03.09.2012

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013


Witamy w Roku Szkolnym 2012/2013

      Akademia rozpoczęcia roku szkolnego rozpoczęła się  wprowadzeniem  flagi Polski i odśpiewaniem hymnu narodowego.

         Pani dyrektor Jolanta Lechowicz powitała wszystkich zgromadzonych: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i zaproszonych gości. Następnie odczytany został list Ministra Edukacji Narodowej, pani Krystyny Szumilas oraz list Rzecznika Praw Dziecka, pana Marka Michalaka.
      Po części oficjalnej pani dyrektor poinformowała zgromadzonych o tegorocznych planach, projektach edukacyjnych i organizacji roku szkolnego. Odczytała przydział wychowawców i sal. Po zakończonej uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klas.

    Życzymy wszystkim uczniom naszej szkoły wielu sukcesów, dobrych wyników w nauce, a szóstoklasistom 40 punktów na sprawdzianie po szkole podstawowej.

 

 
 
 
 
 

14.09.2012

"Kocham, lubię, szanuję ... nie śmiecę"


     Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. I my zatroszczyliśmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

 

Nauczyciele przygotowali harmonogram całego dnia. Zaczęliśmy od apelu, na którym pani Jolanta W. przedstawiła hasła tegorocznej edycji, odczytała postulaty. Następnie przez dwie godziny, wraz z wychowawcami przygotowywaliśmy plakaty z hasłem "Kocham, lubię, szanuję ... nie śmiecę". Po prezentacji plakatów udaliśmy się w teren. Sprzątaliśmy teren szkoły, przydrożne rowy, polany leśne.
 

 
 
 
 
 

20.09.2012

Powiatowe Biegi Przełajowe w Sieradzu


     20 września, w Sieradzu odbyły się Powiatowe Biegi Przełajowe. Udział w nich mogli wziąć uczniowie wszystkich szkół powiatowych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt i drużyna chłopców. Dziewczęta - Joasia Lubańska, Kamila Buczkowska i Klaudia Jadwiszczak dobiegły do mety w pierwszej pięćdziesiątce na 100 startujących uczennic. Chłopcy - Piotr Szmytka, Mikołaj Juśkiewicz, Kacper Szymczak, Szymon Kędzierski i Adrian Czarnecki spisali się nieco lepiej. Adrian dobiegł na metę jako 30-ty ze wszystkich 100 zawodników płci męskiej. Wszyscy pokonywali trudną trasę 1000m w warunkach naturalnych. Gratulujemy zawodnikom i życzymy powodzenia na biegach sztafetowych.

 

 
 
 

20.09.2012

Wybory Rady Samorządu Uczniowskiego


     Społeczność Zespołu Szkół w Waszkowskiem wybrała nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego. Największą ilością głosów przewodniczyć jej będzie Joanna Lubańska z klasy 6, a w razie nieobecności zastępować przewodniczącą będzie Piotr Szmytka z klasy 5. Pozostali członkowie Rady SU: Martyna Morawka - klasa IV, Paulina Jasiak - klasa VI, Janek Lubański -klasa IV, Iza Szmytka - klasa IV, Kamila Buczkowska klasa V.

Opiekunem decyzją uczniów pozostaje pani Sabina Lubańska.

 

 
 
 

01.10.2012

Dzień chłopaka ...


     Wszyscy chłopcy świętują w dniu 30 września. W tym roku w naszej szkole, chłopcy mieli swój dzień pierwszego dnia października.

     W całej szkole już od rana zauważyć można było ukradkowe spojrzenia i zmawianie się dziewcząt. Każda klasa przygotowała dla swoich kolegów jakąś niespodziankę. Chłopcy mieli prawo czuć się w tym dniu wyjątkowo.

     Dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego zaprosiły chłopców z każdej klasy z także nauczycieli p. Tomka, p. Emila i p. Grzegorza do turnieju o tytuł najfajniejszego chłopaka szkoły. Panowie,

     Chłopcy, ci mali i duzi musieli wykazać się wszechstronną wiedzą i doskonałym poczuciem humoru przed publicznością i jury – p. Aliną, p. Dorotą, p. Agnieszka i p. Elą. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, śpiewając z uczestnikami piosenki i odgadując kalambury i zagadki. Tytuł najfajniejszego chłopaka zdobyli: p. Grzegorz Wrociński, oraz koledzy z klasy V – Piotrek, Damian i Dawid. Na zakończenie wszyscy chłopcy otrzymali słodki poczęstunek z okazji ich święta!

 

 
 
 
 

12.10.2012

Dzień Edukacji Narodowej


      Uczniowie Zespołu pod opieką pani Sabiny przygotowali wspaniałą uroczystość, podczas której deklamowali wiersze, śpiewali piosenki dla nauczycieli i pracowników obsługi. Chór szkolny pod opieką pana Tomasza zaśpiewał utwory specjalnie napisane na tą okazję. Każdy z nauczycieli otrzymał różyczkę i bombonierę. Na zaproszenie społeczności do szkoły przybyło kilku emerytowanych nauczycieli. Życzenia dla nauczyciel złożył także przybyły zastępca Wójta Gminy Burzenin - pan Arkadiusz Słupiński  oraz  przewodniczący Rady Rodziców - pan Zdzisław Szmytka.

    Tradycyjnie Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs na najsympatyczniejszego nauczyciela i pracownika szkoły. Oto zwycięzcy: pan Krzysztof Bałon, pani Sabina Lubańska i pani Elżbieta Bełtowska oraz pan Stanisław Grzelak. Wszyscy zwycięzcy wypili sok z cytryny  i obdarzyli wszystkich szerokim uśmiechem.

 

 
 
 
 
 

15.10.2012

"Plon niesiemy, plon" - spotkanie z muzyką


      Kiedy piały koguty, ludzie wstawali do pracy przy żniwach. Zboże zawsze żęto poświęconymi sierpami i kosami. Pierwsze kłosy, ścięte z pól pobłogosławionych znakiem krzyża, układano na krzyż. Czynił to zawsze właściciel ziemi.

       Całe żniwa toczyły się w określonym rytmie i porządku. Zboże żęto od świtu do południa. Kośnik – mężczyzna z kosą - ustawiał się do koszenia w taki sposób, aby podcięte łodygi opierały się o zboże, a nie opadały na ziemię. Za nim szła zbieraczka. Trzymała sierp w prawej ręce i podnosiła nim zboże z pokosa, podbierając je jednocześnie lewą ręką. Po uzbieraniu pełnego naręcza zbieraczka przystawała na chwilę, aby wyciągnąć z niego garść łodyg. Podzieliwszy je na dwie części, ukręcała pasek, którym wiązała zboże w snopek. Następnie snopki ustawiano w „dziesiątek” – składający się z dziesięciu snopków. Cztery z nich tworzyły środek, zaś pozostałe opierano po trzy z każdej strony. Podczas ulewnego deszczu żniwiarze kryli się w dziesiątkach.

 

      Podczas pierwszego, w tym roku szkolnym spotkania z muzyką, dowiedzieliśmy się jak wyglądało zakończenie prac w polu, jakie pieśni śpiewano i tańce odprawiano. O dożynkach opowiadał nam pani Patrycja. My jak zawsze mogliśmy popróbować swoich sił w tańcu i śpiewie.

Kamila Buczkowska (kl. V)

 

 
 
 

25.10.2012

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej


      Październik, to czas, kiedy uczniowie klasy pierwszej poznawszy obowiązki szkolne, te przyjemne i te troszkę mniej, składają uroczyste ślubowanie w obecności swoich starszych kolegów, rodziców i nauczycieli.

 

       Tak też było tego dnia. Pierwszoklasiści zgodnie, chórem powtórzyli tekst przyrzeczenia, własnym palcem zostawili odcisk na karcie i stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W zamian przedstawili wspaniały program artystyczny. Koledzy z klas starszych wręczyli super prezenty piśmiennicze i słodycze.

