obdarowanych zarówno tych z najmłodszych grup jak i tych starszych była bezcenna! (SL)

 

 

 

08.03.2017 - Dzień Kobiet

 

Każdego roku o tej samej porze
Każdy Ci życzy co tylko może.
Ja korzystając z tej sposobności,
Życzę Ci szczęścia, dużo radości,
To, czego pragniesz, by się spełniło,
A to, co kochasz, by Twoim było!

 

By się spełniły Twoje życzenia
By się ziściły Twoje marzenia
By uśmiech często gościł na Twej twarzy
Byś zdobyła w życiu, szczyt swoich marzeń
Wszystko co chciałabyś, By się zdarzyło
Wszystko czego pragniesz, By Twoim było.

 

W naszej szkole uczniowie zadbali, aby dzień ten był dla Pań "małych i dużych" wyjątkowy poprzez prezentacje wierszy i życzeń na Dzień Kobiet. Akademię przygotował Samorząd Uczniowski.

 

 
 

16.03.2017 - Dla każdego świeci słońce

 

Do naszej szkoły przybyli podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach wraz z wychowawczyniami, by wspólnie z uczniami klasy IV wziąć udział w zajęciach integracyjnych realizowanych w ramach projektu „Dla każdego świeci słońce”.

 

Projekt ten to cykliczne spotkania integracyjne uczniów ze SOSZW z uczniami szkół podstawowych, które mają na celu: - integrację uczniów niepełnosprawnych z pełnosprawnymi, - kształtowanie wrażliwości i właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych, - nawiązywanie przez osoby niepełnosprawne relacji ze środowiskiem społecznym, - stwarzanie sytuacji sprzyjających przeżywaniu nowych doświadczeń.

W czasie prawie dwugodzinnych zajęć uczniowie obu placówek mogli się bliżej poznać poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach integracyjnych, muzyczno-ruchowych, rytmicznych, czy też w zabawach z chustą dydaktyczną. Zajęcia te niewątpliwie stanowiły bardzo wartościowe doświadczenie dla naszych uczniów - pomogły w pokonywaniu własnych lęków i barier oraz uczyły wzajemnej akceptacji.

 

 
 

17.03.2017 - Siatkarskie Ośrodki Szkolne

 

Kolejne spotkanie w ramach projektu Akademia Siatkówki. Nasza szkoła jest jedną ze szkół patronackich podobnie jak Zespół Szkół w Burzeninie. Tym razem spotkanie odbyło się w naszej szkole.

W spotkaniu wzięło udział 22 uczniów Nasza szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VI.

Podczas spotkania rozegrano mecz 4X4 (dwie dziewczynki i dwóch chłopców). W wyrównanej walce mogliśmy się wykazać swoimi umiejętnościami technicznymi i współpracą w grupie. Walka była bardzo wyrównana i choć wygrał zespół z Burzenina 3:1, to wynik tu był akurat najmniej ważny. (SL)

 

 
 

21.03.2017 - Wiosna, wiosna ...

 

Od wielu lat w naszej szkole zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście Wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Uczniowie naszej szkoły pokazali, że to szczególne święto można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach i kolorowych strojach „wyszli z ławek”, by bawić się wspólnie z nauczycielami.

Tradycyjnie po marszu przez wieś Waszkowskie, kukła marzanny spłonęła na stosie. Gromkie okrzyki uczestników przywoływały wiosnę.

 

 
 

22.03.2017 - Turniej PPOŻ - etap powiatowy

 

Powiatowy Finał Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Organizatorem eliminacji powiatowych była Komenda Straży Pożarnej w Sieradzu przy współudziale Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sieradzu. Dzieci i młodzież z wielu powiatowych szkół podzielona na trzy kategorie wiekowe walczyła o kwalifikacje do turnieju wojewódzkiego, który jest ostatnim etapem poprzedzającym zmagania centralne.

Młodzi ludzie z naszego regionu mają na swoim koncie duże sukcesy krajowe, stąd też nie ma co się dziwić, że rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim poziomie, a komisja sędziowska miała niełatwy orzech do zgryzienia. Turniej, który ma popularyzować ratownictwo i rozwijać wśród dzieci i młodzieży znajomość przepisów przeciwpożarowych na stałe zagościł w naszym kalendarzu imprez.

Nasz uczeń Filip Stolarczyk zajął w tych zmaganiach wysokie, 3 miejsce, wśród 18 uczniów biorących udział w eliminacjach! Serdecznie mu gratulujemy!