 

 
 

25.10.2012

Spotkanie przedszkolaków z policjantem


      W tym dniu, w naszym przedszkolu ciekawe spotkanie z panem policjantem mł. asp. Arkadiuszem Leszczyńskim dzielnicowym z Komisariatu Policji w Złoczewie. Celem spotkania było utrwalenie wiadomości o podstawowych zasadach poruszania się i zachowania na drodze.
     Pan policjant opowiedział dzieciom jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo podczas spaceru oraz omówił zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Rozmowa z policjantem uświadomiła dzieciom jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych, jazda samochodem w foteliku oraz znajomość numerów alarmowych. Pan Arkadiusz zaprezentował także i omówił przyniesione rekwizyty – kajdanki, lizak policyjny, pałkę policyjną i gwizdek.
      Po krótkiej pogadance przedszkolaki w asyście policjanta przechodziły przez przejście dla pieszych, które znajduje się w pobliżu naszej szkoły.        

     Z wielkim zainteresowaniem oglądały także wyposażenie samochodu policyjnego.
                                                                                                                       (A.T.)

 
 
 

09.11.2012

Apel i drama z okazji Święta Niepodległości


      Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem narodowym Polski. Aby uczcić ten dzień, kształcić uczucia i związki patriotyczne oraz umiłowanie do narodu i Ojczyzny uczniowie klasy IV przygotowali uroczystą akademię z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


    Dnia 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyskała wolność. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu. Rozpoczęto przygotowania do powołania koalicyjnego rządu, w skład którego mieli wejść przedstawiciele polskich stronnictw politycznych.


    Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

                                                           

 
 

20.11.2012

Podsumowanie akcji "Żołędzie".


        Zakończyliśmy akcję zbierania żołędzi we współpracy z kołem łowieckim Wiarus z łodzi. Łącznie przekazaliśmy leśnikom 1335,90kg.
 

Klasa I zebrała 67,2 kg
Klasa II zebrała 5 kg
Klasa III zebrała 31 kg
Klasa IV zebrała 577 kg
Klasa V zebrała 175 kg
Klasa VI zebrała 480,7 kg

A oto zwycięzcy indywidualni naszej akcji:


I miejsce – Jasiak Paulina klasa VI - 322 kg
II miejsce – Woźniak Aleksandra klasa IV – 237 kg
III miejsce – Woźniak Justyna klasa IV – 235 kg
Iv miejsce Maruszewska Izabela klasa VI – 64 kg
V miejsce Szmytka Piotr klasa V – 53 kg

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji

                                                           

 
 

20.11.2012

"Muzyka Mistrzów" - spotkanie z muzyką (2)


      Kolejne spotkanie z muzyką, zatytułowane "Muzyka Mistrzów" przybliżyło nam sylwetki wielkich kompozytorów. Wysłuchaliśmy utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta - "Wesele Figara", Piotra Czajkowskiego - "Jezioro Łabędzie" (fragment), Gioachino Antonio Rossiniego - "Wilhelm Tell" (fragment)Ludwig van Beethoven'a - "Dla Elizy", "Oda do radości". Panie wykonywały utwory na flecie poprzecznym i oboju.

    Po wykonaniu utworów, mogliśmy obejrzeć instrumenty z bliska, wysłuchaliśmy ciekawostek o każdym z nich. Dowiedzieliśmy się także, ze są to bardzo drogie instrumenty muzyczne, bowiem flet może kosztować nawet 100 000 złotych, a obój ok. 8 000 euro.  

                 

 
 
 

26.11.2012

Dzień Pluszowego Misia - Dzień Przedszkolaka


      W naszym przedszkolu obchodziliśmy już drugi raz  „Dzień Przedszkolaka” połączony z „Dniem Pluszowego Misia ”. Ten ostatni świętował 110 urodziny.

     Na kilka dni przed świętem Miśków, przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój przyjaciel Miś”. Komisja oceniająca, w której skład weszły p. Jolanta W., p. Sabina L. i p. dyrektor Jolanta L., miała bardzo trudne zadanie ponieważ wpłynęły aż 43 barwne prace z podobizną Misia, wykonane w wielu ciekawych technikach plastycznych. Wszystkie prace można było oglądać na wystawie znajdującej się na szkolnym korytarzu.

 

 


      Z okazji Dnia Przedszkolaka i Dnia Pluszowego Misia dzieci brały udział w różnych formach zajęć związanych z Paluszakami. Wysłuchały historii powstania pluszowej maskotki, poznały wierszyki i piosenki o pluszowych przyjaciołach oraz kilka ciekawych nowinek o misiach: Koala, Panda, Brunatnym i Polarnym.
     

      Najważniejszym wydarzeniem tego dnia był udział w „Paradzie Miśków” w której przedszkolaki zaprezentowały swoje pluszowe maskotki całej społeczności szkolnej. Dzieci z wielką radością maszerowały korytarzem szkolnym prezentując Misie i śpiewając piosenkę „Pokochaj Pluszowego Misia”. Następnie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki. Na zakończenie uroczystości pani dyrektor odczytała wyniki konkursu plastycznego „Mój przyjaciel Miś”. Zwycięzcom wręczono nagrody a pozostałym uczestnikom wyróżnienia i drobne upominki. Samorząd Uczniowski za piękny występ wręczył także przedszkolakom kolorowe baloniki i cukierki. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie.
 

To był miły i wesoły dzień, który długo pozostanie w naszej pamięci.

                 

 
 

27.11.2012

Wycieczka do Sieradza


      Nasi koledzy, uczniowie klasy drugiej wspólnie z panią Joasią wybrali się na wycieczkę do miasta Sieradza. W pierwszej kolejności udali się do Urzędu Poczty Polskiej aby przyjrzeć się pracy urzędników pocztowych, poznać zakres usług pocztowych oraz jakie zadanie spełnia ten urząd w naszym życiu. Koledzy dowiedzieli się, jak przebiega sortowanie (ekspedycja) przesyłek, paczek, listów, stemplowanie, gdzie umieszczane są przesyłki i jak są zabezpieczane przed zniszczeniem. Wypisali samodzielnie kartkę pocztową i wysyłali ją na adres naszej szkoły, wiedząc, że błędnie zaadresowana kartka nigdy nie dotrze do adresata. Wizyta na poczcie okazała się pouczająca i bardzo interesująca.
               

 

29.11.2012

Wróżby, przepowiednie, zabawa ...


       Jest taka noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, ...wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykłą.

 

 

      Niezwykła była też zabawa andrzejkowa. Przy super muzyce jako pierwsi bawili sie uczniowie z klas młodszych. Wspólne pląsy z wychowawczyniami były udane. W trakcie panie przeprowadziły przygotowane wróżby.
     

     Późnym popołudniem i wieczorem, kiedy za oknami zapadał zmrok do zabawy andrzejkowej przyłączyli sie koledzy z klas starszych. W trakcie zabawy wróżono, przepowiadano i z wypiekami na twarzach oczekiwano dobrej wróżby.
               

 
 

03.12.2012

Wieczorek poetycki


       W ramach obchodów Roku Korczakowskiego 2012, odbył się wieczorek poetycki, poświęcony Januszowi Korczakowi. Przy licznym audytorium, pogrążonym w zadumie i refleksyjnej ciszy, w otoczeniu ciekawych, ręcznie wykonanych portretów dzieci oraz wydawnictw „Starego Doktora” rozpoczęto wieczorek poetycki. Migocące lampki łączyły się z ogniem "nieznanego świata", symbolizując ludzkie życie, które z wolna wypala się jak świeca.
      W role główne, smutnej i pouczającej uroczystości, wcielali się wychowankowie klas V i VI jako aktorzy ról dramatycznych z życia, twórczości i śmierci Janusza Korczaka, i jego umiłowanych dzieci.
Wsłuchując się w montaż słowno-muzyczny, odbierało się wrażenie, że imię bohatera humanitarnych pierwowzorów jest godnie reprezentowane w imię korczakowskich idei wychowania. Teksty i powaga chwili skłaniała do rozważań nad potrzebą zawarcia na całe życie przyjaźni z wartościami, które człowieka nieokreślonego czynią - lepszym.

 

Nad stroną literackich form czuwała pani Alina.
 

 
 
 

06.12.2012

Mikołaj u przedszkolaków


       Szóstego dnia grudnia, w szkole pojawił się jegomość zwany Mikołajem. Czerwona czapeczka, czerwone wdzianko, wiecie ;P. Rozdawał prezenty i słodycze. Najbardziej zadowoleni byli najmłodsi, bowiem przyniósł im wielki wór prezentów.
 

     Przedszkolaki przygotowały dla niego piękne prace plastyczne, recytowały wiersze oraz zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami i prosił, aby były grzeczne przez cały rok.                                                                                           (AT)
 

 
 
 
 

06.12.2012

Przedszkolaki w figloraju


       Z okazji Mikołajek przedszkolaki pojechały na wycieczkę do figloraju „Bajkowa kraina” w Sieradzu, gdzie świetnie się bawili. W sali zabaw czekało wiele atrakcji, a wśród nich baseny z kolorowymi piłeczkami, zjeżdżalnie, tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa, trampolina oraz labirynty. Pełni miłych i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy szkoły.                                       (AT)
 

 
 
 

06.12.2012

Mikołaj jak motylek, ...


       Po całym dniu u przedszkolaków Mikołaj przybył na salę gimnastyczną! Powitaliśmy go gromkimi brawami! Wszyscy czekali i ciekawi byli czy w tym roku szkolnym zabrał ze sobą trampki. Ale tym razem miał wszystko co potrzebne jest do gry w unihokeja.
       Cały dzień drużyny utworzone z przedstawicieli klas rozgrywały mecze w unihokeja. Rywalizowano o możliwość zagrania meczu z drużyną nauczycieli i gości, w skład której "zaplątał" się pan w czerwonym wdzianku.
       Po przywitaniu, zmianie obuwia, brodaty przystąpił do ataku. Hasał po sali jak motylek, czerwony - rzecz jasna! W tym roku drużyna chłopców z klasy szóstej okazała się najlepsza. Uzyskany wynik, to 7:2 dla chłopaków.
      Tuż po meczu, pani dyrektor wręczyła puchar zwycięskiej drużynie i dyplomy pozostałym. A Mikołaj obdarował wszystkich słodyczami!
                               

 
 
 

11.12.2012

Kolędowanie w Ameryce Południowej


       Kolejne spotkanie z muzyką przybliżyło nam zwyczaje mieszkańców Ameryki Południowej przed i w czasie świąt Bożego Narodzenia. Odsłuchaliśmy radosnych kolęd z Peru, Ekwadoru i Argentyny. Jeden z gości opowiedział o zwyczajach bożonarodzeniowych w kraju, z którego pochodził. Pan opowiadał bardzo ciekawie, urozmaicając utworami swoją wypowiedź. Jak co miesiąc było bardzo ciekawie.
                               

 
 

14.12.2012

"Myśliwi wokół nas" - kilka dni z życia zwierząt


       W listopadzie zakończyliśmy akcję "Żołędzie", podczas której zbieraliśmy i magazynowaliśmy żołędzie dla zwierząt leśnych. Wszystkie przekazaliśmy do WKŁ NR 422 "Wiarus", gdzie zostały rozwiezione do poszczególnych obwodów. Przez całą zimę zwierzęta będą karmione zebranymi owocami.

       W piątek (14.12) odwiedzili nas przedstawiciele koła, by podziękować za zbiórkę żołędzi i wręczyć nagrody uczniom, którzy uzbierali najwięcej. Po apelu uczniowie uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego goście zaprezentowali wykład nt. "Myśliwi wokół nas". Przygotowane prezentacje multimedialne przedstawiały sceny z życia zwierząt leśnych: saren, jeleni, bobrów, dzików i in. Panowie przez prawie trzy godziny lekcyjne opowiadali o działalności koła, ilustrując słowa fotografiami.
                               

 
 
 
 
 

21.12.2012

W świątecznym nastroju - Jasełka


    Tradycyjnie w szkole, w ostatni dzień nauki przed świętami, odbyło się spotkanie opłatkowe w klasach z wychowawcami, a po nich jasełka szkolne. Historię narodzenia Jezusa przedstawili uczniowie oddziału przedszkolnego. Obok głównych postaci: Maryi, Józefa, malutkiego Jezuska, występowali również pastuszkowie, aniołowie i królowie. Uroczystość uświetnił chór szkolny.


      Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas szczególny, to czas w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem.

 

 
 
 

04.01.2013

Mali odkrywcy - projekt badawczy SER


       Przedszkolaki z grupy 3-4latków oraz uczniowie klasy II wspólnie rozpoczęli  realizację nowego projektu badawczego pod nazwą SER. Dla przypomnienia Zespół Szkół w Waszkowskiem w roku 2012 przystąpił do innowacyjnego programu wspierającego edukację małych dzieci pod nazwą „Maili Odkrywcy”.

      

      Pierwsze zajęcie projektowe na którym przedszkolaki i uczniowie, próbowali różnych gatunków sera. Degustując, wypowiadały się na temat ich smaku i zapachu. W czasie zajęć powstała siatka tematyczna na której zapisano pytania, hipotezy i odpowiedzi na niektóre z nich.
       Dzieci będą szukać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących powstania i pochodzenia sera.
               

 
 
 

08.01.2013

Jasełka dla rodziców i zaproszonych gości.


       Dzieci z oddziału przedszkolnego zaprezentowały po raz kolejny przygotowane pod kierunkiem pani Doroty Wysoty - Jasełka. Na uroczystość zjawili się dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rady Gminy Burzenin, wójt Gminy Burzenin oraz rodzice. Dzieciaki dały z siebie wszystko, przedstawienie się podobało, co można było usłyszeć na koniec, dzięki głośnym brawom.
               

 
 

10.01.2013

Występy artystów cyrkowych


      Dnia dzisiejszego w naszej szkole pojawili sie artyści cyrkowi, którzy zaprezentowali bardzo ciekawy, dynamiczny program.

      Cyrk „Szok” mający już ponad dziesięcioletnią historię, nie jest typowym cyrkiem, który przyjeżdża do miasta, rozstawia namiot i zaprasza publiczność. Grupa cyrkowa występuje gościnnie w różnych miejscach takich jak szkoły, domy kultury, przedszkola czy też podczas festynów, pikników i różnych imprez okolicznościowych. Artyści występujący w zespole to absolwenci szkół cyrkowych oraz laureaci wielu festiwali cyrkowych.
 

      Uczniowie mieli okazję oglądać popisy sprawnościowe artystów, m.in.: różne formy żonglowania, jazda na jednym kole oraz wiele innych akrobacji. Nie zabrakło tradycyjnego występu z wężem.

      Wszyscy uczestnicy z zainteresowaniem oglądali występy a także sami chętnie uczestniczyli w części pokazów. Największe wrażenie zrobiła na wszystkich niewątpliwie scena z wężem oplatającym się wokół młodych „pomocników”.
               

 
 
 
 

14.01.2013

Spotkanie z panią Jadwigą


       W ramach projektu badawczego Ser dzieci z grupy przedszkolnej 3 - 4 latków i uczniów klasy II odwiedziła pani Jadwiga Piaseczna, która sama dawnym domowym sposobem wyrabia sery.  Odpowiedziała na wiele pytań znajdujących się na siatce tematycznej.

 

       Pani Jadwiga ciekawie opowiadała z czego i w jaki sposób robi pyszne i zdrowe serki. Razem z przedszkolakami zadaliśmy jej kolejne pytania z naszej siatki: Jak się robi sery?, Z mleka jakich zwierząt robi się sery?, Czy sery są zdrowe? Opowiedziała nam też o potrawach jakie robi z białego sera. Jest to m.in. gzik – potrawa, którą często je się w naszym regionie.
 