 
 

22.03.2017 - Świat Reksia

 

„Świat według Reksia” to niesamowita historia psa i jego właściciela, przedstawiona przez aktorów „Teatru Kurtyna” z Krakowa. Spektakl skerowany był do uczniów klas 1 – 3.

„Świat według Reksia” to historia Dominika i jego mamy, która przygarnia do domu porzuconego psa. Jednak ten nieoczekiwany prezent nie cieszy chłopca, który jest zdania, że zabawki muszą być nowe i kupowane w sklepie, by mogły wzbudzać podziw i zazdrość wśród rówieśników.

I pewnie, gdyby nie to, że pies potrafi mówić spotkałby go później taki sam los, co wiele wcześniejszych prezentów – trafiłby do śmieci. Jednak splot niezwykłych i zaskakujących wydarzeń pozwolił Dominikowi przeżyć niezapomnianą przygodę oraz odkryć potęgę „dobra i miłości”. Celem przedstawienia było promowanie zdrowego stylu życia, zapobieganie zjawiskom agresji oraz właściwego stosunek do zwierząt i opieki nad nimi.

 

 
 

22.03.2017 - Twoje nowe jutro

 

Uczniowie klas 4 - 6 mieli okazję zaobserwować, jak bardzo presja otoczenia i stosowana przez innych przemoc werbalna i emocjonalna może wpłynąć na młodego człowieka – a wszystko to dzięki spektaklowi profilaktycznemu „Twoje nowe jutro”, który przedstawił w naszej szkole Teatr „Kurtyna” z Krakowa.

Spektakl przygotowany został przez dwóch aktorów, którzy dzięki odpowiedniej scenografii, kostiumom i rekwizytom doskonale wcielili się we wszystkie role. Młodzi widzowie dowiedzieli się, jak bezpiecznie i właściwie korzystać z Internetu i innych technologii przekazywania informacji oraz jak ważna jest zwykła, codzienna komunikacja między dwojgiem ludzi.

W przedstawieniu zwrócono także uwagę na konsekwencje podejmowanych decyzji i pokazano, że nauczyciel może być autorytetem i osobą, do której dziecko zwraca się o pomoc.

 

 
 

29.03.2017 - Dzień marchewki

 

W środę 29 marca w ramach projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych obchodziły „Dzień Marchewki”.

Celem zajęć było przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury na przykładzie marchewki, rozwijanie umiejętności współdziałania w zespole, a także kształtowanie sprawności manualnej oraz spostrzegawczości. Wszystkie nasze działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką. Były zabawy ruchowe, zagadki, w trakcie których dzieci zamieniały się w „marchewkowych detektywów”, było wspólne „chrupanie” marchewki, picie świeżo wyciskanego soku marchwiowego, nie zabrakło też marchewkowego pysznego ciasta. Oczywiście były też tańce integracyjne przy muzyce – „Urodziny Marchewki”. Każda z grup wykonała prace plastyczne, których głównym bohaterem była oczywiście marchewka. Na koniec wszystkie przedszkolaki spotkały się
w jednej sali, podzieliły zdobytymi informacjami i zgodnie stwierdziły, że marchewkę należy spożywać bo jest pyszna i zdrowa. Dzień upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. (AS)

 

 

 

06.04.2017 - Testujemy swoją wiedzę

 

 

Uczniowie klasy szóstej zmierzyli się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi podczas sprawdzianu szóstoklasisty przygotowanego przez wydawnictwo Operon. Test składał się z dwóch części: zadań z języka polskiego i matematyki, która trwała 80 minut oraz 45 minutowej części zawierającej zadania z języka angielskiego.

Piszący mogli w ten sposób zweryfikować swoją wiedzę.

 

 
 

08.04.2017 - Śladami wiosny

 

 

Na dworze coraz cieplej, słychać śpiew ptaków czyli wiosna jest już z nami. Najmłodsze przedszkolaki udały się więc na poszukiwania pierwszych jej oznak. Dzieci szukały pierwszych kwiatów, kwitnących krzewów, pąków na drzewach, a także małych żyjątek, które dotknięte pierwszymi promieniami słońca obudziły się z zimowego snu.

Podczas spaceru maluchy znalazły małą biedroneczkę, ślicznie kwitnącą forsycję. Zauważyły też, że dookoła jest znacznie więcej koloru zielonego niż podczas ostatniego spaceru - to znak, że wszystko budzi się do życia. Wiosna za oknem w pełni, dlatego 4latki naładowane nową energią płynącą z wiosennej przyrody gotowe są do kolejnych działań, jakie czekają na nie każdego dnia w przedszkolu. (AS)

 

 
 

11.04.2017 - Konkurs BRD

 

 

W naszej szkole odbył się Gminny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Do konkursu przystąpili zwycięzcy rozgrywek szkolnych ze szkół podstawowych z terenu gminy Burzenin. Nasza szkołę Zuzanna Olbińska, Aleksandra Jasiak, Filip Stolarczyk.

Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej – polegającej na rozwiązaniu testu 25 pytań z zakresu Kodeksu Ruchu Drogowego i części praktycznej – czyli umiejętności jazdy na rowerze na przygotowanym torze przeszkód. Przebieg turnieju nadzorowali sierż. Krzysztof Grzelak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem drużyny z naszej szkoły, która reprezentować będzie nasza gminę w etapie powiatowym. Wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.

Uczniowie do konkursu przygotowywali się pod okiem p. Sabiny Lubańskiej. Eliminacje powiatowe, odbędą się w dniu 26 kwietnia 2017 r. w Sieradzu. (SL)

 

 
 

21.04.2017 - Figloraj

 

 

Przedszkolaki i uczniowie wszystkich klas mogły przez godzinę wyszaleć się na dmuchańcach - jak je nazywają, czyli w obwoźnym figloraju, który w tym dniu zawitał do naszej szkoły. Po zabawie, można było zakupić watę cukrową, popcorn i meksykańskie chipsy z sosem pomidorowo paprykowym.

 
 

24.04.2017 - Dzień Ziemi

 

 

22 kwietnia obchodzony jest 
Dzień Ziemi. Jego celem 
jest popularyzowanie postaw proekologicznych oraz uświadamianie społeczeństwu, jakie zagrożenia wiążą się
 z rozwojem przemysłu
. Na świecie jest to już 44. edycja tego ekologicznego święta. Obecnie Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach świata. W Polsce po raz pierwszy zorganizowano go w 1990.

Jak co roku uczniowie naszej szkoły również brali udział w obchodach tak ważnego dla nas ekologicznego święta.

Uczniowie klas młodszych przygotowywali plakaty o tematyce ekologicznej i zachęcającej do dbania i szanowania przyrody na naszej planecie. Klasy starsze poszukiwały skarbów przyrodniczych na szkolnym terenie. Zagrano w ekologiczne bingo i układano przyrodnicze sudoku. Pomimo niesprzyjającej aury, wszyscy chętnie i z uśmiechami na buziach wzięli udział w zorganizowanych obchodach.

 

 
 

25.04.2017 - Trzecioteścik

 

 

Uczniowie klasy 3 pisali "Trzecioteścik", test opracowany był przez wydawnictwo OPERON, do którego przesłane zostały wyniki celem podsumowania. Test sprawdzał umiejętności i wiedzę z matematyki i języka polskiego nabytą przez uczniów podczas pierwszym etapie edukacyjnym. Czy test był trudny, czy łatwy dowiemy się po otrzymaniu wyników.

 

 

 

25.04.2017 - Cyrk przyjechał ... !

 

 

We wtorek zawitał do naszej szkoły cyrk HECA. Artyści z Ukrainy przygotowali dla przedszkolaków i uczniów moc atrakcji. Widzowie omal nie „pękli ze śmiechu”. 

W programie oprócz żonglerki, akrobacji, ekwilibrystyki, znalazł się również wąż. Każdy z oglądających miał okazję udziału w popisowych występach. Dzieci kręciły hula–hop, „czarowały”, jeździły na jednokołowym rowerze.

Występ bardzo podobał się publiczności, gdyż zapewnił solidną dawkę humoru i rozrywki.

 

 
 

25.04.2017 - Wspomnienie o Janie Pawle II

 

 

”Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”- pod takim hasłem w naszej szkole odbyła się uroczysta wieczornica - wspomnienie o Ojcu Świętym Janie Pawle II - dziś już świętym.

Właśnie z okazji 3 rocznicy kanonizacji papieża uczniowie klasy V pod okiem swojej wychowawczyni przygotowali montaż słowno - muzyczny dokumentujący naukę, świadectwo życia i twórczość Karola Wojtyły. Usłyszeliśmy utwory papieża i tez znane nam doskonale pieśni związane z Janem Pawłem II - Barka, Wadowice czy Czarna Madonno.