     Na koniec okazało się, że pani Jadwiga przygotowała dla nas niespodziankę, świeże masło i biały ser. Pani robiła nam kanapki z tymi smakołykami. Niektórzy z nas zjedli ich nawet ...7!! Ale pychaaaaaaaaa ! To było bardzo ciekawe spotkanie. Dziękujemy!!!
                                                                                                (AT)

 
 

18.01.2013

Spotkanie z walcem wiedeńskim


       Kolejne spotkanie z muzyką dotyczyło tańca towarzyskiego, który od roku 1815, podczas kongresu wiedeńskiego, nazywany jest walcem wiedeńskim. Pani Patrycja opowiedziała nam historię, tego tańca, jego charakterystykę, elementy stroju itp. Zaproszeni goście zaprezentowali nam ten taniec, a także zaprezentowali kilka różnych układów. Jak zawsze, mogliśmy spróbować własnych sił. Pod okiem pary tanecznej, pląsaliśmy w takt muzyki. :-)

                                                                                               

 
 
 

18.01.2013

Kulig wśród zimowej aury


       Korzystając z pięknej zimowej aury zorganizowaliśmy w naszej szkole kulig. Uczniowie klas V i VI wraz z panią Sabiną, Renatą i panem Krzysztofem odbyli przejażdżkę przez ośnieżone pola i lasy saniami i sankami. Podczas sanny wszystkim dopisywały humory. Kulig był wspaniałym przerywnikiem pomiędzy szkolnymi zajęciami.

                                                                                               

 
 

22.01.2013

Rocznica powstania styczniowego


       Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 r. - 150 lat temu.
      W Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim, trwało do jesieni 1864 r. Zasięgiem objęło tylko zabór rosyjski: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane – Litwę, Białoruś i część Ukrainy.
Było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek.

 

Przedstawiciele naszej społeczności złożyli na pomnikach i mogiłach poległych powstańców styczniowych złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

                                                                                             

 
 

22.01.2013

Dzień babci i dziadka


       Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu. To święto naszych kochanych babć i dziadków. Grupy przedszkolne (3,4,5 – latki) przygotowały pod kierunkiem wychowawców piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tym świętem. Oprócz montażu słowno-muzycznego zaproszeni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuków. Na zakończenie mali artyści obdarowali swoich kochanych dziadków i babcie własnoręcznie wykonanymi laurkami i cukierkami.
      Atmosfera tej uroczystości była wspaniała. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.                                                                 (AT)                                                                                             

 
 

24.01.2013

Bal noworoczny


      Kolorowe światła, głośna muzyka i śmiech - tak wyglądała karnawałowa zabawa w naszej szkole. Obok księżniczek bawili się liczni wojownicy ninja, straszni piraci i dzielni rycerze.
      Zabawę prowadził DJ i dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego, które od samego początku zachęcały dzieci do wspólnej zabawy, gier i tańców. Można było podziwiać księżniczki, rycerzy, czarodziei i piratów oraz piłkarzy i towarzyszących im kibiców, których było zatrzęsienie. Humor dopisywał wszystkim. Były korowody, kółeczka, tańce indywidualne i tańce w parach. Znakomicie spisali się też rodzice, którzy przygotowali dla swoich dzieci poczęstunek.
      Podczas balu wybrano dwie pary królewskie. W przedszkolu księżniczką balu została czteroletnia Paulinka, a królewiczem - pięcioletni Dawid. W szkole królową balu została Hania z klasy I, a królem balu Piotrek z kl. VI. Obie pary wykonały wspólny dostojny taniec przy oklaskach koleżeństwa i licznie zgromadzonych rodziców.
      Tegoroczny bal należał do udanych, o czym świadczą uśmiechnięte miny wszystkich uczestników. Pozostało nam tylko czekać na kolejny bal w przyszłym roku.
                                                                                                (SU)

 
--- Królowa i król balu & księżniczka i książę balu ---
 
 

30.01.2013

"Magiczny kapelusz" - teatrzyk


     Gościliśmy aktorów z Torunia, którzy przedstawili nam teatrzyk „Magiczny kapelusz”.
      

       Bohaterowie bajki to piękna Mrówka i Słoń, który nie był zadowolony ze swojej trąby. Obydwoje szukają magicznego kapelusza, który sprawi, że Mrówka stanie się jeszcze piękniejsza, a Słoń pozbędzie się kompleksu na punkcie swojego wyglądu. Jednak magiczny kapelusz sprawia, że bohaterowie popadają w straszne kłopoty. Chcą powrócić do swojego dawnego wyglądu. W końcu im się to udaje.
     Ogromnym plusem przedstawienia było to, że aktorzy bez przerwy angażowali uczniów w perypetie bohaterów i zapraszali do wspólnej zabawy. Było dużo śmiechu i braw. Aktorzy odegrali wspaniale i przekonująco swoje role, występowali w ciekawych strojach i posługiwali się wieloma rekwizytami. Na końcu omówili z uczniami pokazany spektakl. Dzieci znakomicie zrozumiały jego przesłanie. Chętnie wypowiadały się na ten temat. Powiedziały, że należy być tolerancyjnym wobec drugiego człowieka. Wygląd nie jest ważny, liczy się serce i jacy jesteśmy dla innych. Nie wolno nikogo krzywdzić i lekceważyć. Każdy zasługuje na szacunek, potrzebuje też akceptacji, by dobrze funkcjonować w życiu.
 

 
 

31.01.2013

Dzień babci i dziadka w grupie 'sześciolatków'


     Ostatnia grupa przedszkola - "sześciolatki", przygotowała akademię dla swoich dziadków i babć. Wiersze, piosenki i tańce wykonywane przez dzieci wywoływały na twarzach Babć i Dziadków uśmiech, a w oku kręciła się łezka szczęścia. 

 

 
 
 

31.01.2013

Bajki, bajki, bajki ...


     Drugie już w tym miesiącu spotkanie z muzyką przypomniało nam znane i lubiane bajki: Shrek'a, Króla Lwa, Toy Story, i in. Goście prezentowali nam piosenki i utwory muzyczne z bajek, a my musieliśmy odgadywać tytuł. Ta osoba która poprawnie  powiedziała tytuł bajki, opowiadała jej fabułę. ;-)

 

 
 

05.02.2013

Figloraj


     W ostatni wtorek przed feriami, na sali gimnastycznej ustawiono dmuchane platformy, w których hasali uczniowie wszystkich klas. Skakano w zamku, wspinano sie na górę i zjeżdżano z wysokości, baraszkowano w piłeczkach. Po wysiłku na dmuchawcach można było dostarczyć organizmowi kalorii zakupując popcorn lub watę cukrową.

 

 
 

07.02.2013

"Ryś, który dzieci chronił"


     Przedstawienie, w którym poprzez interaktywną zabawę autorzy  przypomnieli nam o naszych najważniejszych prawach i obowiązkach. Zwrócili uwagę na szereg problemów, z jakimi nasi najmłodsi koledzy mogą się spotkać w codziennym życiu.

 

 
 
 

07.02.2013

Coś tam mówił Bartek, że dzisiaj tłusty czwartek ....


     Legenda głosi, że jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło. Dlatego też w różnych zakątkach naszego kraju, mali i duzi, chudzi i grubi, … , pochłaniają duże ilości pączków.
Uczniowie naszej szkoły zamiast objadać się pączkami, rozegrali turniej koszykówki. Mieszane drużyny z klas IV – VI stanęły w szranki walki o zwycięstwo w kosza. Z wielkim zaangażowaniem zawodnicy i kibice realizowali cele turnieju. Piłka aż 78 razy wpadła do kosza, na boisku biegało 23 zawodników, a cała pozostała brać uczniowska dopingowała: jeszcze jeden!!! Zwycięstwo przypadło drużynie klasy VI, przed klasą V i IV. Po tym wysiłku każdy pączek miał wyjątkowy smak. Wszystko zaliczone – sportowo i posiłkowo. Teraz to nam się na pewno będzie wiodło.                          (SL)
 

 

08.02.2013

Walentynkowa poczta zakochanych


     Wszyscy zakochani, zauroczeni i zabujani przez wiele dni tworzyli swoje walentynki, kartki z serduszkami, wierszykami, wyznaniami. Wrzucaliśmy je do specjalnej skrzynki, z której wydobyto rano w dniu zakochanych. Specjalna komisja wybrała najlepsze i nagrodziła niespodziankami. Wszystkie zostały rozdane. Zaskoczenie i zadowolenie malowało sie na twarzach wielu naszych kolegów i koleżanek. Byli rekordziści, którzy dostali kilka walentynek.