 Na spotkaniu obecni byli zaproszenie przedstawiciele gminy - wójt Jarosław Janiak, sekretarz gminy Jerzy Białczak, Przewodnicząca Rady Gminy pani Małgorzata Płóciennik, radni gminy, przedstawiciele Rady Rodziców, kapłani z parafii Grabówka i Burzenin oraz przyjaciele szkoły. Spędzony czas był doskonałą okazją do ponownego przeżycia wzruszeń i głębszych przemyśleń dotyczących wartości na które powinniśmy zwraca uwagę w swoim życiu i jakimi się kierować. (SL)

 

 
 

26.04.2017 - Konkurs BRD - etap powiatowy

 

 

W Sieradzu odbył się Powiatowy Turniej o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Udział wzięli zwycięzcy gminnych turniejów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu sieradzkiego. Składał się się on z dwóch części: teoretycznej - test wiadomości o ruchu drogowym oraz praktycznej jazdy rowerem. Wśród szkół podstawowych do rywalizacji przystąpili przedstawiciele 9 gmin powiatu sieradzkiego. Nasza drużyna wystąpiła w składzie: Filip Stolarczyk, Zuzanna Olbińska i Aleksandra Jasiak. Nasi uczniowie uklasyfikowali się ostatecznie na wysokim III miejscu. Serdecznie gratulujemy.

 

 

 

3.05.2017 - 3 maja

 

 

Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami brali udział w gminnych obchodach 266.  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tradycyjne rozpoczęła je msza w intencji Ojczyzny.

Po mszy poczty sztandarowe, władze gminy i pozostali uczestnicy obchodów przemaszerowali na rynek, pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego , gdzie delegacje złożyły kwiaty.

Fotorelacja z uroczystości - zapraszamy tutaj

 

 
 

9.05.2017 - Wyjazd do kina

 

 

40 uczniów z klas 0 - III pojechało na wycieczkę do kina Cinema City
w Łodzi na projekcję filmu "Dzieciak rządzi".

Film opowiada o przygodach 7-letniego Tima, w domu którego pojawia się "dziwny" braciszek. Udający bobasa szef - dzidziu? przybył na Ziemię z tajemniczą? misję?. Od tej pory życie Tima bardzo się zmieniło. Razem z "braciszkiem" przeżywają wiele niesamowitych, trzymających w napięciu przygód, ale ... wszystko kończy się szczeliwie.

Nudy w kinie nie było - dużo wątków, wiele postaci, ciekawa akcja. Dzieci były zadowolone. Uśmiechnięte, a chwilami pełne przejęcia buzie były potwierdzeniem dostarczonych emocji i dobrze spędzonego czasu.

Po projekcji filmu dzieci odbyły krótki spacer po obiekcie łódzkiej Manufaktury. W drodze powrotnej odwiedziły McDonalda, gdzie posiliły się smacznym poczęstunkiem.

Dzieci wróciły szczęśliwe i zadowolone. Dla niektórych była to pierwsza wizyta w kinie. Był to dzień pełen wrażeń. (EB)

 
 

11-12.05.2017 - Dni otwarte

 

 

W przedszkolu odbyły się Dni Otwarte dla rodziców i przyszłych przedszkolaków, które będą uczęszczać do Przedszkola w roku szkolnym 2017/18, a dotychczas nie korzystały z takiej formy opieki oraz wychowania.

Spotkania odbywały się w godzinach od 12.00 - 13.30. Rodzice i dzieci poznały organizację i funkcjonowanie placówki. Dzieci miały okazję poznać atmosferę zabaw i zajęć w przedszkolu (m.in. zajęcia muzyczne, plastyczno – konstrukcyjne, ruchowe, zabawy tematyczne). Dni otwarte pozwoliły także przedstawić naszą placówkę jako środowisko przyjazne dziecku, otwarte na jego potrzeby oraz wychodzące naprzeciw oczekiwaniom rodziców.
Celem dni otwartych było:
- zapoznanie z wyposażeniem sali przedszkolnej;
- poznanie organizacji dnia w przedszkolu;
- integracja dzieci podczas wspólnych zabaw i zajęć;
- prezentacja metod i form pracy z dziećmi w naszym przedszkolu;
- udział dzieci w zabawach organizowanych w grupie (zabawy tematyczne, konstrukcyjne, dydaktyczne). (AS)

 
 

15.05.2017 - Wycieczka do leśniczówki

 

 

W  poniedziałkowe przedpołudnie przedszkolaki z grupy 4 i 5latków pod opieką wychowawczyń wybrały się szkolnym autobusem na wycieczkę do ośrodka edukacji przyrodniczo - leśnej w Leśnictwie Pyszków.

Większość dzieci jechało po raz pierwszy tego dnia autobusem. Okazało się, że czekali na ten dzień z wielką niecierpliwością. Podczas podróży przedszkolaki były bardzo podekscytowane, podziwiały widoki za oknem: łąki, a na nich pasące się krowy, domy
i pastwiska. Jednak wiedziały, że u celu podróży czeka na nich wiele nieznanych dotąd atrakcji w leśniczówce i w końcu będą mogły na żywo zobaczyć prawdziwego leśniczego.

Tak też się stało. Na miejscu czekał na nas nadleśniczy Dawid. Przywitał nas bardzo ciepło, mimo iż pogoda nie rozpieszczała - nad nami wisiały gęste chmury i w każdej chwili mógł spaść deszcz. Następnie zabrał nas na spacer do lasu, podczas którego opowiedział dzieciom o swojej pracy, o leśnych zwierzętach i roślinach oraz co można, a czego nie można robić w lesie. Przedszkolaki słuchały pana Dawida z ogromnym zaciekawieniem. Kolejną atrakcją była sala "kominkowa" małej leśniczówki, gdzie dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek z życia zwierząt leśnych. Zobaczyły również wypchane eksponaty takich zwierząt. Pan Dawid opowiadał bardzo ciekawie oraz odpowiadał na każde pytanie zadane przez dzieci. Po zajęciach udaliśmy się obejrzeć znajdujące się na terenie leśniczówki klatki z różnymi gatunkami bażantów.

Na koniec znaleźliśmy miejsce, gdzie mogliśmy zjeść drugie śniadanie i chwilę się pobawić. Dzieci wróciły przemoczone, ale szczęśliwe i pełne nowej wiedzy przyrodniczej oraz ciekawostek z życia zwierząt, których nie dowiedzą się z żadnych podręczników, poznały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. (AS)

 

 
 

19.05.2017 - Kraków - Wieliczka

 

 

Przed godziną 6 rano grupa uczniów naszej szkoły, pod opieką pań: Sabiny Lubańskiej, Elżbiety Bełtowskiej i Doroty Wysota wyruszyła na wycieczkę do grodu Kraka. Podróż minęła szybko i przyjemnie. Po drodze zwiedziliśmy ruiny zamku w Ogrodzieńcu. Historia tego zamczyska sięga XIV wieku. Było ono w tym czasie niemym świadkiem wielu wydarzeń historycznych takich jak potop szwedzki oraz miejscem ekranizacji seriali i filmów, m.in. ,,Janosika” czy ,,Zemsty” Andrzeja Wajdy.

Po zdobyciu nowej wiedzy wyruszyliśmy dalej. Kiedy dotarliśmy do Krakowa najpierw udaliśmy się na Kopiec Kościuszki z którego podziwialiśmy najpiękniejszą panoramę Krakowa. Obejrzeliśmy również wystawę pamiątek Tadeusza Kościuszki oraz zwiedziliśmy muzeum figur woskowych.

Kolejnym punktem zwiedzania była Katedra Wawelska, uznana za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. Katedra Wawelska to dla Polaków miejsce szczególne. Odbyło się tu 31 koronacji królów Polski. Spoczywają tu prawie wszyscy - od Władysława Łokietka do Augusta III. W wawelskich kryptach znajdują się również groby polskich artystów: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida oraz Fryderyka Chopina. Pani przewodnik opowiadała nam ciekawe anegdoty i przybliżała historie tego pięknego miejsca jakim jest Wawel. Weszliśmy również na dzwonnicę, na której zamocowane są dzwony krakowskie – Kardynał, Urban, Stanisław i Wacław oraz największy Dzwon Zygmunta. Na dziedzińcu wawelskim mogliśmy podziwiać widoki ze wzgórza, odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego i udaliśmy się na Rynek Krakowski –największy średniowieczny plac Europy.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Podziemia Rynku znajdującego się pod Sukiennicami. Podziemia rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa; ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających. W stylowych kramach Sukiennic zakupiliśmy pamiątki z Krakowa i udaliśmy się na nocleg do Hotelu Krakus Junior. Oczywiście mimo pełnego atrakcji dnia nie mieliśmy zamiaru udać się na odpoczynek i zapaść w sen. Mimo usilnych starań pań opiekunek nasz dzień trwał jeszcze długo…