 

 
 

12.02.2013

Ferie zimowe


     Korzystając z czasu wolnego podczas ferii, uczniowie wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Program wycieczki tradycyjnie obejmował seans w kinie, tym razem była to komedia „Zambezja” oraz cos nowego - kręgle.
     Dla większości uczniów, była to pierwsza wizyta na kręgielni. Zabawa była wspaniała. Wszyscy próbowali zbić wszystkie kręgle. Niestety nie było to wcale takie proste. Najlepsi zbierali brawa od kolegów i koleżanek. Nawet nauczyciele nie mieli łatwego zadania i często pudłowali co podobało się podopiecznym.
     Po wizycie w restauracji i posiłku wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni do domu. W drodze powrotnej już planowali następny wyjazd na do kręgielni.
 

 
 

27.02.2013

Zakończenie projektu badawczego „Mali Odkrywcy II” - wizyta w Pałacu Prezydenckim


     Gmina Burzenin uczestniczyła w innowacyjnym programie wspierającym edukację dzieci pod nazwą „Mali Odkrywcy II”. Przedsięwzięcie było realizowane przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego we współpracy z sektorem Healthcare firmy SIEMENS Sp. z o.o.
W ubiegłym roku grupa przedszkolaków z Zespołu Szkół w Waszkowskiem realizowała projekt „Drzewo”, a klasa I projekt „Pies”. W styczniu 2013r. przedszkolaki z grupy 3 - 4 latków oraz uczniowie klasy II zakończyli realizację wspólnego projektu badawczego pod nazwą „SER”.


     Zakończeniem II edycji projektu „Mali Odkrywcy II” był udział w debacie pt; „Polak Mały w przedszkolu i żłobku. Dostępność opieki - jakość edukacji”, która odbyła się 27 lutego 2013r. w Warszawie , w Pałacu Prezydenckim.
     W sali kolumnowej Pałacu Prezydenckiego wystąpili między innymi: pan Prezydent Bronisław Komorowski, prof. Teresa Vasconcelos z Portugali, pani Teresa Ogrodzieńska z Fundacji Rozwoju dzieci im. J.A. Komeńskiego oraz zaproszeni goście.
 

     Naszą szkołę i gminę Burzenin reprezentowali: pan Jarosław Janiak (Wójt) oraz nauczycielki, pani Joanna Głuch i pani Agnieszka Tyszkiewicz.

 

     Więcej zdjęć i informacji na temat przebiegu debaty znajdziecie państwo na stronie internetowej www.prezydent.pl oraz na stronie fundacji im. Jana Amosa Komeńskiego www.frd.org.pl.

 

 

26-28.02.2013

Konkurs wiedzy pożarniczej "Młodzież zapobiega ..."


     W dniu 26 lutego 2013 roku odbył się w naszej szkole turniej „Młodzież zapobiega pożarom” – o tematyce przeciw pożarowej. Zawodnicy musieli udowodnić, iż wiedzą min. co to jest GCBA, do czego służą węże tłoczące, co oznacza pożar grupy B i jakie się właściwe szerokości dróg ewakuacyjnych oraz dróg komunikacyjnych w budynkach.
     W etapie szkolnym udział wzięło 12 uczniów: Iza, Joasia, Karolina, Kacper z klasy VI, Piotrek, Dawid, Damian, Weronika, Kamila, Ania i Iza z klasy V, Janek z klasy IV. Do następnego etapu – gminnego zakwalifikowało się 5 najlepszych uczniów: Asia, Janek i Iza oraz po dogrywce Piotrek i Kamila.
     Etap gminny odbył się w Domu Kultury w Burzeninie w dniu 28 lutego. W obecności komendanta OSP p. Zbigniewa Kopki oraz prezesa OSP Jarocice p. Mirosława Jasiaka do rozgrywek stanęli najlepsi z ZS w Burzeninie, ZS w Waszkowskiem oraz z PG w Burzeninie. Test zawierał 25 pytań. Najlepsza w grupie okazała się nasza koleżanka Joanna Lubańska która zdobywając 25 punktów zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Asia po raz trzeci wygrała etap gminny. Gratulujemy
    

 
 

06.03.2013

Kraków, hejnał, krakowiak


     Kolejne spotkanie z muzyką przybliżyło nam m.in. historie "Hejnału z wieży mariackiej", ubioru krakowskiego i samego tańca - krakowiaka.

       Krakowiak to żywy, polski taniec ludowy z okolic Krakowa, zaliczany do polskich tańców narodowych, w metrum 2/4 i w charakterystycznym, synkopowanym rytmie.
     Nazwa tańca pochodzi z XVII wieku i odnosiła się do grupy tańców posiadających własne, lokalne nazwy: mijany, dreptany, ścigany, skalmierzak, przebiegany i in. Pod koniec XVIII wieku charakterystyczne synkopowane rytmy krakowiaka pojawiły się w muzyce symfonicznej, a na początku XIX w. taniec ten stał się popularny w muzyce scenicznej i instrumentalnej.

        

 
 

08.03.2013

Taniec dla koleżanek i nauczycielek


      Dzień 8 marca tradycyjnie jest w Zespole Szkół w Waszkowskiem dniem wyjątkowym i bardzo uroczystym. Od rana koledzy przesyłali swoim koleżankom uśmiechy. W klasach wręczali koleżankom i nauczycielkom upominki. W samo południe nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie zgromadzili się na przystrojonej sali gimnastycznej. Hasło „Święto Kobiet i Kobietek” wprowadzało nas w odświętny nastrój. Za chwilę czekała niespodzianka – występ chłopców z klas IV - VI. Nasi aktorzy byli nieco stremowani, ale bardzo przejęci faktem, że oto mają możliwość wystąpić przed koleżankami oraz Paniami.

   Chłopcy zaskoczyli wszystkich zebranych prezentując układy choreograficzne i śpiewając piosenki. Zebrali za to gromkie brawa. Składając wszystkim życzenia nie zapomnieli o kwiatach dla dorosłych i słodkościach dla koleżanek. Na wyraźne życzenie Pań i dziewczynek bisowali. Występ bardzo podobał się wszystkim zgromadzonym na sali, a uśmiechnięte twarze pań i dziewczynek przekonywały, że miłe życzenia zdrowia, szczęścia, radości oraz … „mniej zmartwień na głowie” sprawiły wszystkim wiele przyjemności. (SL)

    

 
 
 

08.03.2013

Konkurs recytatorski


     W związku z ogłoszonym rokiem Juliana Tuwima, odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. Chętni uczniowie z klas IV - VI recytowali wybrane przez siebie wiersze Tuwima. Jedenastu uczestników prezentowało swoje umiejętności przed komisją, w której zasiadały panie Alina L-S oraz Elżbieta B.

     I miejsce zdobyła Anna Błaszczyk z klasy V prezentując wiersz "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", II miejsce przypadło Weronice Suflecie także uczennicy klasy V za prezentację wiersza "O Panu Tralalińskim". Na trzecim miejscu uplasowała sie Weronika Milińska z klasy IV, która przedstawiła wiersz "Zosia samosia".

 

    Uczennice które zajęły pierwsze i drugie miejsce wezmą udział w "III Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Dziecięcej", który odbędzie się w Zespole Szkół Publicznych w Warcie.
 

 

14.03.2013

Trzecioteścik


     Uczniowie klasy trzeciej pisali w dniu 14 marca sprawdzian kompetencji. Był to ich pierwszy sprawdzian, podczas którego samodzielnie rozwiązywali test z języka polskiego i test z matematyki. Przed wypełnianiem kart pracy obejrzeli film, z którego dowiedzieli sie jak radzić sobie ze stresem podczas tak ważnego wydarzenia.