Rano po śniadaniu udaliśmy się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i stamtąd do Wieliczki. Do kopalni schodziliśmy z szybu Daniłowicza po schodach w towarzystwie pani Barbary, naszej przewodniczki. Na dole było ciemno, na szczęście paliły się tam lampki elektryczne i można było zobaczyć, czy aby za chwilę nie uderzy się nosem w ścianę. Chodząc korytarzami mijaliśmy kolejne komory między innymi Kręciny, słuchaliśmy ciekawych i barwnych opowieści pani przewodnik. No i oczywiście dotykaliśmy ściany i sprawdzaliśmy czy są słone. Po dotarciu do komory „Kazimierza Wielkiego”, następnie do komnaty w którym było kopalniane jezioro zobaczyliśmy jak bardzo zielona jest woda w Kopalni Soli „Wieliczka”. W tej komnacie przy dźwiękach Chopina i odgłosach dochodzących jakby z głębi kopalnianych korytarzy, gdzie pracowali górnicy, przez chwilę zapadliśmy w zadumę. Dech w piersiach zaparło nam w kaplicy św. Kingi zrobionej w całości z soli. Na powierzchnię kopalni wyjechaliśmy windą szybu Regis.

Wycieczka dała nam wiele radości, wszyscy wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi.(SL)

 
 

 
 

23.05.2017 - SOS II

 

 

W dniu 23 maja 2017 r. w odbyło się kolejne w tym roku szkolnym spotkanie w ramach projektu Akademia Siatkówki. Z tytułu tego, iż jesteśmy szkolą partnerska w tej akademii to także w naszej placówce obywają się spotkania sportowe. Tym razem w spotkaniu wzięło udział 20 uczniów ze szkół podstawowych w Burzeninie przygotowanych przez nauczyciela wychowania fizycznego p. Mariusza Szymczaka i w Waszkowskiem przygotowanych przez nauczycielkę w-f p. Sabinę Lubańską.

Podczas spotkania rozegrano trzy sety meczu 4X4 (dwie dziewczynki i dwóch chłopców) pomiędzy szkołami. W wyrównanej walce mogliśmy się wykazać swoimi umiejętnościami technicznymi i współpracą w grupie. Dzięki naszej pracy i sportowemu zacięciu zakończyliśmy te rozgrywki wynikiem 3 : 0 ( 25:22, 25:13, 26:24 ).

Walka była bardzo wyrównana i bardzo się cieszymy, że rewanż okazał się dla nas pomyślny. Przyznajemy jednak , że wynik tu był akurat najmniej ważny, mogliśmy spędzić razem czas z kolegami i koleżankami i wspólnie doskonalić swoje sportowe umiejętności.(SL)

 
 

25.05.2017 - Dzień Mamy

 

 

4latki długo przygotowywały się do najważniejszego dla nich dnia - występu z okazji Dnia Mamy. 25 maja wszystkie dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza. Cała uroczystość odbyła się na szkolnej stołówce. Każde dziecko witało swoją ukochaną mamę i nie mogło doczekać się chwili, kiedy wyjdzie na środek i powie dla niech wierszyk płynący wprost z jego malutkiego serduszka.

Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie i wokalne, na twarzach mam można było zauważyć tylko jedno - wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Po zakończonym programie artystycznym przedszkolaki wręczyły mamusiom własnoręcznie przygotowane upominki oraz zaprosiły na słodki poczęstunek.

Atmosfera uroczystości Dnia Mamy była podniosła, ale przy tym bardzo radosna, przebiegła w niezwykle miłej atmosferze. Podekscytowane maluchy długo będą pamiętać ten dzień. (AS)

 

 
 

29.05.2017 - W krainie zabawy

 

W dniu 29 maja przedszkolaki z grupy 4- i 5-latków radośnie spędziły czas w sali zabaw Bajkowa Kraina w Sieradzu. Z samego rana pod budynek szkoły podjechał ogromny autokar. Podekscytowane dzieci nie mogły się doczekać, kiedy wsiądą do ogromnego pojazdu, zajmą miejsca i pojadą na wycieczkę do figloraju. Po śniadaniu wyruszyliśmy.

Po dotarciu na miejsce zaczęła się fantastyczna zabawa w kolorowej sali. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami, ścianka wspinaczkowa oraz trampolina. Pełne energii przedszkolaki biegały od zabawki do zabawki. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika malucha, w którym można było odpocząć, pobawić się klockami i poleżeć.

Nasz radosny pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Zmęczeni super zabawą, ale pełni niezapomnianych wrażeń i emocji wróciliśmy do naszego przedszkola. (AS)

 

 

 

01.06.2017 - Szkolny Dzień Dziecka

 

 

Dzień Dziecka to święto wyjątkowe, bo obchodzą je i małe, i duże dzieci, które już dawno wkroczyły w dorosłe życie. Rodzice i dziadkowie zapewniają pociechom różne niespodzianki i rozrywki. Również Rada Rodziców wraz z nauczycielami naszej szkoły nie pozostali dłużni wychowankom i zorganizowali małe co nieco.

Pogoda w tym dniu dopisała. Cała społeczność szkolna (przedszkolaki i uczniowie) spędzili ten dzień na placu szkolnym podczas samodzielnie przygotowanego pikniku. Każda grupa przedszkolna, każda klasa rozłożyła kolorowe koce i smakołyki przyniesione z domów. Podczas kilkugodzinnego spędzania czasu na dworze grano w gry planszowe, urządzano zabawy ruchowe, puszczano latawce.

Uczniowie klas starszych rozegrali coroczny turniej w kwadranta. Rywalizowały ze sobą drużyny klas 4, 5 i 6. Zwyciężyła drużyna klasy 6.

W miedzy czasie dzieci otrzymały kiełbaski z grilla, lody oraz batoniki. Dzień zakończył się pałaszowaniem solidnej porcji słodkiego tortu. (SL)

 
 

05.06.2017 - Mieszkańcy naszych lasów

 

 

Kolejny raz w naszej szkole mówiono o lesie i jego mieszkańcach.

W poniedziałek odbył się w II Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo - Łowiecki. Do konkursu organizowanego przy współpracy z 422 Wojskowym Kołem Łowieckim „Wiarus” w Łodzi, udział zgłosiło 8 szkół: Szkoła Podstawowa w Waszkowskiem, Szkoła Podstawowa w Broszkach, Szkoła Podstawowa w Złoczewie, Szkoła Podstawowa w Stolcu i Katolicka Szkoła Podstawowa w Sieradzu. Wśród gimnazjów swoje siły w tym temacie sprawdzali przedstawiciele Publicznego Gimnazjum w Burzeninie, Publicznego Gimnazjum w Złoczewie i Katolickiego Gimnazjum w Sieradzu.

Na uczniów czekały zadania teoretyczne dotyczące wiedzy z zakresu ekologii, przyrody, ochrony środowiska, znajomości nazewnictwa łowieckiego i zwyczajów zwierzyny łownej. Uczniowie gimnazjum musieli dodatkowo wykazać się wiedzą z treści „Pana Tadeusza” księgi dotyczącej polowania. Uczestnicy konkursu musieli również sprawdzić swoje siły w testach sprawnościowych dotyczących np. rzutów do celu szyszkami czy pokonywaniu toru przeszkód na szczudłach. Konkurs przebiegał w bardzo sympatycznej i przyjaznej atmosferze. Nad poprawnością przebiegu czuwał pan Franciszek Niepiekło i pan Leszek Macioszek z Wojskowego Koła Łowieckiego Wiarus.

Ostatecznie wśród szkól podstawowych zwyciężyli uczniowie ze szkoły w Stolcu. Wśród gimnazjalistów zwyciężyli przedstawiciele Publicznego Gimnazjum im. Andrzeja Ruszkowskiego w Złoczewie. Nagrody wręczyli członkowie zarządu Koła Łowieckiego Wiarus p. Macioszek, przedstawiciele Nadleśnictwa Złoczew - nadleśniczy Zbigniew Wzgarda oraz leśniczy Daniel Łaniewski, sekretarz gminy Burzenin Jerzy Białczak, przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Płóciennik i przewodnicząca rady Rodziców Joanna Szmytka. (SL)

 
 

08.06.2017 - Wycieczka do kopalni srebra

 

 

Uczniowie klas 2 i 3 odbyli Wycieczkę do Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.