 

Trzecioklasiści mieli do przeczytania tekst, a następnie zmierzyli się z 25 różnorodnymi zadaniami ułożonymi na jego podstawie. Dwadzieścia z nich to zadania zamknięte, w których uczeń wybiera jedną z 3 podanych możliwości: A, B lub C. Kolejne 5 poleceń to tzw. zadania otwarte, polegające na samodzielnym uzupełnieniu odpowiedzi, rozwiązaniu zadań tekstowych, redagowaniu odpowiedzi lub dłuższej formy stylistycznej. Za poprawne wykonanie wszystkich zadań uczeń może zdobyć 40 punktów.
 

 
 
 
 

21.03.2013

Wybieramy Małą Miss


       Tradycyjnie już pierwszego dnia wiosny, panny z klas I, II i III wzięły udział w konkursie na Małą Miss Szkoły Podstawowej w Waszkowskiem. Nie lada wysiłek musiały włożyć w wypełnienie zadań konkursowych. Deklamowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły, ładnie się uśmiechały. Maszerowały nawet jak profesjonalne modelki. Wszystko by zdobyć jak najwięcej punktów od jury. W tym roku szkolnym tytuł "Małej Miss" zdobyła Iga N. z klasy I. Gratulujemy.

 

 

21.03.2013

Żegnamy zimę paląc marzannę


        Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca. Właśnie tej doby dzień i noc są równej długości. Jednym ze staropolskich zwyczajów (opisanych już w XV wieku), jest zwyczaj topienia marzanny.

 

       Barwna śmiercicha (marzanna) niesiona przez najstarszych chłopców, wraz z kolorowym korowodem uczniów wszystkich klas naszej szkoły, przebyła ostatnią drogę. Jak tradycja nakazuje, wraz z kukłą marzanny, śpiewając, kołacząc i wykrzykując przyśpiewki witaliśmy wiosnę.

 

       Po pochodzie przez wieś kukła marzanny została spalona. Wraz z dymem uleciało zło, wszelka śmierć i choroby nękające ludzi zimą. Aby wiosna nastała szybko. Bo tego roku zima nie chce odpuścić.

 

 
 
 

04.04.2013

Sprawdzian po szkole podstawowej


     W dniu 4 kwietnia br. koledzy z klasy szóstej przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu. Sprawdzian wyglądał tak samo, jak w latach poprzednich, zarówno jeśli chodzi o procedury, jak i o zakres materiału oraz badane umiejętności szóstoklasistów. Egzamin rozpoczął się o 900 i trwał godzinę.


     Informacje o wynikach tegorocznego sprawdzianu uczniowie otrzymają pod koniec maja. Uczestnictwo w sprawdzianie jest jednym z warunków ukończenia szkoły podstawowej.

 
 

Sprawdzian był łatwy, taki na myślenie - mówi jeden z uczniów. - Największy kłopot sprawiły mi zadania matematyczne. Szczególnie to z obliczaniem pola, to pole było dość dziwne - dodaje. Kilku jego kolegów ocenia, że najtrudniejsze było zadanie, w którym trzeba było napisać list do kolegi, zarekomendować mu jakąś książkę.

Egzamin nie był aż tak strasznie trudny - ocenia jedna z uczennic. - Początkowo źle mi poszła matma, ale znalazłam miejsce, gdzie zrobiłam błąd i poprawiłam. Mam wrażenie, że poszło dobrze - podkreśla.

 

05.04.2013

Dzień Marchewki z Kubusiem


     W najmłodszej grupie przedszkolnej odbyły się obchody Dnia Marchewki w ramach realizacji programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” które przygotowała i przeprowadziła p. Agnieszka Tyszkiewicz.
     Już z samego rana widać było, że nie jest to zwyczajny dzień. Wszystkie dzieci przyszły ubrane na pomarańczowo oraz przyniosły wspaniałe okazy marchewek.

     Na wstępie przedszkolaki poznały krótką historię pochodzenia marchewki, jej walory odżywcze oraz wykorzystywania tego warzywa w życiu codziennym. Kolejną atrakcją tego dnia był udział w różnych zabawach ruchowych z marchewką w roli głównej, rozwiązywanie zagadek i śpiewanie piosenki „Dbaj o naturę”. Dzieci kolorowały także farbami papierowe marchewki. Za każde wykonanie zadania otrzymywały marchewkowe odznaki. W ciągu całego dnia zebrały ich bardzo dużo. Na zakończenie dnia przedszkolaki schrupały marchewki, nawet największe niejadki spróbowały tego zdrowego warzywa.
     Ten dzień był wyjątkowo witaminowo-marchewkowy. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy na pewno wszystkie maluchy będą piękne, zdrowe i uśmiechnięte.                                                                  (AT)
 

 
 

11.04.2013

Gminny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego


     W dniu 11 kwietnia w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Do turnieju przystąpili zwycięzcy rozgrywek szkolnych z dwóch szkół z terenu gminy - Zespołu Szkół w Burzeninie i Zespołu Szkół w Waszkowskiem. Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej - polegającej na rozwiązaniu testu i części praktycznej, która sprawdzała umiejętności jazdy na rowerze. Nasza szkołę reprezentowali Joanna Lubańska, Karolina Miłek, Piotr Szmytka, Kacper Szymczak i Damian Wika – którzy jako grupa zajęli I miejsce. Trzymamy kciuki na etapie powiatowym.                                                                               (SL)
 

 
 
 

12.04.2013

Spotkanie z muzyką - "Francja -  ..."


     Gościliśmy artystów, którzy zaprezentowali audycję muzyczną pt.: "Francja - muzyczny portret" którzy z zapoznali uczestników audycji z popularnymi piosenkami i utworami muzyki francuskiej.

 

 

22.04.2013

Szkolny Dzień Ziemi


       22 kwietnia 2013 roku odbył się w Zespole Szkół w Waszkowskiem Dzień Ziemi, realizowany w ramach projektu "Przyjaźni środowisku".     W uroczystości uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół w Waszkowskiem, Zespołu Szkół w Burzeninie, Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 w Stolcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rychłocicach, Szkoły Podstawowej w Ochle, Katolickiego Stowarzyszenia Szkół Podstawowych Czernice, Katolickiego Stowarzyszenia Szkół Podstawowych Drobnice, Szkoły

w Kwaskowie.

 

      Zaproszeni goście licznie przybyli do naszej szkoły i nie tylko uczestniczyli w konkursach, ale też mogli podziwiać przygotowane na sali gimnastycznej imponujące scenografie Polskich Parków Narodowych, które wykonali uczniowie ZS w Waszkowskiem. Makiety wykonano w ramach konkursu Polskie Parki Narodowe. Przybyli uczniowie i nauczyciele obejrzeli również przygotowane prezentacje multimedialne.

                                                                 

Zapraszamy do galerii zdjęć!
 
 
 

02.05.2013

222 rocznica uchwalenia Konstytucji


     Konstytucja to zbiór najważniejszych praw obowiązujących w państwie. Konstytucja 3 1213/maja została uchwalona przez Sejm Wielki w 1213/maju 1791 roku i była to pierwsza w Europie a druga na świecie (po amerykańskiej) uchwalona konstytucja.
     Dzień ten został uznany świętem już 5 1213/maja 1791 roku. Ponownie, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, 3 1213/maja został uznany za święto państwowe na mocy uchwały Sejmu z dnia 29 kwietnia 1919 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990 kiedy to, 6 kwietnia, Sejm ponownie przywrócił to święto.
 

     W dniu 2 1213/maja odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona 222-ej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 1213/maja. Akademię przygotowała pani Alina L-S. wraz z uczniami klas IV-VI oraz chórem szkolnym pod kierunkiem pana Tomasza S.

                                                                 

 
 

07.05.2013

Zielona szkoła w Gołuchowie


     Początek maja przyniósł ze sobą piękną słoneczną pogodę, która nie opuściła naszych kolegów w dniu 7 1213/maja. Uczniowie klas: I, II i III udali się na wycieczkę do Gołuchowa. Miała ona charakter zielonej szkoły, czyli nie tylko zwiedzanie ale udział w różnych zajęciach na terenie Parku.

 

Uczestnicy zwiedzili:

- przepiękny Zamek o charakterze obronnym, który wzniesiony został około 1650 roku dla Rafała Leszczyńskiego, a następnie rozbudowany i przekształcony przez jego syna Wacława - jednego z najznamienitszych obywateli Rzeczypospolitej - w okazałą rezydencję magnacką,

- park krajobrazowy, największy w Wielkopolsce, założony w XIX w., z dębami, których obwód dochodzi do 5 metrów. W parku znajduje się neorenesansowa kaplica - Mauzoleum Czartoryskich,

- oficynę zamkową, w której mieści się jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa.
- zagrodę zwierząt, która jest zlokalizowana w kompleksie leśnym przylegającym do parku - arboretum. Zajmuje ona powierzchnię ponad 20 ha ogrodzonego terenu. W zagrodzie hasały sobie żubry.

                                                                 

 
 
 

08.05.2013

"Wehikuł czasu" - wycieczka do Torunia


     Uczniowie klas IV i V odwiedzili Toruń.

 

    O godzinie 615 na placu pod szkołą zebrali się wszyscy uczestnicy wycieczki. Przygotowani do podróży czekali w porannych promieniach słońca na przyjazd autokaru. Mimo, że pora była wczesna nie milkły rozmowy. Wielu z uczestników sprawdzało sprzęt fotograficzny, audio. Niektórzy zabrali również tablety. Dokładnie o godzinie 645 wyruszyliśmy w drogę. Czekała nas daleka podróż.

 

Odpoczynek podczas jazdy

 

    Do Torunia dojechaliśmy o godzinie 1125. Od razu po przyjeździe udaliśmy się do Planetarium, po drodze podziwiając Wisłę, mosty: drogowy i kolejowy oraz promenadę przy Bulwarze Filadelfijskim. Pokonaliśmy kilka ulic starego miasta i zgodnie z planem stawiliśmy się w Planetarium, gdzie obejrzeliśmy prezentację "Wehikuł czasu" oraz poznaliśmy tajemnice wszechświata w Orbitarium.

                                                                 

 

      Po seansie w Planetarium udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta, Rynku Staromiejskiego oraz pobliskich uliczek. W trakcie przechadzki mogliśmy podziwiać: Ratusz Staromiejski, pomnik Mikołaja Kopernika, fontanny, Deptak toruński, Bramę Mostową, Krzywą Wieżę (Dom), Ruiny Zamku Krzyżackiego, Dom Kopernika, Dom Eskenów oraz Kamienicę pod Gwiazdą. Widzieliśmy także Katedrę św. Janów oraz Kruchtę i wieżę Kościoła św. Jakuba.

 

 

      Wycieczkę po starej części miasta zakończyliśmy kupnem pierników.

 

17.05.2013

Wycieczka do piekarni


     Przedszkolaki wyruszyły wraz z wychowawcami na spotkanie z pracownikami piekarni w Konopnicy.   Z wielkim zainteresowaniem zapoznawali się: ze specyfiką pracy piekarza, z pomieszczeniami produkcyjnymi piekarni, etapami powstawania pieczywa oraz metodami wypieku chleba. Piekarnia od przysłowiowej kuchni zaciekawiła uczniów, którzy z wielką ochotą zaznajamiali się z nowoczesnymi urządzeniami: piecami, mieszarkami, przesiewaczami, krajalnicami. Na zakończenie zwiedzania otrzymali słodkie pączki, które spałaszowali z uśmiechami na twarzach.

      Wizyta bardzo nam się podobała, była to ciekawa lekcja, gdyż większość z nas nie wie ile pracy trzeba włożyć, żeby chleb powszedni gościł na naszych stołach.

                                                                  

 
 
 

17.05.2013

Muzyka andyjska w szkole


     Kolejne spotkanie z muzyką. Tym razem poznaliśmy muzykę pochodzącą z krajów takich jak Boliwia, Chile, Argentyna, Ekwador, Kolumbia i Peru. To w tych krajach na obszarach Andów rozbrzmiewają dźwięki mandoliny, gitary, perkusji, zampona, quena, chiranga.

                                                                  

 

27.05.2013

Dzień Mamy


     Dnia 27 1213/maja w grupie najmłodszych przedszkolaków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Dzieci recytowały wiersze, składały życzenia i nie zabrakło także piosenek dla ukochanych mam. Przedszkolaki z niewielką pomocą pani Agnieszki przygotowały drobne upominki bransoletki z makaronu oraz laurki z rączkami dzieci odbitymi w kolorowej farbie.
      Po części artystycznej odbył się słodki poczęstunek. Następnie mamy miały za zadanie rozpoznać swoje portrety wykonane przez dzieci.
Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i rodziców.                                            (AT)

                                                                  

 
 

03.06.2013

Dzień Dziecka


        Dzień Dziecka, to dzień w którym w szkole organizowane są zabawy dla uczniów. Często do zabaw przyłączają się nauczyciele i pracownicy obsługi. W tym roku pogoda nie dopisała. Lecz dla nas to żadna przeszkoda. Postanowiliśmy, że w klasach I – VI odbędą się lekcje, ale skrócone. Oczywiście w tym dniu żaden nauczyciel nie pytał i nie stawiał złych ocen. Natomiast grupy przedszkolne pojechały do figloraju w Sieradzu. Jak zawsze humor dopisywał i zabawa była udana. Zmęczone dzieciaki wróciły do szkoły.

Kiedy przedszkolaki bawiły się w domu zabaw a uczniowie poznawali tajemnice otaczającego nas świata, panie Dorota, Jadzia i Kasia oraz pan Stanisław przygotowali kiełbaski z grilla. Były pyszne. Dzień zaliczamy do udanych.
 

 

03.06.2013

Zawody wędkarskie


        W Burzeninie - Strumianach odbyły się zawody wędkarskie metodą spławikową, w których brała także udział drużyna chłopców wspierana przez koleżankę naszej szkoły. 17 zawodników dzielnie zarzucało wędkami. Wśród złowionych ryb pojawiły się między innymi: płocie, ukleje i okonie.

 

Wyniki drużynowe przedstawiają się następująco:
  I - Publiczne Gimnazjum im. M. Kopernika w Burzeninie
 II - Szkoła Podstawowa w Waszkowskiem
III - Szkoła Podstawowa im. ks. Kan. B. Pstrokońskiego w Burzeninie

 

Uczeń klasy VI - Mateusz W. zajął II miejsce w klasyfikacji indywidualnej.

 

Uczniowie otrzymali wartościowe nagrody w postaci wędek, kołowrotków, siatek oraz koszulek. Najlepsi otrzymali również medale.
 

 
 
 

03.06.2013

"Przyjaźni środowisku" - ekologiczny rajd rowerowy


       Realizując program ekologiczny „Przyjaźni środowisku”, już po raz czwarty odbył się rajd rowerowy dla uczniów szkół gminy, rodziców oraz mieszkańców. Mimo niesprzyjającej aury dwie drużyny (uczniów i rodziców) wyruszyły na trasy rowerowe. Uczestnicy obu grup mogli wziąć udział w kwizie ekologicznym. Uczniowie odpowiadali na pytania podczas postoju.


      Zabawa dla rodziców rozpoczęła się przy szkolnym arboretum. Uczestnicy rajdu musieli, korzystając z opracowanej mapy, odnaleźć i ułożyć puzzle ekologiczne oraz ułożyć zaśpiewać piosenkę ekologiczną. Spotkanie obu grup zakończyło się przy grillu.
 