Pierwszym punktem wycieczki był Skansen Maszyn Parowych, a kolejnym muzeum. Ostatnim i najważniejszym zwiedzanie Kopalni Srebra, które odbywało się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. Pani przewodnik, która ciekawie opowiadała o pracy gwarków zaprosiła uczniów na zwiedzanie Sztolni Czarnego Pstrąga znajdującego się pośrodku Parku Repeckiego w Tarnowskich Górach. Tam łódkami przepłynęli 600 metrowy odcinek podziemnych korytarzy pozostałych po kopalni i jest częścią „Głębokiej Sztolni Fryderyk”. (JG)

 

 
 

14.06.2017 - XII Nadwarciański Rajd Pieszy

 

 

W dniu 14 czerwca tego roku uczestniczyliśmy w XII Nadwarciańskim Rajdzie pieszym i Rowerowym. Organizatorami rajdu byli: Publiczne Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Burzeninie i Oddział Terenowy Sieradzkich Parków Krajobrazowych.

Trasy rajdu przebiegały przez cenne przyrodniczo obszary Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki. Rajd rowerowy w którym uczestniczyli uczniowie klasy V i VI pod opieka pana Tomasza Sterna pokonał trasę z Burzenina , przez rezerwat "Winnica" i Górę Charlawę.

Natomiast rajd pieszy w którym uczestniczyli uczniowie klasy IV i VI pod opieką pani Sabiny Lubańskiej prowadził z Burzenina, przez góry Wapienne, tereny nad rzeką Wartą, rezerwat Winnica. Wszystkie trasy kończyły się na stadionie w Strumianach. Podczas rajdu opiekunowie grup – pracownicy Sieradzkich Parków Krajobrazowych prowadzili pogadanki i wskazywali walory przyrodnicze parku po którym wędrowaliśmy. Zwieńczeniem rajdu było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. (SL)

 

 
 

20.06.2017 - Bezpieczne wakacje

 

 

W ostatnim tygodniu szkoły dużo się mówi o tym jak bezpiecznie spędzić zbliżające się wakacje, jak zachować się w sytuacjach zagrożenia oraz gdzie szukać pomocy.

W związku z nadchodzącą przerwą wakacyjną 20 czerwca w naszej szkole odbyło się spotkanie z Policjantem, który przedstawił przedszkolakom i uczniom podczas pogadanki "Jak bezpiecznie spędzić wakacje":

- zasady bezpiecznego poruszania się po drodze,

- zasady właściwego przechodzenia przez drogę,

- zasady ograniczonego zaufania do obcych ludzi,

- jak rozważnie korzystać z kąpieliska,

- jak bezpiecznie bawić się na placu zabaw.

Najmłodsze dzieci na tym spotkaniu dodatkowo poznały szczegóły pracy policjanta, mogły zobaczyć akcesoria potrzebne na służbie, a także na chwilę stać się policjantem kierującym ruchem drogowym zakładając jego strój. Policjant uczulił najmłodszych, że w czasie wakacji muszą słuchać rodziców i nie oddalać się od nich bez pozwolenia, wtedy napewno wakacje będą czasem miłym i bezpiecznie spędzonym. (AS)

 

 
 

23.06.2017 - Zakończenie roku szkolnego

 

 

Wyczekiwany dzień 23 czerwca powitał wszystkich pochmurną pogodą zupełnie nie adekwatną do odczuć dzieci, które czekały na wakacje. O godzinie 9.15 uroczystość na sali gimnastycznej rozpoczął się uroczystym odśpiewaniem hymnu narodowego i przemówieniem pani dyrektor Jolanty Lechowicz. Głos zabrał także pan Arkadiusz Słupiński, zastępca wójta Gminy Burzenin, który wręczył nagrodę najlepszemu uczniowi w szkole – Zuzannie Janiak. Pani Joanna Szmytka – przewodnicząca Rady Rodziców, podziękowała nauczycielom i pracownikom obsługi za trud włożony w wychowanie pociech, złożyła na ręce pani dyrektor życzenie wakacyjne.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie przez panią dyrektor Jolantę Lechowicz nagród za wzorowe zachowanie i bardzo dobre wyniki w nauce, nagród za działalność w organizacjach szkolnych. Nagrodę wzorowego ucznia w tym roku szkolnym otrzymali: Zuzanna Janiak (klasa V), Zuzanna Olbińska (klasa VI) i Piotr Lubański (klasa IV).

Opiekun Samorządu Uczniowskiego wręczył nagrodę za zajęcie I miejsca w szkolnym konkursie „Super Klasa”, którą odebrał przewodniczący klasy II b wraz z wychowawcą.

Ostatnim punktem był występ artystyczny uczniów klasy III i chórku szkolnego.

 

 

...

 
Copyright by Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Waszkowskiem