 
 
 
 

06.06.2013

Rowerowy rajd do rezerwatów 'Winnica' i 'Korzeń'


       Kolejne zadanie programu ekologicznego "Przyjaźni środowisku" zrealizowane. 17 uczniów klasy V i VI uczestniczyło w rowerowym rajdzie, podczas którego zwiedzili rezerwat florystyczny "Winnica" oraz rezerwat przyrody "Korzeń". Uczestnicy rajdu przejechali około 30km w ciągu 4 godzin.
 

 
 
 

07.06.2013

"Nadwarciański szlak" - rajd pieszy

 

       Drużyna "Żarłoczne rekiny", 31 uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w VIII pieszym rajdzie ekologicznym "Nadwarciański szlak". Uczestnicy pokonali piechotą trasę Waszkowskie - Jarocice - Majaczewice - Burzenin. Zakończenie rajdu odbyło się w Burzeninie Strumianach, podczas którego nastąpiło wręczenie nagród.

 

Drużyna z naszej szkoły otrzymała PUCHAR WÓJTA GMINY BURZENIN dla najlepszej drużyny uczestniczącej w rajdzie. Ponadto Joanna Lubańska otrzymała nagrodę za zajęcie I miejsca w konkursie plastycznym i konkursie wiedzowym, Izabela Maruszewska otrzymała nagrodę za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym oraz Michał Buczkowski otrzymał nagrodę za zajęcie III miejsca w konkursie plastycznym. Gratulujemy!
 

 
 
 

09 - 10.06.2013

Uroki pięknych polskich Tatr

 

     W trakcie dwudniowej wycieczki uczniowie klasy VI poznawali uroki polskich Tatr. Wycieczka była ukoronowaniem ich siedmioletniej nauki w szkole i rozpoczęła się w niedzielę od zwiedzenia uroczych zakątków Zakopanego.
     Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie bazarku pod Gubałówką. To tutaj pierwszy raz podczas pobytu spróbowaliśmy serków wyrabianych w bacówkach. Po posiłku przyszedł czas na Gubałówkę, szczyt w Paśmie Gubałowskim, na który wjechaliśmy koleją linowo-terenową, która kursuje od 1938 roku.
     Szczyt Gubałówki był pełen atrakcji. Trudno się zdecydować co jest bardziej atrakcyjne – czy urokliwa panorama Tatr i Zakopanego, czy sklepiki z pamiątkami, czy wreszcie zapach wydobywający się z wnętrza licznych restauracji. Z tarasu widokowego podziwialiśmy panoramę powyższych.
Swoistą atrakcją okazał się przejazd zjeżdżalnią grawitacyjną w wagonikach, które osiągają prędkość do 25 km/h. Panorama Tatr z tej perspektywy pozostanie z pewnością na długo w pamięci, zwłaszcza, że trasa kolejki tworzy niezwykłe serpentyny, a jej długość wynosi 750 metrów.
     Po małych zakupach i szaleństwach na zjeżdżalni, malowniczym odcinkiem Papieskiego Szlaku udaliśmy się w kierunku Butorowego Wierchu. Po drodze mieliśmy okazję obejrzeć drewnianą kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Butorowy Wierch opuściliśmy w krzesełkach kolejki liniowej. Spacer na Butorowy Wierch był doskonałą okazją do rozsmakowania się w górskich pejzażach.
     Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Sanktuarium MBF w Krzeptówkach oraz spacer po Krupówkach.
 

      Następnego dnia udaliśmy się w 9km trasę do Morskiego Oka. Piękna przejrzystość powietrza pozwoliła nam bardzo wyraźnie i dokładnie obserwować góry. Urokliwy zakątek Morskiego Oka powitał nas wiatrem oddającym ducha gór. Nawet tak daleka trasa nie zakłóciła naszego zachwytu. Na zakończenie dnia aktywnie odpoczywaliśmy w ciepłych wodach termalnych kompleksu w Bukowinie Tatrzańskiej.
 

 
 

11.06.2013

Maczuga Herkulesa i nietoperze

 

     Ojcowski Park Narodowy, którego m. in. makietę przygotowali uczniowie klasy VI podczas obchodów Dnia Ziemi, mogli zobaczyć podczas wycieczki 11 czerwca. Była to nagroda w konkursie szkolnym „Polskie parki narodowe” współfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

     Mimo lekko niesprzyjającej aury poznaliśmy zakątki Zamku na Pieskowej Skale w Ojcowie wraz z jego ciekawą historią. Podziwialiśmy Maczugę Herkulesa i Jaskinie Nietoperzową, a także roślinność i układ skał na terenie Ojcowskiego Parku – Bramę Krakowską, Dolinę Prądnika. Mimo iż Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem w Polsce , warto było go zwiedzić. Była to niezmiernie ciekawa wycieczka.
 

 

13.06.2013

Atrakcje w Wiarusówce

 

     Koło Łowieckie „Wiarus”, zorganizowało dla uczniów klas VI z Waszkowskiego i Złoczewa spotkanie na terenie Wiarusówki w Woli Majackiej. Spotkanie obfitowało w ciekawe atrakcje, m. in. rzuty do kosza, strzelanie z broni myśliwskiej do tarczy czy rozgrywki w siatkówkę i piłkę nożną. Na zakończenie wszyscy zostali ugoszczeni kiełbaską z grillowego ogniska.
 

 

22.06.2013

Bal absolwenta

 

      Sobota 22 czerwca, to dzień w którym odbyło się w naszej szkole święto Rodziny połączone z balem absolwenta. Uczniowie klasy VI zaprosili rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły na ważne dla nich wydarzenie. Siedem lat minęło odkąd są uczniami tej szkoły. Nadchodzi czas rozstania. A jeżeli tak ważne wydarzenie to tylko wokół ważnych osób. Bal rozpoczął się odtańczonym pięknie polonezem, który wywołał na twarzach wielu rodziców uśmiech a nawet łzy szczęścia.
     Przy suto zastawionych stołach potrawami przygotowanymi przez rodziców nie milkły rozmowy na temat tańca, aby już za chwilę wzruszyć się przy przedstawieniu z okazji święta Mamy i Taty. Uczniowie podziękowali rodzicom za miłość i wszystkie otrzymane dobra których nie sposób zliczyć i wymienić.
Nauczycielom natomiast podziękowali za wspomaganie rodziców w trudnym zadaniu wychowywania dzieci. Wspólna zabawa rodziców, nauczycieli i uczniów trwała do późnych godzin.
 

 
 

25.06.2013

Podsumowanie programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury


      W roku szkolnym 2012/2013 Publiczne Przedszkole w Waszkowskiem realizowało program edukacyjny „Kubusiowi Przyjaciele Natury” – organizowanego przez markę Kubuś.
Celem programu było kształtowanie wrażliwości dziecka na piękno natury, popularyzowanie ochrony przyrody wśród dzieci oraz uczenie kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw.
W programie uczestniczyło 47 przedszkolaków. Z trzech grup wiekowych ( 3-4 latki; 5-latki; 6-latki)
      Nauczyciele realizowali program poprzez prowadzenie zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. W ramach programu zrealizowano następujące tematy: „Obchody Dnia Marchewki” w grupie 3-4 latków, „Obchody Dnia Przyjaciół Natury” – w grupie 6 latków, „Zaczarowana Jabłoń - Dzień Drzew, Owoców i Soków”- w grupie 5 latków. Ponadto dzieci uczestniczyły w obchodach „Pierwszego Dnia Wiosny”, „Obchodach Dnia Ziemi” w „Akcji sprzątania świata”. Odbyły także wycieczkę do lasu do punktu edukacji przyrodniczo-leśnej w Pyszkowie, gdzie zorganizowano zajęcia ekologiczne oraz spotkanie z leśnikiem.
     W ramach programu Przedszkole włączyło się do konkursu fotograficznego pod hasłem „Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy”.
Po zrealizowaniu zajęć edukacyjnych z „Kubusiowych Przyjaciół Natury” Publiczne Przedszkole w Waszkowskiem nabyło prawo do posługiwania się certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
 

 

28.06.2013

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013


      Absolwenci 2013

      

 

 

 

 

 
Copyright by Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół w Waszkowskiem